Başıma gelenler öfkelendiriyor

14 Ocak 2018, Pazar 05:00
AA
Her pazar bu köşede sizinleyim. Arkadaşlarınızla, ailenizle problem yaşıyorsanız, hayattan zevk alamıyorsanız, bazı kişileri affedemiyor ya da unutamıyorsanız, öfkenize yenik düşüyorsanız bana yazın. Sorunlarla birlikte başa çıkalım.

SORU: İş yerinde bir sürü aptal tiple uğraşıyorum. Hayatımdan bir yıl çalıp beni arkadaşımla aldatan erkek de gözümün önünde. Birlikte çalışmak zorundayım. Her sabah öfkeyle kalkıp yatağa öfkeyle giriyorum. Üstesinden nasıl geleceğimi bilmiyorum. RUMUZ: HAYAT ADİL DEĞİL

CEVAP: Durumu kabul etmeyi öğrenmedikçe huzur sana gelmez. Şöyle düşün; arabanı sürüyorsun. Geçişini engelleyen tıkanmalar ve beklenmedik durumlarla karşılaştın. Böyle durumlarda iki seçeneğin olur. Birincisi durmak, sinirlenmek ve can sıkıcı engelin kalkması için ısrar etmek. İkincisi ise etrafından dolanmaktır. İlki seni öfke nöbetine sokar ve sonunda sağlığından olursun. İkinci yolda ise kazanmak uğruna kabul edersin. Yani olanlar oldu. Ders alıp yoluna devam et. Şikayet etmek yerine çözüm üret. Yaptığın işi seviyor musun? Sevmiyorsan alternatif yollar ara. Seviyorsan iş arkadaşların için ‘aptal’ kelimesi yerine daha saygılı bir ifade seç. Hadi kendine bir adım at.

Sürekli sevgili değiştiriyorum

SORU:
Orta yaşı geçtim ama gayet sağlıklı bir erkeğim. Aradığım kadını bulamadım. Böyle olunca da sürekli sevgili değiştiriyorum. Neredeyse iki ayda bir. Bazen isimlerini bile şaşırıyorum. Ne olacak benim halim? RUMUZ: BİR SEVGİLİ BULAMADIM

CEVAP: Sevgili değiştireceğine işe kendini değiştirmekle başla. Birlikte olduğun kadınlarda seni sıkan ne? Bunları düşün ve yaz. Eminim ki bir çok ortak özellik bulacaksın. O zaman bu özelliklere sahip olmayan bir kadın seç. Önce arkadaş olmayı dene. Konuşabilmeyi, paylaşabilmeyi. Uzun soluklu ve sağlıklı ilişkilerde en az seks kadar önemli olan da budur.

AYNI ANDA DÖRT KADINLA

SORU: Nişanlım bana mutluluk vaat ederken üç kadınla daha birlikteymiş. Doktor olduğu için “Nöbetim var” dediğinde şüphelenmiyordum. Ortaya çıkınca, “Onlar kafamı dağıtmak için sen ömürlüksün” dedi. Çaresizim. Ayrıldım ama mutsuzum. Ne yapacağımı bilmiyorum. RUMUZ: PERİŞAN

CEVAP: Hayal kırıklığı, acı ve daha pek çok olumsuz duyguyu bir arada yaşıyorsun. Kendine izin ver. Ama eldeki verileri de göz ardı etme. Sil baştan yap. Ne yapacağın belli. Başı bu şekildeyse, sonu da farklı olmaz. Üç ay yas sürecini yaşa. Ailen ve arkadaşlarınla daha sık görüş. Onun hiç değişmeyeceğini bilseydin ne yapardın? Böyle bir hayat, senin sevgi ve evlilik anlayışına uyuyor mu? Cevapların geride kalan tereddütlerini yok edecek.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.