Esad da Suriye halkı da Amerika'nın umurunda değil

15 Nisan 2018, Pazar 05:00
AA
Suriye’de dünyanın dört bir yanında kan döken IŞİD terörü vardı bir zamanlar...

Öyle bir vahşetti ki masum sivilleri kaçırıp kafalarını kestiler, yetmedi bu katliamların görüntülerini tüm dünyaya dağıttılar.

Amerika müdahale etti mi? Etmedi.Suriye’de çözümsüzlük hakimdi; bir yanda Esad zulmü, diğer yanda etnik çatışmalar ve terör örgütleri...

Amerika müdahale etti mi? Etmedi.Ne zaman etti? Suriye IŞİD’ten temizlenip, İran, Türkiye, Rusya bir araya geldiğinde ve Suriye meselesinin tüm paydaşları adına çözüme en çok yaklaşıldığı döneme girildiğinde...

Esad kimyasal silah kullanmış! Esad, Doğu Guta’da kimyasal silah kullandı mı bilmiyoruz...

Keşke bıraksaydınız da öğrenebilseydik. Ama buysa mesele Esad’ın babası 1982’de Hama’da binlerce insanı katletmişti. Zehirli gaz kullandığı iddia edilmişti.

Tarihe “Hama Katliamı” olarak geçen bu vahşet sonrası Amerika müdahale etti mi? Etmedi.Saddam, 1988’de Halepçe’de kimyasal silahla binlerce Kürdü katletti.

Amerika buna müdahale etti mi?

Etmedi. Amerika, Saddam’a ne zaman müdahale etti? Saddam kontrolden çıkıp, Kuveyt petrolü tehlikeye girince...Rica ediyorum insanları geri zekâlı yerine koymayın! Amerika’nın ne Esad umurunda ne de Suriye halkının çektiği zulüm...

Kaldı ki bir diktatörün halkına zulmetmesi için ille kimyasal silah kullanması gerekmiyor.

Beşar Esad, yıllardır dünyanın gözü önünde kendi halkına zulmediyor.

Amerika müdahale etti mi? Etmedi. Amerika Suriye’ye ne zaman müdahale etti? Suriye’de güç savaşını kaybedip, çıkarları tehlikeye girince...Şunu bilelim: Tıpkı vaktiyle Irak’a demokrasi götürmek gibi bir dertlerinin olmadığı gibi, şimdi de Suriye’ye barış getirmek gibi bir dertleri yok.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.