Eski Bakan sözlerinde ısrarcı: FSM'de böyle bir çalışma bir daha 20 yıl sonra yapılır

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Tam da elektriğe, doğalgaza zam haberleri üzerine Enerji Bakanı Fatih Dönmez’in “Üç ay zam olmayacak” açıklamasını hemen ardından gelen zammı konuşurken bir anda dünkü Karar Gazetesi’nin Ulaştırma Eski Bakanı Ahmet Arslan’ın 2017’deki “En erken çalışma köprüde 20 yıl sonra olur” beyanatını hatırlatması gündemi değiştirdi.

Karar habere şahane bir başlık atmış, öncelikle kutluyorum: “2 yıl 20 yıl gibi geçti.”

‘O AÇIKLAMAYI 15 TEMMUZ ŞEHİTLER KÖPRÜSÜ İÇİN YAPMIŞTIM’

Bu haber üzerine dün Ahmet Arslan’ı aradım. 2 yıl önceki açıklamasını ve bugün FSM Köprüsü’nde İstanbul’da hayatı felç eden çalışmayı sordum.

Arslan dedi ki “2017’deki o açıklamayı ben 15 Temmuz Şehitler Köprüsü için yapmıştım. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde bir yenileme çalışması yapılıyordu. Hâlâ da aynı şeyi söylüyorum: O gün kullanılan yöntem ve malzemenin kalitesi itibarıyla böyle uzun süren bir yenileme bir daha 20 yıl sonra yapılacak o köprüde... Şunun altını çizmek gerekir bunun adı bakım değildir, yenilemedir. Bakım yine yapılabilir ama böyle 50 gün sürmez artık!”

BAKIM YİNE YAPILIR AMA ARTIK 40-50 GÜN SÜRMEZ!

Ulaştırma Eski Bakanı Ahmet Arslan’a FSM Köprüsü’nde yapılan çalışmayı da sordum. Şöyle cevap verdi: “Şu anda FSM Köprüsü’ndeki çalışma da tıpkı 2 yıl önce 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde yapılan gibi bir bakım değil, yenilemedir. Burada da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde 2 yıl önce kullanılan yöntem ve malzeme kullanılıyor. Dolayısıyla 2 yıl önce 15 Temmuz Şehitler Köprüsü için söylediğimi bugün FSM için de söyleyebilirim. Bu yenileme bittiğinde FSM Köprüsü için benzer bir çalışma ancak 20 yıl sonra yapılır. Daha kısa süreli bakımlar olabilir ama böyle 40 gün 50 gün süren kapsamlı yenileme olmaz.”

Arslan’a “Madem böyle bir malzeme ve yöntem var niye geçmişteki çalışmalarda da bu kullanılmadı? Her yıl vatandaşa böyle bir eziyet çektiriliyor?” diye sordum.

Arslan şöyle yanıtladı: “Teknoloji değişiyor, gelişiyor. 10 yıl önce böyle bir alternatif vardı da kullanmadık değil.”

Yazarlarımızdan

08 Mayıs 2021, Cumartesi 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder