Can Kantar - Sigorta Media Trafik sigortasındaki teminatlar yeterli mi?
HABERİ PAYLAŞ

Trafik sigortasındaki teminatlar yeterli mi?

Zorunlu trafik sigortası bir ‘sorumluluk sigortası’. Yani bir kaza sonrası karşı tarafın hasarını karşılayan bir sigorta türü. Kusurlar 50/50 olursa sigorta şirketleri birbirlerinin tazminatlarını karşılıyor denilebilir. Yani virajı alamayıp duvara vurursanız ve Kaskonuz yoksa arabanın hasarını cebinden karşılayacaksın demektir. Özeti bu. Zorunlu Trafik Sigortası’nda da bu kazalar sonrasında sigorta şirketlerinin ödeyeceği tazminatların bir sınırı var. Her yıl düzenleyici otorite olan SEDDK bu limitleri revize ediyor.

Yılsonundan önce bu konuda bir düzenleme yapıldı. 1 Ocak’tan itibaren uygulanacak teminatlarda en dikkat çekici taraf araç başına 50 bin TL, kaza başına 100 bin TL olan bölüm. Yaralanma, sakat kalma, ölüm gibi tazminatlar milyon TL’lerle ifade edilirken maddi hasar tazminatının 50 bin ile sınırlandırılması sektörde bile tepki ile karşılandı. Araç fiyatlarındaki ciddi artış ile bu tazminat rakamlarının çok düşük kaldığı iddiaları var.

TEK ÇARE İMM

Bedelleri 300-500 bin TL’lik iki aracın ciddi bir kaza yapması sonucunda tazminatların yeterli olmayacağı açıkça ortada görünüyor. Hele bunların milyon TL değerindeki araçlar olduğu düşünülürse işin içinden çıkılması çok zor. Tek çıkış yolu trafik sigortası yaptırırken yanında ek bir prim ile İMM yaptırmak. Yani İhtiyari Mali Sorumluluk Sigortası.

Bunun da tercümesi; zarar vereceğiniz karşı tarafın aracı ne kadar pahalı olursa olsun bunun sigorta kapsamına alınması denilebilir. Küçük bir prim ile bu güvenceyi sigorta acentenizden istemeyi unutmayın bence. Çünkü pahalı bir araca çarparsanız ve kusur sizde ise Zorunlu Trafik Sigorta’nızdaki teminatlar yetmeyecektir. Şayet İMM de yaptırmamışsanız bu bedeli cebinizden ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder