İyi hal

15 Temmuz 2014, Salı 05:00
AA

‘Davutpaşa Faciası’ diye bilinen 6 yıl önce İstanbul-Davutpaşa’da 21 kişinin ölümü ve 115 kişinin yaralanmasına neden olan kaçak maytap atölyesindeki patlamayla ilgili dava karara bağlandı. Mahkeme, İstanbul’un göbeğinde onlarca insanın hayatına mal olan kaçak atölyeye göz yuman yetkililere önce hapis cezası verdi... Sonra iyi hal nedeniyle bu cezaları indirdi... Sonra daha iyi bir hal görmüş olacaklar ki sonucu insan hayatına mal olan bu suçun cezasını hapis yerine paraya çevirdi.

[[HAFTAYA]]

*

Şaşırdık mı? Asla... Çünkü burası Türkiye... Mahkemeye takım elbiseyle geldi diye suç makinasına iyi hal indirimi yapılmadı mı? Güpegündüz gazeteci öldüren katiller ‘çocuk’ indirimi almadı mı? Tanımadığı birine saati soran eşini delik deşik eden koca ‘eşi cilve yaptı’ indirimi almadı mı? Gencecik kıza tecavüz edip hamile bırakan sapık ‘hamile kalmadı’ indirimi almadı mı? Üvey kızına tecavüz eden baba ‘kızın ruh sağlığı bozulmadı’ indirimi almadı mı? Cinayet işlemek üzereyken son anda yakalanan adam henüz tecavüz gerçekleşmediği için ‘yarım kaldı’ indirimi almadı mı? Tecavüz edip kameraya kaydeden sapık ‘eski sevgilisi’ indirimi almadı mı? Devleti dolandırıp kaçan sahtekarlar ‘kasıt yok’ indirimi almadı mı?

*

An itibarı ile Davutpaşa’daki asıl facia 21 insanın ihmal yüzünden can verdiği patlama değil, mahkemenin verdiği bu iyi hal kararıdır. Ama dedim ya alışığız biz... Bu ülkede ‘iyi halden’ bir tek iyiler yararlanamaz.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.