Çocuktan gelin olmaz

13 Ocak 2014, Pazartesi 12:45
AA

2 gündür okuduğum haberlerle çıldırmanın eşiğindeyim. “Çocuk Gelin” başlıklarıyla büyük bir trajedinin özetini okuyoruz gazetelerden. Biz bangır bangır pedofiliye savaş açtık diye bağıra duralım, doğuda hala değiştiremediğimiz irini akan bu yarayı kapatmak için devletin bir şey yapmaması canımı sıkıyor sevgili okur.

Yasaya göre 18 yaşını doldurmamış her genç, çocuk olarak kabul ediliyor değil mi? Hastaneye gitseniz, 18 yaşından küçükseniz, sizinle çocuk doktorları ilgilenir. Sigara ya da içki satın almak için yaşınızın 18 olması gerekir. Oy kullanmak için 18’inizi beklemek zorundasınızdır. Pekii evlenmek için 18 yaş kanununu bu kadar takmamak neyin cesaretidir biri bana anlatsın. Vay efendim kemik yaşı 18 miş, vay efendim kız çocuğu regli olduktan sonra kadın sayılırmış... Allah aşkına, bütün bu bahaneler, bir sapığın bahanelerinden başka bir şey değildir de nedir?

18 yaşından önce bir çok konuda karar verme yetkisi tanımadığınız bir çocuğa, evlenme yetkisi tanımak (ya da bu evliliği bulduğunuz bahanelerle meşrulaştırmak) nasıl bir iki yüzlülüktür? Cezasını yüksek tutup, bu işi daha sıkı takip ettiğinizde bakın bakalım bir daha küçücük çocukları evlendirebiliyorlar mı?

Ben artık küçücük çocukların gazete sayfalarına korkuç haberlerle konu olmalarını istemiyorum. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ı sadece Siirtli Kader için değil, onun gibi celladını bekleyen tüm kız çocukları için titiz bir göreve davet ediyorum. Kız çocuklarını okutalım derken, kız çocuklarını evlendirmeyelim noktasına geriledik farkında mısnız? Gerekirse köy köy gezilip, kız çocuklarının sayısı çıkarılmak suretiyle takibinin yapılması o kadar zor olmasa gerek. Bunun için devletin en küçük kademeleriyle, muhtarıyla belediye başkanlarıyla, valiliklerle ortak bir çalışma yapılabilir. Tüm kalbimle artık bu haberleri duymamayı, bunların artık yaşanmamasını diliyorum.

Sıradaki haber yükleniyor...