Fazladan MTV ödüyor olabilirsiniz!

18 Temmuz 2017, Salı 11:40
AA
Bu hafta, gündemimizde Motorlu Taşıtlar Vergisi bulunmaktadır. Esasen, 2009 yılında bizzat benim araştırmalarımla tozlu raflardan indirdiğimiz ve fakat uygulamada bilinmeyen Bakanlar Kurulu Kararı gereğince, binlerce otomobil sahibinin ödemesi gerektiğinden fazla motorlu taşıtlar vergisi ödediğini tespit etmiştim.

Bu haber, bir anda bütün medyanın gündemine oturmuş ve sıklıkla yeniden verilir hale gelmişti. Enteresandır ki, habere konu olayı bütün Türkiye öğrendiği halde, her sene ben seslendirmez isem kimse konusunu açmıyor ve bir anda unutuluverir hale geliyor.

Farkettim ki, yaklaşık 2 senedir konuyu haberleştirmiyorum. Neyse ki, henüz ödemelerin devam ettiği şu süreçte konu aklıma geldi de, bu köşe vasıtası ile sizlere bir şeyler aktarabileceğim.

MTV İNDİRİMİ UYGULAMASI

Uygulama hangi seneden itibaren başlamıştır?

Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu 5. Maddesine dayanılarak çıkartılan 14.12.2004 tarihli 2004/8327 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı gereğince; 1.1.2005 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, indirimli MTV uygulaması başlatılmıştır.

MTV indirimi uygulamasının içeriği nedir?

Uygulama sadece otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtı ve benzeri araçlar bakımından geçerlidir. Kamyon, kamyonet, otobüs, minibüs, panelvan ve diğer ticari araçlar ne yazık ki bu uygulamadan yararlanamamaktadır. Bakanlar Kurulu kararında, “otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtı ve benzeri araçlar bakımından ödenecek olan vergi tutarlarının, aracın o yıla ait kasko sigortası değerinin %5’ini aşması halinde, MTV aynı yaş grubunda bir alt kademede bulunan taşıtlara isabet eden vergi tutarı olarak uygulanır.” denmektedir. Bir başka deyişle, ödenecek olan MTV’nin 20 katının aracın kasko değerinden yüksek olması aranmaktadır. Ancak burada geçen kasko değerinden aracın muhakkak kaskolu olması veya kasko poliçesinde yer alan değer kastedilmemektedir. Bahsedilen kasko değeri, Türkiye Sigorta Birliği tarafından her yıl her model araç için yayımladığı kasko değeridir. Bu bakımdan aracınızın kaskolu olup olmaması önemli değildir. Aracınız kaskolu olmasa dahi, Türkiye Sigorta Birliği tarafından aracınıza biçilmiş bir kasko değeri bulunmaktadır. Önemli olan bu kasko değeridir ve bu kasko değerinin öğrenilmesi gerekir.

İndirim uygulamasının zamanaşımı nedir?

Bu uygulama için 5 yıllık zamanaşımı öngörülmüştür. Bundan dolayı, son 5 yıla ait ödediğiniz bütün MTV leri gözden geçirmenizde fayda olacaktır. Çünkü sadece son sene için değil, geçmiş 5 yılda ödediğiniz fazladan paraları da geri alabilirsiniz.

Bu uygulamadan en çok hangi araçlar yararlanmaktadır?

Tespitlerimize göre, özellikle 1801-2000 cm 3  motor hacmine sahip 4-11 yaş arası otomobillerin önemli bir kısmı fazladan MTV ödemiş bulunmaktadır. Ancak bu diğer otomobillerin indirime hak kazanmadığı anlamına gelmeyecektir. Bütün tüketicilerin aşağıda belirttiğimiz adımları takip edip, kendi aracını kontrol etmesinde fayda vardır. Ama özellikle en az 1800 cm 3 motor hacmine sahip otomobillerin büyük çoğunluğunun indirime hak kazandığı tespit edilmiştir.

Senelik, en az 789 TL’nin cebinizde kalmasını sağlayacak uygulama için aşağıdaki adımları tek tek izlemeniz gerekmektedir.

Başvuruyu araç sahibinin yapması gerekmektedir. Vergi dairesi kendiliğinden inceleme yapma yetkisine sahip değildir.

1)     Öncelikle, aracınızın 2017 yılı kasko değeri hakkında bilgi edinin.  

2)     Aracınızın 2013-2017 yılları arasındaki kasko değerini de tek tek tespit ederek not edin. 

3)     Aracınız için 2013-2017 yılları arasındaki ödediğiniz MTV yi belirleyin. 

4)     Şimdi, son olarak bütün yıllara ait MTV ile kasko sigortası değerini tek tek karşılaştırın. Eğer bir yıla ait ödediğiniz MTV, aracınızın kasko sigortası değerinin %5 ini geçiyorsa, bir alt kademeden ödemeniz gereken MTV sini o yıl için fazla ödediniz demektir. Misal olarak, 1900 cm3 motor hacmine sahip 4 yaşında (2014 model) bir arabanız olsun. Aracınızın 2017 MTV si 2.217 TL dir. Eğer aracınızın kasko değeri 44.340 TL den daha az ise aracınızın kasko değerinin %5 i ödediğiniz MTV miktarından daha az demektir. Bu durumda indirimli MTV uygulamasına hak kazanmış bulunmaktasınız. Yani, 2.217 TL yerine bir alt kademede bulunan 1.428 TL tutarındaki MTV yi ödeyerek 789 TL daha az vergi ödemelisiniz.  Daha yüksek motora sahip araçlarda ise bu fazlalık kısım ciddi boyutlara varmaktadır. Mesela yine 2014 model 4 yaşında 4001 motor ve üstünde bir aracınız olsun. Bu aracın 2017 MTV si 17.687 TL dir. Halbuki aracınızın kasko değeri (17.687 TL x 20 =) 353.740 TL’den az ise aynı yaş grubunda bir alt kademede bulunan 12.444 TL ödemelisiniz. Yani 4 yaşında 4001motor ve üstü araç sahiplerinden bazıları, bu indirim hesabı ile tam olarak 5.243 TL daha az vergi ödemiş olacaklardır.

5)     Bu aşamalardan sonra, 2013 ile 2017 yılları arasında fazla ödediğiniz bir MTV tespit ederseniz, en yakın yetkili sigorta acentesine başvurarak aracınız için kasko değer bildirim formu düzenlenmesini talep ediniz.

6)     Son olarak, yetkili acente şirketinden aldığınız formla birlikte bağlı bulunduğunuz vergi dairesine düzeltme dilekçeniz  ile birlikte başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.