Coşkun Türk

25 Şubat 2024, Pazar 07:00

İki sıçradı çekirge...

Rize deplasmanında sahaya yanlış 11 ve taktikle başlayan Fenerbahçe, ikinci yarı yapılan değişikliklerle 3 puanı zor kurtarmıştı. Kadıköy’deki Kasımpaşa maçına da yanlış 11 ve taktikle başladı. Yine 3 puanı bu kez çok daha zor uzatma anlarında penaltıdan kurtardı. Bu futbolla üçüncüsü olmaz. Rize maçı sonrası ya Fred’in yetişmesi için dua edecek ya da kafayı değiştirecek İsmail Kartal demiştim. Fred yetişmedi, bir sonraki haftayı bekleyecek. Kartal da kafayı değiştirmedi, tribünlerde ve ekranları başında milyonlarca Fenerbahçeli’ye kafayı yedirecek. Haftalardır ofans yönünde hiçbir şey ortaya koymayan, takımın savunmasını da zayıflatan ve rakiplerin korkusuzca baskı yapmasına neden olan 6-8’de (İsmail-Krunic) ısrar etmek nasıl açıklanır acaba? Bu ısrarı ancak saplantı ya da oyunu okuyamamak olarak açıklarım. Kartal’ın varsa bir açıklaması merakla bekliyorum. Bu yetmezmiş gibi Ferdi’nin de ayarlarıyla oynadı, mevki değişikliğiyle. 6-8 işlevsiz kalınca Tadic, Dzeko ve İrfan Can ya da Cengiz de işlemiyor. Sezon başında Fener’in rakiplere yaptığını şimdi rakipler yapmaya başladı. Kasımpaşa önde kurduğu baskıyla çok zorladı Fener’i. Maçtan Fener adına akılda kalan güzellik Mert Hakan’ın müthiş frikik golüydü. Fenerbahçe çok acil sezon başı ayarlarına dönmeli. Dönmezse önüne koyduğu 4 hedeften de tek tek uzaklaşacak.

18 Şubat 2024, Pazar 07:00

Kulübeden gelen güç

Federasyon geçtiğimiz hafta içinde Rize’nin de bulunduğu bazı kulüplere ‘ivedi’ bir uyarı mektubu gönderdi. Özeti, ‘Zeminler düzelmezse sahanızda maç oynatmam’dı. Radikal ve doğru bir karardı. Ancak bu uyarının maalesef boş olduğunu gördük. Dünkü sahada futbol oynanıyorsa, her sahada oynanır. Hele iki kalenin önü... Resmen balçıktı. Kaleciler bulunduğu yerde batıyordu. Burada futbol oynanmaz. En güzel ne olur biliyor musunuz? Manda yetiştiriciliği. Tam da mandaların seveceği bir alan çünkü. Şimdi gelelim İsmail Kartal’a... Sahayı görüyorsun, haftalardır aksayan 6-8 bölgen (İsmail-Krunic) niye aynı? Mücadele etmeyen, tekniğiyle şimdilik sadece oynamaya çalışan Krunic’in ne işi var 11’de. Takımın sorunlu bölgesi sadece sağ bek miydi? Mert Müldür’ü oynatmadın, Ferdi’yi oraya çektin, sol bekle önündeki dengeyi de bozdun. Sen de yaptığın hatayı anladın da ikinci yarıda o zeminde oynayacak hırslı ve güçlü Mert Hakan ile İrfan Can’ı sürdün sahaya. Bir de şapkadan tavşan çıktı, oyuna aldığın Serdar Dursun eşitliği sağladı. Mert Hakan’ın asistinde Dzeko takımını öne geçirdi, Tadic’in asistinde de İrfan skoru yazdı. Fener zor deplasmanda, berbat zeminde, bir de geriye düştüğü maçta çok zoru başardı, İsmail Kartal’ın değişiklikleriyle. Ancak böyle gitmez! Ya Fred sağlam dönecek, ya da Kartal kafayı değiştirecek.

12 Şubat 2024, Pazartesi 07:00

Olmadığını gördük...

Antalyaspor karşısında kazanılan 2-0’lık maç sonunda ‘Bu 6-8’le olmaz’ diye yazdığımda ‘Sen de bir türlü bu Fener’i beğenemedin’ eleştirilerine maruz kaldım. Görünen köy klavuz istemiyor... Fred’in yokluğunda İsmail-Krunic zincirin önemli halkaları. Zincir koptu mu rahmetli Özkan Uğur’un şarkısında yer alan “Bıktım usandım bu hataları tekrarlamaktan... Özendim, bezendim her seferinde...

Ama kopuktu kopuktu, zincir olduramadım. Ne yaptım, ne ettimse olduramadım...” dizelerindeki gibi Fenerbahçe. Transferin son anına kadar bu bölgeye takviye bekleyenler (ben dahil) hayal kırıklığına uğradı. İsmail Kartal da uğramış olmalı ki ikinci yarıda İsmail’i çıkarıp hücum anlamında alternatifler aramaya çalıştı. Ama olmadı, olduramadı... Sadece bu bölgedeki sorundan mı puan kaybetti Fener? Tabii ki değil. Son haftalarda büyük düşüş yaşayan Ferdi’nin kaptırdığı topta yenik duruma düştü sarılacivertliler.

Sonrasında penaltıdan eşitliği sağladı, takımın ağır tankı Dzeko’nun kafasıyla da öne geçti. Ancak direnç olmayınca kalesinde 2’nci golü gördü. Fenerbahçeliler’in büyük çoğunluğunun, ‘Rakip kim olursa olsun bize karşı müthiş oynuyor’ serzenişleri bir yere kadar. Sen gereğini yerine getiremiyorsan rakipler sana karşı ‘aslan’ kesilir. İsmail Kartal’ın haftalardır, ‘Sonuçta lideriz’ sözünün de ne kadar boş olduğunu gördük.

04 Şubat 2024, Pazar 07:00

Bu 6-8'le olmuyor!

Maçı seyredemeyenler için baştan yazayım; Fenerbahçe net skorla rahat kazanmış diye sakın düşünmeyin. Özellikle 75 ile 90 arasında müthiş bir baskı yedi. 1-0’ı korumak için teknik direktör İsmail Kartal ne yapacağını bilemedi... Önce Tadic, Cengiz yerine İrfan, King değişikliğini yaptı. Sonra Dzeko-Batshuayi değişikliği geldi, Ancak Antalyaspor’un çok hırslı, mücadeleci futbolunu engelleyemedi. En sonunda Szymanski’yi çıkarıp Bonucci’yi aldı savunmayı daha da güçlendirmek için. Düşünün Kartal’ın paniğini... Şansı yanındaydı, sahaya sürdüğü Bonucci’nin uzun pasında, Batshuayi nefis vurarak 2-0’ı buldu hem Kartal’ı hem de ekranları başında milyonlarca Fenerli’yi rahatlattı... Peki, Fener Cengiz’in mükemmel golüyle öne geçmesine rağmen niye bu kadar sıkıntı yaşadı? Öncelikle yukarıda belirttiğim gibi Antalyaspor müthiş hırslıydı. Sonra Fener’in şu anki 6 ve 8’i (Krunicİsmail) uyumlu değil. Onların uyumu olmayınca Szymanski de etkisiz kalıyor. Bir de bunlara Ferdi’nin çok top kaybıyla oynaması eklenince zorlanacağı düşünülen Antalya’da çok ama çok zorlandı Fener. İlk kez forma giyen Çağlar 90 dakika içinde sahanın en iyisiydi. Fiziği, öz güveni, müthiş hamleleri, hava toplarındaki etkisiyle Fener’in savunmasına büyük güç kattı. Djiku’yla da uyumluydu. Mert az hatayla oynarken Tadic ve Dzeko’daki düşüş devam ediyor.

29 Ocak 2024, Pazartesi 07:00

15 dakikalık tek adam şov

Maça baskılı ve pozisyonlarla başlayan Fenerbahçe, orta saha ve savunmanın bir anlık gafleti, kaleci Livakovic’in de saçma sapan çıkışıyla yaptığı penaltı sonunda yenik duruma düştü daha 13’üncü dakikada... ‘Samsun maçının tekrarı olur mu’ diye düşünülmeye başlandığı anlarda Cengiz çıktı sahneye...

Bir 15 dakika oynadı ki neredeyse Fener’e gereken hücum zenginliklerini tek başına karşıladı. Önce orta şut karışımı vuruşunda eşitliği sağladı, sonra şutlarda pek kullanmadığı sağ ayağıyla da öne geçirdi takımını. Peki gol ayağı Dzeko ne yapıyordu? Yine saç baş yoldurdu gol atacağı pozisyonlarda. Sanki golcü değil, oyun kurucu gibi son maçlarda. Tamam topu iyi saklıyor, pas isabeti yüksek.

Ancak asli görevi gol atmak, bunu da unutmasın! Forma hakkaniyeti nedeniyle iyileşmesine rağmen stoperde yine Serdar’a verdi görevi İsmail Kartal. Yanında da Djiku vardı. Stoperde sıkıntı yaşanmadı ama sağ bekte Mert aksadı zaman zaman. Kartal, forma hakkaniyetine devam edecekse Fred döndüğünde yanında yine İsmail olmalı. Çünkü şu ana kadar izlediğimiz Krunic, İsmail’den daha faydalı değil.

Ligin boyu kısıldıkça, özellikle kümede kalma savaşı veren takımlar canla başla mücadele edecek. Fener’in de canla başla mücadele edecek futbolculara ihtiyacı var. Bu nedenle Tadic, Szymanski ve Dzeko bir an önce sezon başı temposunu bulmalı. Tadic ayrıca dünkü gibi daha sık şutlarla kaleyi yoklamalı.

25 Ocak 2024, Perşembe 07:00

Bu duruma bir çözüm bulmalı

Fenerbahçe son üç lig maçında 30’a yakın gol pozisyonuna girmiştir. Üç maçta attığı gol sayısı sadece 3. ‘Nasıl olsa atarız’la olmayacak bu iş, artık çok net ortaya çıktı. 11’e 10’ken oynanan bölümün tamamına yakını Başakşehir yarı sahası hatta 18’inin önü ve içindeydi. 11’e 11’ken de durum çok farklı değildi. Fener baskıyı kurdu, müthiş tempo yaptı.

Başakşehir 10 kişi kaldıktan sonra bu tempoya ayak uyduramazdı, yapacağı tek şey kapanıp uzun toplarla çıkmaktı, öyle de yapmaya çalıştı. Ancak gol geciktikçe, Fener’in hücum organizasyonlarında çeşitlilik olmayınca ekranları başında milyonlarca sarı-lacivertli taraftar deyim yerindeyse ecel terleri döktü, uğur üstüne uğur denedi. Sonunda bir penaltı golüyle çok önemli üç puanı 90 artılarda aldı. İsmail Kartal’ın yapması gereken antrenmanlarda çok değişik hücum organizasyonları denemeli.

Tıpkı basketbol maçlarında olduğu gibi pozisyonlar çizip, anlatmalı futbolcularına. Eğer yapmazsa, bu tip sinir bozucu maçları daha çok oynar. Bir de gol geciktikçe rakibin direnci daha da artıyor, bunu da mutlaka göz önünde bulundurmalı. Mükemmel oynayan Ferdi, ona ayak uyduran Oosterwolde alkışı alan isimler olurken dün gece için Krunic bırakın Fred’in yerini doldurmayı vasatı bile aşamadı. Umarım sıkıntısı uyumdur. Dzeko da kurşun mu döktürecek yoksa antrenmanlarda ekstra mı çalışacak kendisi bilir. Bu haliyle olmuyor çünkü.