Dr. Haydar DümenVaktinde harekete geçin
HABERİ PAYLAŞ

Vaktinde harekete geçin

Cinsellik doğru zamanda, doğru yerde ve doğru kişiyle yaşanırsa mutlu eder. Belli yaşa geldiyseniz ve yıllar sevgisiz akıp geçiyorsa problem var demektir. Aşkı, cinselliği erteleyip kendinizi hayatın tadını çıkarmaktan alıkoymayın. Vaktinde harekete geçin.

Her gün çok mu?

18 yaşındayım. Her gün 4 kez mastürbasyon yapıyorum. Bunun psikolojime ve beden sağlığıma zararı olur mu?

CEVAP

Değerli okurum, her türlü zararı olur. Seni yaratıcı gücünden alır. Kabukları soyulmuş dal parçası gibi derenin kenarına atar. Haftada 2-3 neyinize yetmiyor? Cinselliğe alışamaz, kadınla ilişkiden mutsuz olursunuz. Hayatınızı allak bullak etmeyin.

Haberin Devamı

Anlaşılır mı?

24 yaşında kızım. Birkaç yıl önce ilişkiye girdim ama kızlık zarımdan kan gelmedi. Şimdi evlenmeyi planlıyorum. Evlenince daha önce ilişkiye girdiğim anlaşılır mı?

CEVAP

Sevgili okurum, kızlık zarın esnekti. Evlendiğin zaman zarın kanayacağını sanmıyorum ama kanayabilir de. Evlendiğinde eşin bir başkası ile ilişkiye girdiğini anlayamaz. Sevgilini kaybetmeden evlen. Kuşkularını kafandan sil. Çocuğun da olacak. Yeter ki yuvana bağlan, kocanı sev.

Bozulmuş olabilir mi?

Üç ay önce erkek arkadaşımla sürtünme yoluyla ilişkiye girdim, yarım saat sonra kan geldi. Birkaç gün yanma oldu. Zarım bozuldu mu? Altı aya başkasıyla evleneceğim. Ne olur bana yardım edin.

CEVAP

Kızım, kızlık zarının yerinde durduğuna inanıyorum. Gelen kanın bir zedelenme sonucu olduğunu düşünüyorum. Bu zedelenmenin de kızlık zarıyla bağını kuramıyorum. Sağlam dur ve sakin ol. Gerisi kendiliğinden yoluna girer.

İkimiz de istiyorduk

21 yaşındayım. Kız arkadaşımla 10 aydır birlikteyim. İkimiz de ilişkiye girmeyi istiyorduk ama sevgilim bana “Her şey için erken” dedi. Sizce bunun nedeni nedir?

CEVAP

Değerli okurum, neyin nedeni? Aranızda ne geçti, ne oldu nereden bileyim? Kız arkadaşın bugün öyle isterken yarın böyle istemeyivermiş. Kim bilir kız arkadaşının aklına ne gelmiş? Belki de korkmuştur. Hadi bakalım sen söyle, beni hemen aydınlat. Şimdi ben buna takarım. Benim kafamı yorma.

Penisim küçük

21 yaşındayım. Arkadaşlarım penis boylarının 15-18 santim civarı olduğunu söylediler. Benimki küçük. Ne yapmalıyım?

Haberin Devamı

CEVAP

Değerli okurum, iyi de ne kadar küçük? 18’e göre ne kadar küçük? 15’e göre ne kadar küçük? Bak arada 3 santim var. Ama emimin seninki de 13-14 santimdir. Eğer öyleyse en iyi sensin. Dert etme. İyi oku, çok çalış. Bu ülke sizleri bekliyor. Büyük umutlar bağlıyoruz.

İsteğim kalmıyor

27 yaşındayım, sorunum erken boşalma. Eskiden 2-3 defa ilişkiye girebiliyordum. Şimdiyse ancak 1 kere oluyor. Zaten isteğim kalmıyor, çok çabuk boşalıyorum. Partnerimi mutlu edemiyorum. Geciktirici sprey ya da krem kullansam işe yarar mı?

CEVAP

Değerli okurum, merak etme. Bu konuyu evlilik koşulları oluşursa çözeceğiz. Şimdi fazla bir şey yapamayız. Sprey ve kremler kullanırsın ama hangisini nasıl kullanacağını da bilemezsin. Ayrıca ilaçlar var. Bunlar da dediğim gibi devamlılık içerisinde tedavi etkisi oluyor.

Zar bozulur mu?

23 yaşında kızım. İlk defa sözlümle girdim ama bu sırada adet görüyordum. Acaba adetliyken kızlığım bozulmuş olabilir mi?

CEVAP

Sevgili okurum, büyük ihtimalle kızlık zarı bozulmadı. Bu dönemde vajina hormonlar nedeniyle iyice gevşiyor ve zar daha çok esniyor. Ama bu kural değil. Sen yerindeymiş gibi düşün. Biz de sorumluluk altında kalmayalım.

Haberin Devamı

Benden soğuyor

19 yaşındayım. Kız arkadaşımla ateşli şekilde öpüşmeye başladığımda 5 dakika geçmeden boşalıyorum. Bu durum ikimizi de üzüyor. Boşalmamak için kızı itiyorum. O da benden soğuyor. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Okurum, bu güneşe bu kadar dayanmaz. Bu gençlik heyecanı karşısında da irade fren yapamaz. Alışacaksın. Bu yolda 3-5 yıl yürü bakalım. Zamanı gelince evleneceksin. Erken boşalman sürerse iyi bir uzmanın elini öpeceksin. Mastürbasyon yaparken oldu bittiye getirmeyeceksin. Yani süreyi uzatmaya çalışacaksın.

Zevk alamıyorum

26 yaşında kadınım. Dört yıllık ilişkim var, yakında evleneceğiz. İlişkiye girdiğimiz zaman onu yeterince tatmin edemediğimi düşünüyorum. Orgazm oluyorum ama zevk alamıyorum. Yardımcı olur musunuz?

CEVAP

Sevgili kızım, önüne konulan baklavayı yalayıp yutuyorsun. Ama damak zevkini alamıyorum diyorsun, yanılıyor muyum? Kızım ağzında eze eze, sindire sindire yemeğe alışsan, bu bir. Zamana oynasan. Yani yolculuğun tadını çıkarsan. Sevdiğin adam senden kaçmayacak. Sen onun için bulunmaz nimetsin. Yani orgazm olamayan bir iskelet mi olsaydın? Evlendiğinde sorun devam ederse, yardım almayı dene.

Deneyimim yok

19 yaşındayım. Kendime göre yakışıklıyım ama deneyimim olmadı, ne yapmalıyım?

CEVAP

Değerli okurum, bu yaşta umutsuzluğa kapılırsan 20-30 yıl sonra yandın ki ne yandın. Tabii ki deneyim için kızlar sana davetiye çıkarmayacak. Böyle bir ortam hazır da olsa, sen de bana sorsan. Ben yine ‘Asla olmaz’ diye rapor yazacağım. Nedenine gelince; cinsellik oyun değil.

Topu kaleye atmak başka şeydir, genç bir kızın umutlarını karartmak başka. Bu ülkede yaşıyorsak, hem çağdaş demokrat ve özgür hem de toplumun dinamiklerini yıkmayacak kadar saygılı olacağız. Kısaca, zararsız fırsatları değerlendirebilirsin ama vur kaç denemesi yapar gibi oyunlara girme.

BÖYLE SORU YOK!

Ne seks yaptım ne de mastürbasyon

30 yaşındayım. Kadınları beğeniyorum ama seks yapmadım. Mastürbasyon da aklıma gelmedi. Ben neden böyleyim?

CEVAP

Okurum, cinsel isteğe libido denir. Bu enerji sayesinde insanlar yaşama ve mücadele gücü kazanırlar. Libido, insan motorunun yakıtı gibidir. Libido biterse erkek yıkıldığını düşünür. Hiçbir erkek cinsel istek ve gücün bitmesini istemez. Bu yüzden akla gelen her yola başvurulur.

Aşk iksirleri, erkeklik gücünü artıran macunlar, çeşitli besinler bunun örnekleridir. Cinsel isteksizliğin birkaç nedeni olabilir. Cinsel isteği yaratan erkeklik hormonu düzeyi kanda belirli ölçüde olmalıdır. Erkekteki organik bozukluklar; örneğin yumurtaların iyi çalışmaması, torbaya inmemiş olmaları, hipofiz, tiroid gibi sorunlar olabilir. Uzun süre alkol ve madde kullanmak da erkekleri yetersizliğe düşürür. Bir üroloğa başvurmanı öneririm.

GÜNÜN SORULARI

Hiçbir kadınla ilişkiye girmedim

25 yaşındayım ve hiçbir kadınla ilişkiye girmedim. Bu bir hastalık mıdır?

CEVAP

Acaba hastalık mı değerli okurum? Şöyle yapalım, sen kendinden bir parça numuneyi bana gönder. Ben de onu, hastalıkları inceleyen bilim dalı olan patalojiye yollayayım. Sonra çıkan sonuç neyse ona katlanalım. Allah bir maraz verdiyse dermanını da vermiştir deyip yine çareyi tıp biliminde arayalım. Şimdilik takma bu durumu kafana. Sorunun cevabını öğrenmenin heyecanını ve merakını, benden gelecek maile sakla. Bu işin doğrusunu o zaman öğreneceğiz.

Erkek arkadaşımın sertleşme sorunu var

25 yaşında bir kızım. Erkek arkadaşımın ereksiyon sorunu var. Onu seviyorum ama cinsel hayatımız yok gibi. Ne önerirsiniz?

CEVAP

Sahi mi söylüyorsun, güzel kızım? Erkek arkadaşınla koyun koyuna giriyorsunuz, keyifler tavan. Ancak o da nesi? Ortada yok sizin ufaklığın ne sesi ne de nefesi. Kan ter içinde yataktan kalkıyorsunuz. Ellerinizle aşağılarda bir yerleri yokluyorsunuz ama aradığınızı bir türlü bulamıyorsunuz. Ne yazık ki bazen böyle olabiliyor. Bu sorun, bir uzman doktora gitmekle çözülebiliyor. Sevgiline söyle, bir uzmandan yardım alsın.

GÜNÜN SÖZÜ

Onur doktorun şeref madalyasıdır. Çünkü para ile satın alınamaz. H.D.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder