Başbakan Amerika'ya niye gidiyor?

01 Kasım 2017, Çarşamba 05:00
AA
Başbakan Binali Yıldırım’ın 8-11 Kasım tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’ne gideceği duyuruldu.

Ankara’daki kaynaklar, randevular ve ajandanın düzenlenmesinin ardından Başbakan’ın ABD seyahatinin bugün ya da yarın netleşeceğini söylüyor.Başbakan’ın Amerika seyahatinin 2 önemli gündemi var.

Birinci madde, elbette ki Büyükelçi Bass’ın açıklamaları ve sonrasında alınan “vize kararı”yla iyice gerilen Türkiye-ABD ilişkilerinin normalleşmesini sağlamak.

Amerika tarafından özellikle son 1 haftadır gerilimin bitirilmesi yönünde sinyaller geliyorken, Başbakan bizzat konuyu muhataplarıyla görüşüp Türkiye’nin hassasiyetlerini birinci ağızdan dile getirecek.Başbakan’ın ABD seyahatinin bir başka önemli gündemi ise FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’in iadesi olacak.

Hatırlayacak olursanız Adalet Bakanı Abdülhamit Gül geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Fethullah Gülen’in iadesiyle ilgili belgelerin tamamının ABD’ye gönderildiğini, Başbakan Yıldırım’ın önümüzdeki süreçte, bu ve diğer başka konularla ilgili temaslarda bulunmak üzere ABD’yi ziyaret edebileceğini söylemişti.

İşte o ziyaret önümüzdeki hafta gerçekleşiyor olacak.

FETÖ elebaşının iadesi gündeme geldiğinde her seferinde “Delilleri gönderin” diyen Amerika’ya, Türkiye “İşte deliller, gereğini yapın” diyecek.Başbakan’ın seyahati gerçekleşirse, Türkiye Amerika’ya somut belgeler ve taleplerle gidecek.

Amerika’nın bunları görmeye tahammülü var mı? Gördüklerinin gereğini yapar mı?

Hep birlikte göreceğiz...
Sıradaki haber yükleniyor...