Nefise Karatay: İnsanoğlu iki yaşında doğmalı

13 Mayıs 2017, Cumartesi 05:00
AA
Bir zamanların en çok konuşulan kadınıydı Nefise Karatay. Güzellik yarışmasıyla tanıdık onu. Podyumlardan ekrana geçti. 39 yaşında anne oldu. Kızı Maya 21 aylık. Nefise Karatay ile anneliği ve değişen hayatını konuştuk. 

■ Annelik çok şey değiştirdi mi hayatınızda?

Önceliklerim değişti, Maya'ya göre planlıyorum her şeyi. Daha önce şehir dışı işlerde gece kalmayı tercih ediyordum, şimdi çok geç vakit de olsa eve dönmeyi tercih ediyorum. Mutlaka onu görmek istiyorum. Daha çok küçük, 21 aylık. Doğduğundan beri evdeyim, çok alışkın bana.■ Yaptığınız iş düzensiz, bir yandan da hayatınızda düzen isteyen biri var… Zor değil mi?

Aynen öyle. Doğduğundan beri tatil yapmadım. Hamileliğim sıkıntılı geçti, erken doğum riskim vardı. Şimdi ikinci çocuğu sorduklarında, ömrümden iki sene daha vermem gerekiyor diyorum. İnsanoğlu iki yaşında doğmalı. Bu kadar savunmasız, bakıma muhtaç doğan tek canlı insan.

SÜTÜNÜ KENDİ İÇSİN

■ Anne-babaların çocuklarına gereğinden fazla özen gösterdiğini düşünüyor musunuz?

Yedi yaşına kadar öğretilenler çok önemli. Aşırıya kaçan da var, çok rahat olan da… Biz dengelemeye çalışıyoruz.

■ Yeni nesil tek başına ayakta durmakta zorlanacak gibi.

Olabilir. Biz onu yapmamaya çalışıyoruz. Yere düştüğü zaman “Aman aman!” değil de, “Hoppaa” yapıyoruz. O da kalkıyor hemen. Akşam sütünü bile kendi içiyor. Ben de içirebilirim ama kendisi içsin, öğrensin. Yeni nesil çoğunlukla hiçbir şeyi tek başına yapamıyor, hep anne-babadan bekliyor. Hayatımdaki her şeyi kendim yaptım. Kapasitem o yüzden de çok fazla. Biz sadece hangi okula gideceği konusunda daha özenli davranıyoruz.ULTRASONLA OKUL KAYDI

■ Gidiyor mu okula?

Gitmiyor, yüzmeye götürüyorum.

■ Bu yaşta?

Evet, yüzme dersinin yutak kapanmadan alınması gerekiyormuş. İlk üç ayda başlatmak daha da iyiymiş. Gittiğimde “Geç kaldınız” dediler. Maya'yı götürdüğüm okulda 30 aylık bebek tek yüzebiliyor.

■ Maya yüzüyor mu?

Altı aylıkken başladık. Şimdi 21 aylık, hocası 30 aylık olunca tek yüzeceğini söylüyor.■ Seviyor mu?

Bayılıyor. Çocuğun sporla ilgilenmesi iyi. Bir dadı alalım İngilizce konuşsun demedik. Önemli olan ona iyi bakan güvenilir birine emanet etmemiz. Kriter olarak bunları koydum.

■ Ama sizin de “Kızımı şurada okutacağım” gibi hayalleriniz vardır…

İki yaşından sonra… Şimdi okullara bakıyoruz. Bazı okullara ultrason kağıdıyla yazılanlar var. Duyduğumda inanamadım.

■ Nasıl yani?

“Hamileyim, çocuğumu bu okula yazdıracağım” diye giden anneler varmış. Zaten randevuyla gidiyorsunuz, çocuğu bile almıyorlar. Ben istiyorum ki çocuk da görsün okuyacağı yeri.
 

OKUL BİZİ SEÇİYOR


■ Neden almıyorlar çocuğu randevuya?

Yasak, ben de bilmiyorum. Bir arkadaşım, “Çünkü sizi seçiyorlar” dedi. Düşünebiliyor musunuz, biz seçmiyoruz, onlar bizi seçiyor. Sistemin geldiği nokta bu. Çok yüksek okul fiyatları var. Yan komşumuzun oğlu TEOG'a hazırlanıyor, ailece bunalımdalar. Deli gibi hazırlanıyorlar. Onlara baktıkça geleceğimizden korkuyorum.
 

GÜZEL OLMAK ÖZEL BİR ŞEY


 ​■ Güzel olmak zor mu?

Güzel olmak güzel ve özel bir şey. Görsel olarak mutlaka etkisi var ama içini dolduramayınca bir yere kadar.

■ ‘Afiş’ programını ilk sunduğunuzda çok laf edildi. Türkiye'de zor sanki güzel olmak.Zor, çünkü önyargılar var.

■ Sanki hem güzel hem de akıllı olunamazmış gibi…

İnsanların sizi tanımasına fırsat vermeniz lazım. Programa hazırlanırken, sayfalarca kişiye özel not tutardım. Zamanla önyargıları kırıldı insanların.
 

ŞÖHRETİ HAYATIMA ÇOK TAŞIMADIM


■ Şimdi mi daha mutlusunuz eskiden mi daha mutluydunuz?

Şimdiki hayatımdan çok mutluyum. Ama hem çemberin içinde olup hem de dışında kalmak zor. İnsanlar önce önyargılı olsa da, beni tanıdıktan sonra nasıl biri olduğumu anlıyor.

■ Nasıl bir önyargıları var ki?

Ünlü olduğum için kaprisli midir, garip istekleri var mıdır diye düşünebiliyorlar.

■ Bizim piyasadan arkadaşlarınız var mı, yoksa çevreniz değişti mi?

Yakın hissettiklerimle hâlâ görüşüyorum. Camiadan da sevdiğim, görüştüğüm insanlar var. Mesela; Tülin Şahin, Yüksel Ak, Didem Taslan. Çocukluk arkadaşlarımla da bağımı koparmadım. Şöhreti hayatıma çok taşımadım. Beni ben olduğum için hayatlarına alıyor insanlar.

O SAF SEVGİYİ KENDİMİZE DUYMUYORUZ

■ Evlilik iyi bir şey mi?

Birlikte yol almaktan keyif aldığınız biriyleyseniz güzel. Sevilmek bambaşka...

■ Ünlü olmak isteyenlerin çoğu sevgiye aç diye bir tez var…

Doğru. Aslında kendimizi sevsek sorun bitecek. Bir başkası bizi sevdiği zaman değerli hissediyoruz. O saf sevgiyi kendimize duymuyoruz.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.