Merkez bankası ne yapsın?

12 Ocak 2017, Perşembe 05:00
AA
Dolar aldı başını gidiyor. Tutabilene aşk olsun.“Merkez Bankası yine müdahale etsin” diyorlar. Ne yapsın Merkez Bankası? “Faiz artırsın.”

“Faizi artır” demek kolay. Faiz artınca zaten daralmakta olan tüketim ve genel anlamda ekonomi ne olacak düşündün mü?Geçenlerde inşaatçı bir arkadaşımla Türkiye’de kentsel dönüşümün pilot bölgelerinden biri olan Fikirtepe’yi gezdik. 10 yıl önce 4 daire bulunan bir bina yıkılıp yerine kentsel dönüşüm kapsamında 20 daire bulunan bir apartman yapmışlar.

Gel gör ki 20 dairelik apartmanın 16 dairesi hâlâ boş. “Alan yok mu?” diye sordum.

“Bırak alanı şu sıralar soran bile yok” dedi. Senin o “Artır” dediğin faizler yükselirse zaten arz fazlası bulunan inşaat sektörü ne olacak düşündün mü? Hepten fişi çekme noktasına gelecek ki Türk ekonomisinin en büyük lokomotif sektörü için bu bir felaket senaryosudur.Şunu bir anlayalım olur mu? Türkiye’de ekonomideki, dolayısıyla döviz kurundaki hareketin temel sebebi yabancı piyasalardaki gelişmeler ya da Merkez Bankası politikaları değil. Ne? 2017’ye gireli 12 gün oldu.

1 Ocak’ta 3,52 TL olan dolar dün 3,94 TL’yi gördü.

Memleketin gündemi bu. Peki, Ankara’daki ahalinin gündemi ne? Anayasa, başkanlık, referandum...

Boşuna Merkez Bankası’na sallamayın kardeşim. Biz bu kafayla gittiğimiz sürece Merkez Bankası’nın başına Süpermen’i oturtsan da nafile.

 

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.