Aile hep önemli olacak

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Toplumların genel kaygısı ailelerde yaşanabilecek kopukluk, aile değerlerinden uzaklaşmaktır. Bu nedenle toplumlar çocukların yetiştirilmesi aşamasında aile ile bağları güçlendirmeye büyük önem veriyor. Birleşmiş Milletler, UNICEF ve çocuklara yönelik yayın yapan ‘GEOlino’ dergisi Almanya’da 6-14 yaş arasındaki çocukların görüşlerine dördüncü kez başvurarak ‘2014 Çocuk Değerleri Raporu’ adı altında yaptıkları araştırmanın sonuçlarını yayınladılar.

[[HAFTAYA]]

Araştırma “Almanya’daki çocuklar nelere değer veriyor? Bu değerleri kimler aracılığıyla alıyorlar? Nelerden korkuyorlar?” sorularına yanıt veriyor. Dört yılda bir yapılan araştırmada bu sefer anne ve babaların da görüşleri de alınmış. Rapora göre çocuklar yüzde 74 oran ile en çok değeri aileye verdiklerini söylemişler. Çocukların yüzde 73’ü için ailenin yanında arkadaşlık çok önemli değer olarak karşımıza çıkıyor.

Güvenirliliğe yüzde 57’lik önem veriyorlar. Geleneksel değerlere de çok önem verilirken, ‘önemli’ olarak saydıkları önde gelen değerler ise sırasıyla; yardımseverlik, saygı, cesaret ve çalışkanlık. Çocukların en az para, mal mülke önem verdiği dikkat çekici sonuçlar arasında yer alıyor. Çocukların en çok korktuğu unsurların başında ise yüzde 38 ile ‘geçinme zorluğu’ gelmesi bana çok ilginç geldi. Okula gitmeye korkanlar ise yüzde 11’i oluşturdu.

Çocukların eğitime ve öğretmenlere verdiği değer bir önceki araştırmaya göre 3 puan daha artmış durumda. Çocuklar, öğretmenlerini anne-baba ve dede-ninelerden sonra değerleri aktaran üçüncü önemli aktör olarak geldiğini belirtiyorlar. Araştırmadaki ‘Kim değerleri daha iyi öğretiyor?’ sorusuna ‘anne-baba’ diyenlerin oranı yüzde 99. Her zaman söylüyoruz, her şey ailede başlıyor, ailede bitiyor.

Çocuklar, saygı, sevgi, adalet duygusu, çalışkanlık, disiplin gibi evrensel, insani değerleri önce ailede öğreniyor. Japonlar başarının sırrını ‘eğitim, eğitim, eğitim’ olarak açıklarlar. Bir toplumun gücü nüfusuyla değil, yetişmiş insan sayısıyla ölçülür. Kaliteli insan gücüne göre toplumlar ileridir. Kim başarılı olursa dünyayı o yönetecek. Bize düşen ise bu süreçte çocuklarımızı değerlerle büyütmek, aile bağları güçlü bireyler yetiştirmektir.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder