Her şeyi devletten beklememek lazım!

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, Anadolu Ajansı’na açıklamalar yapmış. Başkanın inşaat sektörüyle ilgili çözüm önerisi özetle şu: Müteahhitlerin elinde patlayan konutları devlet alsın! Sen dağa taşa hiçbir hesap yapmadan beton yığacaksın; nasıl olsa millet alıyor diyerek 30 metrekare eve 1 milyon lira fiyat çekeceksin, ondan sonra işler terse dönünce devlet gelsin beni kurtarsın. Mithat Bey, Karadenizli mi bilmiyorum ama bu anlattığına Karadeniz’de bile fıkra muamelesi yapmazlar. İnşaat sektörü çözüm arıyorsa ben söyleyeyim; önce talebin en yoğun olduğu büyükşehirlerdeki şu astronomik konut fiyatlarını ekonominin-piyasanın gerçeklerine indirin. Sonra devleti yardıma çağırırsınız.

DAVUTOĞLU DAHA SERT ÖZELEŞTİRİ YAPMALI

Yavuz Oğhan, İsmail Saymaz ve Akif Beki’nin eski Başbakan Ahmet Davutoğlu röportajı son dönemde seyrettiğim en iyi mülakatlardan biri. Kutlarım. Davutoğlu’nun röportajda eleştiriye tahammülü, en sert sorulara bile büyük bir sakinlikle izahat verme eğilimi, siyaset-diplomasi teorisine dair birikimi ve tespitleri çok iyiydi. Gelgelelim bir zamanların en etkili baş danışmanı, sonrasında dışişleri bakanı en nihayetinde başbakanını özeleştiri konusunda biraz zayıf bulduğumu itiraf etmek zorundayım.

Suriye politikasından tutun Rus uçağının düşürülmesi -ki hatırlarsanız “Uçağı düşürün talimatını bizzat ben verdim” demişti Davutoğlu-Osmanlıcılıktan tutun başbakanlık dönemindeki parti içindeki yanlışlara kadar her konuda “Ben tek başıma yapmadım onlar da yaptı” ya da “Ben de mecbur kaldım ne yapayım” ruh haliyle cevap veriyor.

BABACAN’IN DAVUTOĞLU’NU İSTEMEDİĞİ DEDİKODUSU DOĞRU MU?

Davutoğlu röportajında İsmail Saymaz çok açık sordu bu soruyu... Tüm iddialarla birlikte. Davutoğlu’nun verdiği ince sitemli yanıt gösteriyor ki gerekçe diye ortaya atılanlar doğru mu bilmiyoruz ama Babacan’ın ve Gül’ün yeni siyasi harekette Davutoğlu’nu istemediği doğru. Enteresan...


Sıradaki haber yükleniyor...
holder