Bırakınız tatil yapsınlar!

16 Ağustos 2017, Çarşamba 05:00
AA
Türkiye Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu toplandı ve yaklaşan kurban bayramı tatilini 10 güne çıkarma kararı aldı.

Bakanlar Kurulu’nun bu kararına tepki gösterenler var: “Ekonomimizin hali ortada, daha çok çalışmamız gerekirken bu tatil olacak iş mi?”OECD (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü) üye ülkeler arasında yıllık ortalama çalışma saatlerini araştırıp “Kim daha çalışkan?” sıralaması yapmış.

Zirvedeki ilk 5 ülke:
Meksika (2246 saat),
Güney Kore (2113 saat),
Yunanistan (2042 saat),
Şili (1988 saat) ve
Polonya (1963 saat).

En az çalışan 5 ülke sıralaması ise şöyle:

Almanya (1371 saat),
Hollanda (1419 saat),
Norveç (1424 saat),
Danimarka (1457 saat) ve
Fransa (1482 saat).

Aynı listede Türkiye ise Amerika’yı ve hatta Japonya’yı bile geride bırakarak yılda ortalama 1832 saatle en çok çalışan 11’inci ülke olmuş!Okuyunca, göğsünüz kabardı, “Helal olsun ne çalışkan milletiz” dediniz değil mi?

Kusura bakmayın ama ben diyemedim!

Aksine bu listeye tek sonuç çıkardım: Ne kadar az çalışırsan o kadar çok gelişirsin!

Yahu Allah rızası için en çok çalışan Meksika ile en az çalışan Almanya arasındaki ışık yılı mesafesi nasıl izah edilir? (Türkiye’nin teknoloji ve bilim konusunda Japonya ve Amerika’yla karşılaştırılmasına hiç girmiyorum!)Geçen ay KAFA Dergisi’nde Alper Canıgüz yazmıştı:

Türkiye dünyada çocuklarına en çok ev ödevi veren 5 ülkeden biri olduğu halde, Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı PISA’ya göre öğrencilerimizin performansı yerlerde sürünüyor ve hatta her sene daha da geriliyor.Özet: Halk arasındaki tabirle “eşek gibi çalışarak” ne gelişmiş bir ülke olunuyor, ne zengin, ne başarılı ne de mutlu!

Ne diyordu Ramiz Dayı?

“Mesele ne kadar çok çalıştığın değil, ne için çalıştığın ve ne ürettiğindir evlat.”
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.