Alerjilerle baş etme

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Her 5 çocuktan birinde alerji, her 15 çocuktan birinde astım hastalığı görülüyormuş. Kendi çocukluğum da, her bahar nükseden polen alerjisiyle mücadele ederek geçmişti. Kızlarımdan biri, diğerine göre daha alerjik bünyeli bir çocuk. Sanırım bu konuda bana çekmiş.

Kızlarımın odalarını her gün havalandırır, çok sık halılarını yıkattırır ve çarşafları da sıklıkla değiştiririm. Odalarındaki kalorifer peteğine de kışın mutlaka su dolu plastik kaplar yerleştiririm ki, odaları nemli olsun diye. Ama bu kadar önlem almama rağmen, baş edemeğim tek şey, gözlerimizle göremediğimiz mitelar.

Doç. Dr. Ahmet Akçay, Kronik astıma sebep olan ve astım alevlenmeleri yapan faktörlerin başındaalerjenler geliyor. Bu alerjenlerden biri de, evlerimizde gözle göremediğimz mitelar. Sadece evi havalandırmak ve standart temizlik yöntemleri, mitelardan kurtulmamıza yeterli olmuyor. Bu nedenle yatak, halı, koltuk ve perdelerinizi 3 ayda bir, özel geliştirilmiş su bazlı mite kovucularla da temizlemek gerekmekte diyor.

Mitelar hakkında pek bir fikrim yoktu açıkçası. Gözümüzle görmediğimiz için belki de, yok saydığımız bir haşere türüymüş mitelar. Eczacıbaşı Girişim Pazarlama Müdürü Tolga Şanlı, mitelarla ilgili bilmediklerimizi anlattı. 1 gr ev tozunda 500 tanesii canlı olmak üzere, 19 bin mite olduğu tahmin ediliyor. 5 yıl kullanılan bir yatakta 10 milyon mite olduğu öngörülüyor. 1 gr deri parçası bile 1 milyon mite için beslenme kaynağı oluşturuyor. Bu bilgilerden sonra yatakları yakasım geldi sevgili okur. Sen istediğin kadar evi havalandır, halıları yıkat, bu haşerelerden öyle kolayca kurtulamıyormuşsun meğer. Neyse ki bu mitelardan kurtulmak için Detan, bir sprey geliştirmiş. Evin içinde elimde sprey, mite avına çıktım geçen gün. Eksik parça buymuş meğer.

YENİ YILA YAKLAŞIRKEN...

Her yıl otizmli çocuklar yararına düzenlenen Tohum Otizm Vakfı yılbaşı alışveriş şenliği, bu yıl 18 Aralık’ta Martı Istanbul Hotel’de yapılacak. Çok seviyorum böyle organizasyonları. Hem çevrenize yeni yıl hediyeleri alıp onları mutlu ediyorsunuz, hem de bilmeden başka insanları.

18 Aralık günü saat 10.30 itibariyle başlayacak etkinliklik, tüm gün sürecek alışverişin yanı sıra; lezzetli ikramlar, birbirinden keyifli süpriz programlar ve söyleşiler ile devam edecek. Otizmli çocuklar yararına düzenlenen “Yılbaşı Alışveriş Şenliği” kapsamında; mücevher, giyim, dekorasyon ve tekstilde dünyanın önde gelen 50 ünlü markasına ait ürünler her bütçeye uygun farklı fiyat seçenekleri ile satışa sunulacak. Yılbaşı alışveriş şenliğine gelenler aynı zamanda kişisel gelişim söyleşilerine katılabilecek, ünlü moda fotoğrafçılarına fotoğraf çektirebilecek, resim sergileri gezebilecekler.

#pedofiliyesavaşaçtık

Mail kutuma düşen bir bilgiyi paylaşmak ve yaymak boynumun borcudur sevgili anne ve babalar. Daha önce de twitter üzerinden yazıştığımız Online Anne ekibi, nihayet bana da bahsettikleri kitapçığı çıkarmışlar. Kitapçık, Amerikadaki okullarda çocuklara bir hikaye içerisinde kendi vücutlarını tanımalarını, bedenlerinin onlara ait oluşunu çok eğitici bir dille anlatıyor.

Biz onlineanne olarak geçen sene yazdığımız Çocuk istismarı konusunda çocuklara öğretilmesi gerekenler yazımızı, Dünya Çocuk İstismarını Önleme Günü sebebiyle 2 hafta önce yeniden yayınlamıştık. Bunun üzerine son iki hafta içinde 50 bin kişi tarafından okundu ve okunmaya devam ediyor. Yazımızda bahsettiğimiz kaynakların, Türkiye'de ebeveynler, öğretmenler ve STK temsilcileri tarafından istendiği oluyor

Bu kitapçığı, 6+ yaş grubu için hazırladık. Ebeveynlerin istismar konusunda çocuklarına vermesi gereken mesajlar, aktivitelerle ele alınıyor.

Yurt dışında farklı ülkelerde yaşayan ve kitap/dergi tasarımı dışında farklı meslekleri olan iki anne olarak,  kısa bir zamanda kendi imkanlarımızla yarattığımız bu aktivite kitapçığını, elektronik ortamda paylaşılması, çıktısının alınıp, çocuklarla istenildiği gibi kullanılabilmesi için herkesi haberdar etmeye çalışıyoruz. Kitapçığı indirmek için gereken link işte burada:

http://www.onlineanne.com/2013/12/09/ola-ile-onbes-dakika-cocuk-istismari-guvenlik-aktiviteleri/

Çocuk istismarını önlemeye yönelik olarak oluşturulmuş, #pedofiliyesavaşaçtık konusu da bunlardan biri. Ancak, bir konuda birşeyler yapmanın bizce karşılığı sadece sosyal medyada farkındalık yaratma adına paylaşım yapmaktan biraz daha fazlası. Bu nedenle, biz iki anne işe emeğimizi koyarak başladık ve şimdilik elimizden bu kadarı geliyor.

 Bu iki annenin, Pınar Türker ve Melike Ergüven’in yüreklerinden öpüyorum.

 

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder