OPERASYON

30 Eylül 2014, Salı 05:00
AA

Ankara’dan gelen haberler gösteriyor ki IŞİD’e karşı bir sınır ötesi bir kara operasyonu düzenlenecek. Operasyonun en önemli hedefi 900 kilometrelik Suriye-Türkiye sınırında bir güvenli bölge oluşturmak. Ne demek güvenli bölge oluşturmak? Sınırı Suriye’nin içine doğru genişletip o bölgede Suriyeli mültecilerin güvenli bir şekilde yaşayabileceği bir alan oluşturmak.

[[HAFTAYA]]

*

Hedef öncelikle böyle bir alan tesis etmek. Sonrasında Türkiye’ye sığınan 1.5 milyon Suriyeli mülteciyi buraya yerleştirmek. Devamında da onları eğitip, sürekli teçhizat sağlayarak IŞİD’le mücadeleye kendi başlarına devam etmelerini sağlamak.

*

Diyelim ki böyle bir güvenli bölge oluşturuldu, sorun çözüldü mü? Hayır. Çünkü, Türkiye’deki Suriyeli mültecileri buraya taşımak zor hatta imkansız. 1 buçuk milyon insandan bahsediyoruz! İç savaş bitmeden bu insanları ülkelerine geri dönmeye nasıl ikna edeceksiniz? İkna olmazlarsa ne yapacaksınız? Türkiye çekildiği an o güvenli bölgede IŞİD gibi zalim bir örgütle savaşmaya kaçı gönüllü olur sizce?

*

Görünen o ki 2 Ekim’de Meclis’ten tezkere çıkacak. Ardından da Türk Silahlı Kuvvetleri yaklaşık 10 bin kişilik bir kara gücüyle harekatı başlatacak. “Harekatın amacı ne?” diye sorduğumuzda aldığımız cevap şu: “Türkiye, IŞİD’le mücadelede ‘operasyonel güç’ olmayacak lojistik ve insani destek sağlayacak.” Niyetimiz güzel ama korkarım akıbetimiz pek öyle görünmüyor. Neden mi? IŞİD halihazırda Kuzey Suriye’de yani Türkiye’nin 500 metre dibinde çatışıyor. Bir başka deyişle şu anki durumda Türk askeri sınırı geçtikten 500 metre sonra karşısında IŞİD’i bulacak. Nasıl çatışmayacaksın?

*

IŞİD, Irak ve Suriye’de katliam yaparken buna sessiz kalmamak, uluslararası koalisyonla birlikte hareket etmek son derece doğru bir adım. Ancak gerçekçi olalım. Bölgedeki iç savaş bitmedikçe ne IŞİD yok edilebilir ne de Türkiye’de sayıları her geçen gün artan Suriyeli mülteciler sorunu çözülebilir.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.