Büyüklere altın klavuz

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çocuklar dünyaya gelirken kullanım kılavuzları ile gelmezler. Biz çocuk sağlığı ile uğraşan doktor, psikolog, pedagog, hemşire her birimiz kendi bilgi ve birikimlerimizle bir şeyler söyler, anne babalara pusula olmaya çalışırız. Şimdi gerçeklerle yüz yüze gelme zamanı, sıklıkla yapılan yanlışlar... İşte TOP 10:

■ BAĞIRMAK: Disiplini sağlamak için tek yol gibi görünse de asla işe yaramaz. Sesin yükselmesi, söylenenlerin algılanmasını engeller. Bu davranışın sonunda çocuklar kendilerini daha güvensiz hisseder, fiziksel ve sözel olarak daha hırçın, kaygılı olurlar.

■ AŞIRI KONTROL: Dış dünyadan ve oluşacak zararlardan koruyor gibi hissedilse de, böyle yetiştirilen çocuklar, ebeveynlerine karşı diğer çocuklara göre daha isyankar olurlar. Bu şekilde büyüyen çocuklar kaygılıdır, korkak olur, özellikle de hata yapmaktan korkar. Bırakın çocuğunuz hata yapsın, tehlike oluşmasına engel olun yeter. Çocuk bisikletten düşmedikçe düşmenin anlamını öğrenemez, gözlem, uygun koruyucu ve donanım ile bisiklete binmesini sağlarsanız düştüğü zaman ayağa kalkmayı da öğrenecektir.

■ RÜŞVET: Çocukların istenmeyen davranışlarını ortadan kaldırmak için kullanılır. Olumlu geri bildirim kullanır, onların yanlışlarına değil, olumlu davranışlarına odaklanılırsa rüşvet vermeden sağlıklı iletişime geçilmiş olur.

■ UZUN SÜRELİ MEDYA KULLANIMI: 2 yaşın altında medya kullanımının zararlı olduğunu bilmeyen ebeveyn yoktur. 2 yaşın üzerinde ise 15 dakikayı geçmeyen, günde en fazla 6 defa izin verilmesi gerektiğini de. Aksi davranışlar çocukları egzersizden uzak tutar, etkileşimi sınırlar, yaratıcılığı baskılar, uyku saatleri geldiğinde aktif halde kalmalarına neden olur.

■ UZAK EBEVEYNLİK: Çocuğun yiyecek, giyecek ve barınma gibi fiziksel gereksinimleri karşılanır. Uzak ebeveynler nadiren “Seni seviyorum” der, sevgisini fiziksel olarak göstermez. Böyle ebeveyne sahip çocuklar kendilerine güven duymazlar, saldırgan olur.

■ DÜZENSİZ UYKU ZAMANI: Yapılan çalışmalar uyku saatleri düzensiz çocukların büyüdükçe davranış bozukluğu içine girdiğini, bununla birlikte düzenli yatma programına geri dönüldüğünde davranış bozukluklarının ortadan kalktığını ortaya koymaktadır.

ÖZGÜR ÇOCUK: Kulağa hoş gelse de, onlara toplumun kurallarına uymama öğretilir. Ayrıca sorumluluk alma, öz denetim, öz disiplin gibi gerekli yaşam araçlarını öğrenmesine engel olunur.

■ ARKADAŞ OLMAK: Unutmayın siz ebeveynsiniz, çocuğunuzun arkadaşı değil. Rol modelini onun hayatından çıkarmayın.

AŞAĞILAMAK: “Sen kötü bir çocuksun” ya da “Seninle uğraşmaktan bıktım”gibi ifadeler, sadece çocuğun benlik saygısına zarar vermekle kalmaz, ilişkinize de zarar verir.

AMAN SIKILMASIN: Bırakın zaman zaman sıkılsın. Aksi takdirde yaratıcılığı sınırlanır, yeni oyunlar yaratması engellenir, kardeş ya da arkadaşları ile iletişim kurmasının önüne set çekilir.

Yazarlarımızdan

05 Ağustos 2021, Perşembe 07:01
05 Ağustos 2021, Perşembe 07:01
05 Ağustos 2021, Perşembe 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder