Bilal Emin Turan

24 Mayıs 2024, Cuma 07:00

Bankada neye, ne kadar masraf ödenir?

Bankacılık işlemlerinden alınan ücret ve komisyonlar her yıl enflasyon oranında artıyor. Ocak itibarıyla artış yüzde 64.77 olmuştu. Bu artışı ilk etapta EFT ve Fast ücretleriyle, kart aidatlarında görmüştük. Peki şu anda hangi işlem için bankaya ne kadar masraf ödeniyor? İşte hesap yaparken işinize yarayacak ayrıntılar...

ENFLASYONA ENDEKSLİ FİYATLAMA

Bankalar verdikleri hizmet karşılığında ücret ve komisyon tahsil ediyor. Bazen cep yakan bu tutarlar vatandaşın da tepkisini çekiyor. Kredi kartı aidatı, EFT, havale gibi para transfer işlemlerinden yapılan kesintiler, kredi tahsis ve ekspertiz ücreti, başka ATM’den para çekme masrafı, kiralık kasa parası... Hangi hizmetlerden ücret alınabileceği Mart 2020’de standarda bağlanmıştı. Yıllık komisyon artışları da tüketici enflasyonuna (TÜFE) endekslenmişti. Dolayısıyla yıllık düzenli artışlar söz konusu. Bu ücretleri bilip ona göre hesap yapmak gerekiyor.

EN ÇOK FAST KULLANILIYOR

Günlük hayatta en çok EFT, havale ve Fast hizmetleri kullanılıyor. Bugün internetten ya da mobil bankacılık uygulamalarından para göndermek isterseniz otomatik olarak Fast devreye giriyor. Bir gün sonrasına para gönderiminde ise havale işlemi yapılıyor. En düşük Fast ücreti bugün 4.22 lira. Bu tutarlara ayrıca yüzde 5 oranında BSMV uygulanıyor. Fast’le 7/24 para göndermek mümkün oluyor. Hafta sonu ve hafta içi ücreti aynı. Güncel tarifelere göre; mobilden para göndermek hepsinden avantajlı. Tek seferde gönderilecek tutar yüksek oluyor ve havale tutarı da artıyorsa parayı 2-3 parça halinde gönderin.

AİDAT VE YENİLEME FİYATI

Tüketicilerin bankalara en çok ödediği diğer bir ücret ise kredi kartı aidatı. Standart kartın özelliğine göre aidatlar 600 liradan başlıyor. 1.000 lirayı aşan kart aidatları görmek mümkün. Ek kartlardan ise 250-300 lirası tahsil ediliyor. Kart aidatından kurtulmak için aynı limitli ücretsiz kredi kartı talep edebilirsiniz. Ya da kartını kullandığınız bankada mevduat hesabınız varsa, aidat talepleriniz olumlu karşılanabiliyor. İade talep edin. Kredi kartının ilk iki yenilemesinden ücret alınmıyor. Üçüncü yenilemeden itibaren 30-35 lira ücret tahsil edilebiliyor. Banka kartlarının yenilenmesinde ise yine 30 lira civarı kesinti yapılıyor. Kamu bankalarında ücretler daha makul seviyede.

21 Mayıs 2024, Salı 07:00

Otomobiller akıllanıyor yol güvenliği artıyor

Otomobillerde dijital devrim son hızıyla devam ederken, bu dönüşümdeki en kritik rollerden birini teknoloji şirketleri oynuyor. Araçları birbiriyle konuşturan, uzaktan tamir ve güncellemeye imkân sağlayan şirketlerin başında ise Vodafone Business geliyor. Bu noktada mobilitenin ağlarını ördüklerini dile getiren Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Özlem Kestioğlu, otomobil dünyasındaki bu değişimi ve dijital entegrasyonu anlattı.

Otomotiv sektörü, otomobilin icadından sonraki en önemli dönüşümü yaşıyor. Bu dönüşümün odağında teknoloji var. Dolayısıyla otomobiller artık ‘4 tekerlekli akıllı cep telefonu’ olarak tanımlanıyor. Yazılım, yapay zekâ, online ticaret, mobilite çözümleri sektörün en çok yoğunlaştığı alanların başında yer alıyor. Sektör, rekabet baskısının da etkisiyle adeta zamanla yarışıyor. Türkiye’nin bu dönüşümü ıskalama lüksü yok. Bu noktada en kilit rolü de teknoloji şirketleri üstleniyor. Otomobilleri akıllı cihazlara dönüştüren şirketlerden biri de Vodafone Türkiye.

HEM ACİL ARAMA HEM İNTERNET

Türkiye’de 1 milyondan fazla araçta Acil Çağrı Sistemi (e-Call), 300 binden fazla araçta e-SIM hizmeti sunan Vodafone Business, 37 otomobil markasına hizmet veriyor. Şirket ayrıca 35 binden fazla araca da Bağlantılı Araç (Connected Car) çözümleri sağlıyor. Merkezinde teknoloji olan bu uygulamalar araçları daha akıllı ve güvenli hale getiriyor. Otomobil sektöründeki dijitalleşmeyi, bu dönüşümde IoT (nesnelerin birbirleriyle haberleşmesi) devriminin oynadığı rolü Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Özlem Kestioğlu’dan dinledik. İşte öne çıkan detaylar...

ARAÇLAR BİRBİRLERİYLE KONUŞUYOR

Otomotiv sektörü için dijitalleşme ve IoT ne anlama geliyor?

Bugün tüm sektörlerin odağında dijitalleşme ve IoT teknolojileri bulunuyor. Otomotiv sektörü de bu alanda en fazla atılım yapan sektörlerin başında geliyor. Bu noktada da bağlantılı araç kavramı, yoğun bir şekilde hayatımıza girmeye başladı. IoT, yapay zekâ, sensörler ve diğer iletişim protokollerini entegre ederek araçlar arası ve çevresel etkileşimi mümkün kılan teknolojilerden olan bağlantılı araçlar, sürücü güvenliğini artırıyor. Ayrıca, araç içi verilerin anlık alınmasını, yazılım güncellemelerinin uzaktan yapılabilmesini de sağlıyor.

17 Mayıs 2024, Cuma 07:00

10 soruda tahvil yatırımı

Türk Lirası’nı teşvik etmeye yönelik atılan adımlar, Merkez Bankası’nın faiz artırımları, ekonomi yönetiminin uyguladığı politikalar yabancı para girişini hızlandırdı. Özellikle devlet tahvillerine (DİBS) bu anlamda yoğun giriş söz konusu. Yabancı yatırımcılar yerel seçimlerden sonra 3 milyar dolarlık (yaklaşık 100 milyar liralık) tahvil alımı gerçekleştirdi. Yabancıların devlet tahvili stokları 24 Aralık 2021’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Peki yabancı yatırımcıların bu kadar ilgi gösterdiği devlet tahviline nasıl yatırım yapılıyor? Birikim sahibi vatandaşlar da tahvil alabilir mi? Nelere dikkat edilmeli? Tüm merak edilenleri Ata Yatırım Genel Müdür Yardımcısı (Hazine) Etem Öztekin’e sorduk. İşte 10 soru ve cevapta tahvillere yatırım stratejisi...

VADESİ 1 YILDAN UZUN OLUYOR

1- Devlet tahvili nedir?

Devlet Tahvili, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ihraç ettiği vadesi 1 yıldan uzun, Türk Lirası veya yabancı para cinsinden yurt içinde veya yurt dışında ihraç edilebilen, getirisi sabit, faiz endeksine veya TÜFE (enflasyon) oranına göre değişken de olabilen borçlanma senedidir.

2- Tahvilde fiyatlamalar nasıl olur?

Tahvil fiyatlamaları, vadelerine, mevcut faiz ortamına ve para biriminin gelecekteki enflasyon beklentilerine yönelik olarak değişiklik gösterir. İlk ihraçta tahvili ihraç eden kurumun belirlediği faiz oranı ve buna karşılık gelen fiyat üzerinden, yatırımcıların talepleri beklenir. Yatırımcıları tahvile yatırım yapmaya ikna eden bir getiri ise, ihraç başarılı sonuçlanır ve tahvilin ilk fiyatı böylece belirlenmiş olur. Benzer durum, ikinci el pazarında da vardır. Kıymeti satan taraf yüksek fiyattan (düşük faiz oranından), alan taraf da düşük fiyattan (yüksek faiz oranından) almak ister. Bu iki tarafın fiyatlarının kesiştiği noktada, tahvilin ikinci elinde işlem gerçekleşir.

FAİZ DÜŞTÜKÇE DEĞERİ ARTIYOR

10 Mayıs 2024, Cuma 07:00

Plastik kartın simyacıları

Fiyatları ne olursa olsun vatandaşlar altın almaya devam ediyor. Nakdi olan peşin alırken, cebinde o anda parası olmayanlar kredi kartına sarılıyor. Plastik kartı, simyacı gibi altına dönüştürdüğünü düşünenler, bu nedenle altının sağlayacağı faydadan çok zarar edebiliyor. İşte tüm yönleriyle kartla altın alışverişinin detayları...

Altın, düşse de yükselse de Türk halkı için vazgeçilmez bir metal. Altını bazıları enflasyon riskine karşı bir koruma aracı, bazıları da jeopolitik risk ve ekonomik belirsizlik dönemlerinde güvenli liman olarak görüyor. Fonlar ve banka hesapları üzerinden altına yatırım yapılabilirken, fiziki altını tercih edenlerin sayısı da oldukça fazla. Altın alımlarında genelde nakit kullanılsa da son yıllarda kredi kartıyla alım yapanların arttığı görülüyor. Sosyal medyada kartla altın almanın avantajlı olduğunu savunan paylaşımlar da dikkat çekiyor.

400 LİRAYI AŞAN FARK OLUŞUYOR

Altını kuyumcudan nakit almak ile kredi kartıyla almak arasında önemli fiyat farkı bulunuyor. Kuyumcularda küpe, bilezik, kolye gibi kuyum sınıfına giren altınlara yasal mevzuat gereği 3 taksit imkanı var. Ancak bu tür altınların hem ayarı düşük (14-18 ayar gibi) hem de al-sat fiyat farkı daha fazla. Dolayısıyla altın yatırımcısı daha çok 24 ayar gram veya çeyrek altın talep ediyor. Ancak külçe ve cumhuriyet altınlarının alımında taksit yok. Kartla alımlarda tek çekim yapılıyor. Kuyumcudan gram altın alındığında yüzde 10’a varan komisyon ekleniyor. Yani dün itibarıyla fiyatı 2 bin 400 lira olan gram altının kartla kuyumcuda fiyatı 2 bin 600 liraya çıkıyor. Yine aynı altını örneğin; İstanbul Altın Rafinerisi’nin (İAR) resmi satış sitesi ‘gramaltin. com’dan 2 bin 740 liraya, ‘nadirgold.com’dan 2 bin 793 liraya alabiliyorsunuz. Arada 400 liraya varan fark söz konusu. Dolayısıyla altında ani bir artış beklenmiyorsa kart altın almak pek avantajlı gibi durmuyor.

BUNLAR AKLINIZDA OLSUN!

* Altın fiyatları sürekli olarak değişir. Almadan önce piyasa fiyatlarını araştırın ve güncel değerleri kontrol edin. Anlık fiyat değişimlerine karşı dikkatli olun.

09 Mayıs 2024, Perşembe 07:00

Mevduatta uzun vade fırsatını kaçırmayın!

Mevduat faizlerindeki yüksek seyir, parasını değerlendirmek isteyenler için önemli bir yatırım fırsatı sunuyor. Ekonomi yönetiminin aldığı kararlarla enflasyonda düşüş beklentisi artarken, TL mevduatta ‘uzun vade’ daha cazip hale geliyor. Bankacılık sektörü yetkilileri de bu noktaya dikkat çekiyor. Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, “Şu anda bence 6 ay (182 gün) en avantajlı vade. Çünkü 182 güne kadar olan periyotta bu yüksek faizlerin devam edeceği ancak 182 günden sonra artık bir daha bu yüksek faiz oranlarının bulunamayacağı bir döneme gireceğiz” dedi.

 

Merkez Bankası’nın faizi yüzde 8.5’tan yüzde 50’ye çıkarması, TL’ye geçişi desteklemeye yönelik adımları sonrası mevduat faizleri yüzde 60’lara kadar ulaştı. Döviz dönüşümlü kur korumalı mevduatını (KKM), TL mevduata çevirmek isteyenlere ise yüzde 68 civarı faiz teklif eden bankalar bulunuyor. Hem bu yüksek faizlerin etkisiyle hem de dövizde para girişiyle birlikte sağlanan stabiliteyle TL varlıklara ilgi son dönemde oldukça arttı. Şu anki ortam parasını faizde değerlendirmek isteyenler için bulunmaz fırsatlar sunuyor.

182 GÜN SONRA BU ORANLAR OLMAZ

Faizdeki fırsatı banka yöneticileri de teyit ediyor. Üstelik uzun vadeli mevduat yatırımının daha avantajlı olduğunu vurguluyor. Bu konuda en dikkat çekici açıklama Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran’dan geldi. Bankanın ‘81 İlde 81 Orman Projesi’ hakkında dün yapılan basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Aran, “Şu anda bence 6 ay (182 gün) mevduatta en avantajlı vade. Çünkü 182 güne kadar olan periyotta bu yüksek faizlerin devam edeceği ancak 182 günden sonra artık bir daha bu yüksek faiz oranlarının bulunamayacağı bir döneme gireceğiz” dedi.

YILLIK YÜZDE 53-60 ARASINDA DEĞİŞİYOR

Enflasyonda öngörülen düşüşlerle birlikte, faizlerde de ibrenin aşağı dönebileceğine işaret eden Aran, şu bilgileri verdi: “Bizim müşterilerimize verdiğimiz mevduat faizinin en düşüğü yüzde 53’ten başlıyor, yüzde 60’a kadar çıkıyor. Merkez Bankası’nın hedef sistematiğinden dolayı bu hedefi tutturan bankalar, o hafta için mevduat faizini düşürebiliyor. Faizler haftalık değişebiliyor. O sırada da hedefi tutturamayan bankalara doğru (daha yüksek faiz sunduğu için) bir kayış oluyor. Dolayısıyla tasarruf sahipleri yüzde 53-60 bandındaki mevduat faizinden şu anda yararlanabiliyor.”

STOPAJ AVANTAJI DA TEŞVİK EDİYOR

07 Mayıs 2024, Salı 07:00

Çimentoya teknoloji kattı! Betonun ömrünü 100 yıla çıkardı

Çimento, teknolojiyle birleşince klasik formunun çok ötesine geçti. Dünya çimento üretiminde söz sahibi olan Türkiye, bu noktada başı çeken ülkelerden. İnovatif ürünleriyle en çok dikkat çeken yerli şirket ise Sabancı Topluluğu çatısı altındaki Çimsa. Hem gri, hem de beyaz çimento üreten şirketin son yatırımı ‘kalsiyum alüminat çimento’ (CAC) alanında oldu. Mersin’de 1.5 milyar lira yatırımla 16 ayda devreye alınan tesisle şirket, dünyada CAC üreten ilk 3 şirketten biri haline geldi.

1 AY YERİNE 6 SAATTE DAHA DAYANIKLI

CAC, ısıya dayanıklı, yüksek performans ve dayanım gösteren özel bir çimento. ABD’de yer altındaki kanalizasyon borularının ömrünü uzatmak için kullanılıyor. Normal bir çimentoyla yapılan beton kanalizasyon borularının ömrü 20 yılken, CAC uygulandığında ömrü 100 yıla çıkıyor. Maden sahalarının duvarlarında da kullanılan CAC, gri çimentonun bir ayda kazandığı dayanıma 6 saatte ulaşıyor. Yüksek sıcaklığa dayanıklı olduğu için 1500 dereceye kadar bozulmuyor. Japonya’da dünyanın en kaliteli çeliği, fırınlarında CAC kullanarak üretiliyor.

İHRACATTA 8 KAT FAZLA KAZANÇ

Özetle CAC, hem teknolojik ve stratejik bir malzeme hem de ihracat birim değeri daha yüksek. Bir torba gri çimento x birim fiyata satılırken, beyaz çimento 3x birime, tamamına yakını ihraç edilen CAC da 8x birime satılıyor. Tesisin devreye girmesi nedeniyle Sabancı Topluluğu’nun üst yöneticileri, Çimsa Mersin Fabrikası’nda basın mensuplarıyla bir araya geldi. Burada açıklama yapan Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, “Dünyadaki malzeme devriminin öncülerinden biri olacağız” diye konuştu.

ODAĞINDA MALZEME DEVRİMİ VAR

“Türkiye’yi geleceğe taşıyacak sıçramayı yapacaksak, dünyadaki malzeme devrimine seyirci kalamayız” diyen Alper, sözlerine şöyle devam etti: “Bu devrimin ateşini biz yakmalıyız. Teknoloji gücümüzü, geleceğin malzemelerini yaratmak için kullanmalıyız. Yeni ekonominin tüm kurallarına göre topluluğumuz yeniden yapılandırıldı. Çimsa’yı, Akçansa’yı ya da Sabancı Building Solutions’ı, sadece çimento üreticisi olarak konumlamıyoruz. Şirketlerimiz, ileri malzeme teknolojileri ve dijital teknolojiler alanında aktif araştırmalar yapan multidisipliner yapılar.”

06 Mayıs 2024, Pazartesi 07:00

Ekonomiye 'Genç' doping!

Genç iş insanları Türkiye’nin geleceğini inşa etmek için atağa kalktı. Bu anlamda 1000’den fazla üyesiyle, 7 kıtada faaliyetlerine hız veren Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) dikkat çekiyor. Üye yaş ortalaması 35 olan derneğin üyeleri, dünyanın en önde gelen genç iş insanlarıyla yakın işbirliği yaparak hem ülkemizin ekonomi elçisi oluyor hem de yeni yatırımlara kapı açıyor. Genç iş insanlarının potansiyelini ve faaliyetlerini TÜGİAD Başkanı Gürkan Yıldırım anlattı...

İş dünyasının temsilcileri yurtdışında Türkiye’nin elçileri gibi faaliyet gösteriyor. Özellikle genç iş insanlarının temsilcileri gelecekte şekillenecek ilişkiler için kilit role sahip. Bu noktada temelleri merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın telkinleriyle 1986 atılan Türkiye Genç İş İnsanları Derneği’nin (TÜGİAD) son dönemdeki faaliyetleri dikkat çekiyor. Dernek, dünya çapında kendi üyeleri gibi bulunduğu ülkenin en seçkin ve önde gelen genç iş insanlarıyla önemli temaslara bulunarak ekonomik işbirliğinin daha çok artmasını ve Türkiye’nin uluslararası arenada elinin güçlenmesini sağlıyor.

KITALARI AŞAN TİCARİ HAMLE

Geçtiğimiz günlerde TÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Yıldırım’la bir araya geldik ve faaliyetleri hakkına bilgi aldık. Türkiye genelinde 420’si asil ve diğerleri onursal üye olmak üzere 1000’i aşkın üyeleri olduğunu belirten Yıldırım, “Üyelerimiz 60’tan fazla sektörde (inşaat, otomotiv, gıda...) ülke ekonomisine 600 binin üzerinde istihdam sağlıyor. Üyelerimiz dünya çapında 100’den fazla ülkeye ihracat yaparak, yıllık 35 milyar dolar ihracat ile toplamda 70 milyar dolara ulaşan bir ticaret hacmine ulaşma başarısını gösterdi. Avrupa’dan ABD’ye, Türki Cumhuriyetlerden Uzak Doğu ve Ortadoğu’ya kadar ihracat yapıyoruz” dedi.

