Ya HDP yüzde 10'u aşamazsa?

10 Mart 2015, Salı 05:00
AA

Partililer açıkladı, beklenti de o yönde ama Çözüm Süreci’nin bu en keskin virajı alınırken HDP’nin yüzde 10 barajı riskine girmeyip seçime yeniden bağımsız adaylarla katılacağını düşünüyordum.
HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a dün bir kez daha sordum bunu... Net cevap verdi: “Bu karar 1 yıl önce verildi. Netleşmiş durumdadır...”
* * *
Umarım aşar ancak demokrasimiz adına bir utanç abidesi olan yüzde 10 barajı denen rezilliği HDP aşabilir mi endişeliyim.
“Endişeliyim” diyorum çünkü HDP’nin Meclis dışında kalacağı bir Türkiye düşünmek istemiyorum.

[[HAFTAYA]]

* * *
İster oy verin ister vermeyin, Türkiye’de bugün nicelik olarak değil ama nitelik olarak ana muhalefet rolünü HDP üstlenmiş durumda.
Erdoğan’la birlikte özellikle gençlerde liderlik vasıfları bakımında toplumda en çok karşılık bulan isim Demirtaş.
Dahası...
Çözüm Süreci’nde son derece ‘hayati’ bir döneme girildi.
30 yılı aşkın süredir çözülemeyen Kürt meselesinin kaderi genel seçimlerden sonra atılacak adımlara bağlı.
Hal böyleyken HDP’nin -bilmediğimiz bir B planı yoksa- Meclis’teki varlığını riske atacak bir adım atması tarihi bir hata olur.
* * *
HDP yüzde 10 barajını aşarsa ne ala...
Ama ya aşamazsa?
Parlamentodaki temsil adaletsizliğini ve oluşacak yeni Türkiye tablosunu hayal edebiliyor musunuz?
HDP yöneticisi ya da üyesi filan değilim ama Türkiyeliyim ve o sıfatla uyarmakta fayda görüyorum: Ortada böylesine vahim bir risk varken seçime parti olarak girme ısrarı büyük bir kumardır.
Yapmayın.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.