Kasko yok, muska var!

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Gazetecilik kariyerimde beraber çalıştığım önemli bir ağabeyimdir Aliyar Dengiz. Geçtiğimiz günlerde bir fotoğraf gönderdi kullanayım diye “Kasko yok, muska var!” yazıyor. Esprinin ilk çıkışı aslında yıllar öncesine dayanıyor. Sevgili Aliyar yeni görmüş ki benimle paylaştı. Okuyunca kulağa kafiyesi güzel geliyor ama hepsi o kadar.

Araç satın alındığında bir kan akıtılır tekerleğe sürülür, güneşlik veya torpido gözünde nazar boncuğu bulundurulur. Bunların hepsi kazadan korunmak için inançtan öte bir şey değil. Tüm bunlara rağmen kazalar bitmiyor tabii ki, devam ediyor. İnançlı olmak güzel ama hayatın gerçekleri de ortada.

Kasko yaptırmanın tam zamanı

Şayet yeni bir araç aldıysanız, aracınız var kaskonuz yoksa veya yenilemeniz geldiyse hiç düşünmeden bu sigortayı yaptırmalısınız. Çünkü fiyatlar şu anda çok uygun. Sektörde yoğun bir rekabet de var. Nedeni çok açık. Pandemi nedeniyle araçlar trafiğe aylarca çıkamadı diye kaza frekansları düştü. Bununla beraber şirketler indirim, ödeme avantajları sunsalar da bu branşta bir kâr elde ettiler.

Bu kâr nedeniyle dövizdeki yükseliş fiyatlara yansıtılmadı. Yedek parça fiyatlarında ciddi bir artış olacağı kesin ama buna rağmen bir süre daha kaskoda fiyat artışı olmayabilir. Ama buna da çok güvenmemek gerekiyor. Çünkü kış aylarında riskler artıyor. Sigorta şirketlerinin bu duruma hızla pozisyon almaları normal. Ama ne olursa olsun ‘kaskosuz çıkmayın’, tabii ki aracınızda yine muskanız da bulunsun...

Yazarlarımızdan

23 Kasım 2020, Pazartesi 08:23
23 Kasım 2020, Pazartesi 08:17
Sıradaki haber yükleniyor...
holder