G20 VE AVRUPA’DA TEMSİLİYET

Derneğin uluslararası alandaki faaliyetlerine dikkat çeken Yıldırım, şu bilgileri paylaştı: “G20 ülkelerinin gençlik örgütlerinin yer aldığı ‘G20 Genç Girişimciler İttifakı’nda (G20 YEA) ülkemizi temsil eden tek sivil toplum kuruluşu olan TÜGİAD, aynı zamanda Avrupa’nın en güçlü iki konfederasyonundan birisinde başkan, diğerinde ise başkan yardımcısı olarak yer alıyor. Bunlardan Brüksel’de 1998 yılında kurulan Avrupa Genç Girişimciler Konfederasyonu (YES For Europe), Avrupa’nın en büyük ve en dinamik genç girişimciler birliğidir. Genç girişimcilerin AB içerisindeki en gür sesi ve destekçisidir.”

AB ÜYELIK SÜRECINE DE KATKI

03 Mayıs 2024, Cuma 07:00

Kredi kartını kazanca dönüştürme sanatı

Alışveriş yaparken en çok tercih ettiğimiz ödeme aracı kredi kartı. Nakdi unutturan, hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen kartlar, bazılarına göre tüketimi teşvik ediyor. Ancak kredi kartını usulüne uygun olarak kullananların bunu kazanca çevirdiği de bir gerçek. Peki kredi kartını nasıl kazanca dönüştürebiliriz? Hangi hatalar tamiri zor hasarlar bırakır? Kart kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? İşte yanıtları...

Türkiye’de toplam kredi kartı sayısı 120 milyonu aştı. Banka müşteri sayısı baz alındığında cepte ortalama 2 kredi kartı var. Bireylerin kredi kartı harcamaları nisan itibarıyla 1.3 trilyon lirayı aştı. Geçen yıl aynı dönemde bu tutar 603 milyar liraydı. Hem fiyat artışları, hem talebin öne çekilmesi, hem de taksit avantajı kredi kartı kullanımını artırdı. Bu yüzden kredi kartının tasarrufa engel olduğu yönünde çok fazla görüş dile getiriliyor. Bu, kısmen doğru olsa da kredi kartının sağladığı avantajlar göz ardı edilemez. Gelin kart avantajlarını ve dezavantajlarını masaya yatıralım. Son kararı siz verin.

40 GÜNE KADAR VADE İMKANI SUNUYOR

Kredi kartı limiti, kişinin kredi notuna ve gelirine göre belirlenen bir kredi türüdür. Hesap kesimi 30 günde bir gerçekleşir. Dönem sonu borcunun ödenmesi için ise hesap kesim tarihinden itibaren 10 gün süre tanınır. Örneğin; 5 Nisan’da hesap kesildiyse son ödeme günü 15 Nisan olur. Dolayısıyla ekstre kesim tarihinde kartla alışveriş yapanlar 40 gün süre kazanmış olur. Bir başka ifadeyle cepten çıkacak nakit 40 gün daha sizde kalır.

TAKSİT ÖNEMLİ KOLAYLIK

İhtiyaç olan bir ürün pahalıysa ve cebinizde onu tek seferde ödeyecek nakdiniz de yoksa kredi kartı imdadınıza yetişir. 3, 6, 12... Beyaz eşya, teknolojik ürünler, trafik sigortası, kasko, tatil... Harcama yapılan sektöre ve ürüne göre değişen taksit sayıları böyle enflasyonist bir ortamda büyük avantaj sağlar. Örneğin; 6 ay önce 30 bin liralık bir ürünü 6 taksitle almışsanız ve bugün o ürün 45 bin liraya çıktıysa kazancınız hiç de azımsanamaz. Taksit illüzyonu nedeniyle sürekli harcama isteğinin oluşması ise hesapları alt-üst eder.

SON GÜN HESABI YAPANLAR ARTIDA