Singapur sınavı

12 Eylül 2009, Cumartesi 10:47
AA

Türkiye Mehmet Atalay’ın gayretleri ile özellikle gençlerle ilgili uluslararası spor organizasyonlarına hazırlanıyor. Erzurum Kış Üniversite Oyunları, Trabzon Avrupa Olimpik Gençlik Festivali bunların önde gelenleri. Amma, önemlisi IOC Başkanı Dr. Jacques Rogge’nin bir projesi olan Gençlik Olimpiyat Oyunları’nın ilki 2010’da Singapur’da yapılacak.

Türkiye’nin bence ilk hedefi ve sınavı 1. Gençlik Olimpiyatları olmalıdır. Çünkü bu oyunlar dünya gençlerinin bir araya gelecekleri ilk büyük oyunlar olacaktır. Ayrıca bu oyunlara katılanlar 2012 Londra ve daha kenti belli olmayan 2016 yaz Olimpiyat Oyunları’nda yarışacak yıldızlar olacaktır. 2020’ye aday olmayı düşünenler; konuyu devletçe ele almalıdırlar. Bunun için Türkiye sporun her dalında her yerde görünmelidir. Türkiye özellikle son yıllarda gençlerin katıldığı hem ferdi hem de takım oyunlarında başarılar elde etmektedir. Bu başarıları ilk gençlik olimpiyatında da göstermelidir.

Geçen yıl Viyana’da yapılan Avrupa Fair-Play toplantısında ASKÖ (Avusturya Gençlik Spor Kurumu) o günden 2010 Gençlik Olimpiyatları’na nasıl hazırladıklarıyla ilgili olarak bize bir brifing vermişti. Atletler, ekipler, bütçe ve yöneticiler hazırdı. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nde Yunus Akgül, Atalay’ın programını uygulayarak her konuya iyi niyetle bakıyor.

Bu konuda da derhal etkin bir ekip kurulmalı. Singapur’da Türkiye’ye verilen kontenjanlar da dikkate alınarak bugünden tespitler yapmalı ve 14-26 Ağustos 2010 tarihlerinde Singapur’da yapılacak olan 1. Gençlik Oyunları’na sporcu, yönetici ve antrenör olarak Türk ekibini hazırlamalıdır. Oradaki başarımız hem gelecekte gençlik olimpiyatlarındaki adaylığımızı pekiştirecek hem de 2020’ye devlet olarak aday olduğumuz Yaz Olimpiyat Oyunları’nda elimizi kuvvetlendirecektir.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.