Damat, torun, oğul, yeğen...

AA

Milletvekili aday listeleri açıklandı.
* * *
AK Parti’den başlayalım...
Erdoğan ve Davutoğlu dengeli bir liste hazırlamış. Erdoğan’a en yakın isim Mücahit Arslan Ankara’dan üçüncü sıradan aday gösterilirken, Tayyip Bey’in yakın ekibinden - müşavirlerinden sadece Aydın Ünal ve Ertan Aydın listelerde yer bulabildi. (Not: Ertan Aydın, Başbakan Davutoğlu’na da çok yakın bir isim) Mücahit Arslan’ın Erdoğan’a yakınlığı dışında çok önemli bir vasfı daha var.
Kürt siyasetinin önde gelen akil adamlarından İhsan Arslan’ın oğlu...
Aile, özellikle memleketleri Diyarbakır’da çok sevilir ve sayılır. Hal böyleyken Mücahit Arslan’ın Diyarbakır yerine Ankara’dan aday gösterilmesi yanlış karar.
AK Parti listesine bakınca iki önemli değişiklik göze çarpıyor: Geçmişte Edirne’den aday olan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Bülent Arınç’tan boşalan Bursa’ya, partinin parlayan yıldızı Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu ise Erdoğan Bayraktar’dan boşalan Trabzon’a alınmış.Listenin sürprizleri ise Muhsin Yazıcıoğlu’nun damadı, Erdoğan şarkısını yapan Uğur Işılak ve bir dönem CHP MYK üyesi olan Savcı Sayan. (Not: Mahmut Övür, Muhsin Kızılkaya, Etyen Mahçupyan, Şamil Tayyar, Orhan Miroğlu gibi gazeteci-yazarisimler listede yer bulurken Anadolu Ajansı eski Genel Müdürü Kemal Kemal Öztürk’ün dışarda kalması da sürpriz.)

[[HAFTAYA]]

* * *
Bana göre bu seçim döneminin en demokratik listesini CHP hazırladı.
Birinci sıralar kadınlara ayrıldı. Listeler küçük sayılabilecek bir genel merkez kontenjanı dışında tamamen ön seçim sonuçlarına göre oluşturuldu. CHP listesinde iki sürpriz var o da listeye giren değil, giremeyen iki isim: Güldal Mumcu ve Umut Oran. Güldal Hanım’ın ön seçime girmeyi reddedip kontenjana dahil oluşunun İzmir’den tepki çektiği söyleniyor. Umut Oran için ise taktir tamamen Kılıçdaroğlu’na ait!
* * *
MHP’nin bu seçimlerin yükselen partilerinden biri olacağı tahmin ediliyor.
Gel gör ki MHP listeleri bu beklentiyi karşılayacak yenilenmeden çok uzak.
Cumhurbaşkanı olamayan Ekmeleddin Bey’i milletvekili yapmak bin yıldır Meclis koridorlarında gezen isimleri yeniden aday göstermek dışında tek yenilik Gazinocular Kralı Fahrettin Aslan’ın oğlu sevgili arkadaşım Mehmet Aslan ve değerli akademisyen Ümit Özdağ isimleri...
* * *
MHP ile birlikte bu seçimin flaş partilerinden biri olması beklenen ve ilk kez genel seçime parti olarak girecek HDP’ de ise ilk bakışta eski CHP’li Celal Doğan ve eski AK Partili Dengir Fırat’ın adaylıkları dikkat çekiyor. Bu isimlerle bri yandan ‘taban açılımı’ yapan HDP diğer yandan da Roboski Katliamı mağduru Encü ailesinden Ferhat Encü ile PKK’nın kurucularından Abdullah Öcalan ve Kemal Pir’in yeğenlerini aday göstererek kendi tabanına da sahip çıktığını gösterdi.
* * *
Bu arada Erdoğan’ın damadı, Gazinocular Kralı’nın oğlu, İnönü’nün torunu, Öcalan’ın yeğeni derken bu seçimlerde listelere akrabalık hukuku damgasını vurdu.
Sen şimdi gel de anlat vatandaşa:
Siyasette birinin bir şeyi olmak değil, kendi başına biri olmaktır asıl olan...

Sıradaki haber yükleniyor...