KARS VALİSİ: 5 GÜNDÜR İLK KEZ DÜN GECE UYUDUM

13 Nisan 2014, Pazar 05:00
AA

Kars Valisi Eyüp Tepe ve İl Emniyet Müdürü Ercan Çakmak’a helal olsun. 5 gün gibi kısa bir sürede Minik Mert’i hunharca öldüren sapık yakalandı ve olay tamamıyla çözüldü.

[[HAFTAYA]]

Bir zamanlar sürgün yeri olarak bilinen memleketim Kars’ın böyle başarılı ve işinin ehli eller tarafından yönetiliyor olmasından ise ayrıca gurur duydum. 

*

Vali Bey, İçişleri Bakanlığında özel kalem müdürlüğü ve genel sekreterliği yapmış ‘yıldızı parlak’ bir bürokrattı. Görünen o ki valiliğinde de adından çok söz ettirecek. Kars Valisi Eyüp Tepe’yi dün aradım. Tebrik ettim. Minik Mert’in katilinin yakalanışını konuştuk. “Mert Pazar 14.00’te kayboldu. Ailesi aynı gün 19.30’da bize ‘kayıp’ başvurusu yaptı. Katilin kimliğine ve yerine perşembe ulaşmıştık. Ancak bulunduğu yerden alırsak kendisinin ve ailesinin linç ihtimali vardı. O nedenle bekledik. Cuma gecesi aldık. Bu arada ailesini il dışına çıkardık.” Mert’i hunharca öldüren sapık A.B. cuma akşamı 19.00’da yakalanmış. Ancak yakalandıktan sonra sorgusunu yapmak sorun olmuş. Nedenini Vali Bey’den dinliyoruz “Kars’taki bütün avukatları aradık. Hiçbiri gelmedi. Avukat olmadan sorgu yapamazsınız. 19.00’da aldığımız katilin sorgusuna ancak gece 02.00’de başlayabildik.”

*

Peki, sapık A.B. sorgusu sırasında neler söyledi? Adliye kaynaklarından ulaştığım ifade tutanağında sapık A.B. askerde kendisinin de cinsel tacize uğradığını söylüyor. Olay günü pazar yerinde karşılaştığı çocuğu arabayla eve götürmek için yola çıktıklarını yolda Mert’in “Biliyor musun abi, ben de araba kullanıyorum” demesi üzerine “Gel o zaman seni araba kullanabileceğin bir yere götüreyim” diyerek Kars’taki Eski Çöplük’e götürdüğünü ve yavrucağı orada ‘zihni kaydığı’ için katlettiğini itiraf ediyor. Sapık A.B. ifadesinde 9 yaşındaki Mert Aydın’ın başına gelen korkunç olaydan sonra kendisine “Seni babama, amcama söyleyeceğim” dediği için korktuğunu ve bu nedenle öldürdüğünü anlatıyor.

*

Vali Eyüp Tepe ile sohbetimize dönelim ve onun sözleri ile bitirelim: “Karslılar şerefine namusuna çok düşkün insanlardır. Bu olayı çözmek bizim devlet olarak görevimizdi. Çok şükür başarabildik. Mert’in ailesi teşekkür için ziyaretime geldi. “Katilin yakalanması acımıza bir nebze de olsa merhem sürdü” dediler. 5 gün aradan sonra ilk kez dün gece - 2 saatliğine de olsa- uyuyabildim. Allah başta ailesine sonra da hepimize sabır versin...”

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.