2021 yılında yenilik ve orijinallik arayacağız

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Aralık ayının son haftası, yeni bir dönem başlıyor: Hava dönemi. Aslında çoktan hava dönemine geçmeye başladık. Yaklaşık 3 haftadır bu geçişin etkilerini hayatımızda görüyoruz. Öncelikli olarak şu soruya cevap vereyim: 

Nedir hava dönemi?

Hava elementinin iki niteliği vardır: Destek ve itmek. Bu sebeple hava dönemi, destek konularının ve itici güçlerin ön planda olacağı, tüm dünyayı eş etkileyen bir süreçtir. Hava elementi aynı zamanda orijinalliğin, ustalığın, yeniliğin, hoşgörünün, anlayışın, iletişimin, kalabalık ortamların elementidir. 2021 süreci de özellikle bu konular üzerinden çalışacak. 

Hava döneminde bizi neler bekliyor?

Hava döneminde istesek de istemesek de destek olacağımız ve destek alacağımız bir sürece dahil olacağız. Bunun ilk örneğini İzmir depreminde yaşadık. Kendiliğimizden “destek” kavramını çalıştıramadığımız zamanlarda bu kavramın çalışması için hava elementi bizi beklemediğimiz durumların içine “itecek”. Bu sebeple önümüzdeki süreçte etrafımızda desteğe ihtiyacı olana destek vermeye ve desteğe ihtiyacımız olduğunda çekinmeden istemeye özen göstermemiz gerekiyor. Basit konularda bile destek alabiliyorsak, almaktan kaçınmamalıyız.

2021’de artık kendini tekrar eden, gelişigüzel yapılmış, özensiz, değerini ortaya koyamayan şeylere yer yok. Hava elementinin yükselişi ile birlikte herkes bir yenilik ve sıra dışılık arayışı içinde olacak. Yaptığımız şeyler yenilikten, orijinallikten ne kadar uzaksa, o kadar değerini kaybetmeye yüz tutacak. Bu yüzden konfor alanından çıkmaya hazır ol. Bu dönem sadece eylemlerimizin değil, kendimizin de orijinal halini ortaya koymak için geliyor. 2021 yılı boyunca “Başkası olma kendin ol” mantrasını ağzından düşürme. Çünkü insan ancak “kendi” olabildiğinde orijinal olabilir.

Bu süreçte yeniliklere hızlıca adapte olmak gerek. Keza direnç göstermeye çok da vaktimiz olmayacak. Direnç gösterenler, ardı ardına gelen yeniliklerin kalabalığı içinde kaybolabilirler. Bu kaybolmanın sonucunda kendinden veya etrafından sıkça şu cümleyi duyabilirsin: “Hiçbir şeye vaktim yok!” 

2021 yılını daha verimli geçirmek için neler yapabileceğinizi bir sonraki yazımda paylaşacağım.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder