Atakan için bakın Türkiye'nin bir numaralı otoritesi ne diyor?

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Minik Atakan namı diğer “Filozof Atakan” Türkiye’nin şu sıralar en çok konuşulan adamı! Her konuda olduğu gibi Atakan konusunda da herkesin müthiş(!) tespitleri var. Hele ki sosyal medyada... Aman Allah’ım o ne yorumlar ne analizler ne tespitler... Popülarite bu kadar yüksek olunca Atakan’ı gören hemen videoyu çekip paylaşıyor, dahası basın toplantısı yapıyor, kanallara konuk oluyor Minik Atakan… Velhasıl Atakan konusunda herkes konuştu, neredeyse her şey söylendi ama mesleği “çocuk sağlığı” olanlar hiç konuşmadı.

Türkiye’nin çocuk psikiyatrisi alanında bir numaralı otoritesi Prof. Dr. Yankı Yazgan’ı aradım ve Atakan’ı sordum. Öncelikle merak ettiğim Atakan sağlıklı bir çocuk mu, psikiyatrik bir sorunu var mı? Yankı Hoca, “Psikiyatrik bir sorun var mı bilmiyorum, sanmıyorum. Böyle 3-5 video seyredip teşhis koymak aklı başında bir hekimin yapacağı bir şey değil, mümkün de değil. Ama alışılmadık özellikleri olan bir çocuk olabilir. Kimilerine göre davranışları ‘enteresan’ da olabilir. Ama bir kere şunu bilelim karşımızdaki bir çocuk. Çocuk savunmasız bir varlıktır. Bu şekilde her şeyden önce bir çocuğun mahremiyeti ihlal ediliyor. Çekilen videolar üzerinden yorumlar, analizler yapılıyor. Bu videoların çekilip yayılması teşhircilik, bunlar üzerinden yorumlar yapılması ise çok net bir şekilde çocuk haklarının ihlalidir.”

Prof. Dr. Yankı Yazgan’a kulak verelim, “Uzman olan ya da uzman olmayan hiç fark etmez, herkes lütfen Atakan’ın nasıl bir çocuk olduğuna dair yorum yapmayı, onun davranışları üzerinden toplumsal sonuçlar çıkarıp tespit yapmayı bıraksın. Rica ediyorum. Bu çocuğu rahat bırakın. Bunun çocuğa hiçbir faydası yok.”


Kütüphane…

Cumhurbaşkanlığı kütüphanesi müthiş bir yapı olmuş. Açık söyleyeyim Ak Parti iktidarları döneminde yapılan en önemli eğitim, kültür adına ne derseniz hizmetlerinden biri. Emeği geçenleri kutluyorum. umarım liyakat esasıyla doğru ellere teslim edilir, dünyadaki emsalleri gibi yönetilir. hepimiz gurur duyarız.


Biliyor muydunuz?

  • ABD’deki (dijital dünyadaki) veri akışı dakikada 80 terabayt. Bu rakam dünyanın en büyük kütüphanelerinden ABD Kongre Kütüphanesi’nin bütün içeriğinin 8 katı büyüklüğünde.
  • Osmanlı’nın ilerleyememesinin en büyük sebebi olarak Batı’da bilim, eleştirel akıl alıp başını giderken Osmanlı’nın yerinde sayması gösterilir. Biliyor musunuz ki o Osmanlı’nın ilk bilim şehidi bir kütüphanecidir. Fatih Sultan Mehmed’in kütüphanecisi Lütfü namı diğer Sarı Lütfü!
  • Türkiye’de Kültür Bakanlığı’na bağlı kütüphane sayısı 1413. Son 15 yılda sadece 11 kütüphane açıldı. Ülke genelindeki kahvehane sayısı ise 700 bin.


Yazarlarımızdan

30 Mayıs 2020, Cumartesi 07:01
30 Mayıs 2020, Cumartesi 07:01
30 Mayıs 2020, Cumartesi 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder