Gençler sosyal medyada ne yapıyor?

14 Ocak 2014, Salı 05:00
AA

Gençlik ve Spor Bakanlığı, gençlerin sosyal medya kullanım davranış ve tutumlarına yönelik bir araştırma gerçekleştirdi. Türkiye’deki gençleri daha yakından tanımayı ve anlamayı amaçlayan araştırmanın sonunda ise çok çarpıcı verilere ulaşıldı. Araştırmaya 15-29 yaş arası 2 bin 57 genç katıldı.

Araştırmaya göre; gençlerin yüzde 62’si sosyal medyaya en çok evlerindeki dizüstü bilgisayarlardan bağlanıyor. Her iki gençten biri akıllı telefon üzerinden sosyal medyayı kullanıyor. Gençlerin yüzde 86’sı sosyal medyaya günde en az bir kere; yüzde 72’si ise her gün birkaç kere bağlanıyor. Her üç gençten birisi sosyal medyada en az üç saat geçiriyor.

[[HAFTAYA]]

Araştırmaya katılan gençlerin yüzde 13’ü sosyal medyada 6 saat ve üzeri vakit geçiriyor. Gençlerin yüzde 89’u sosyal medyada listelerindeki kişi ve kurumların paylaştıklarını takip ediyor ve yüzde 88’i arkadaşlarının paylaştıklarına yorum yapıyor. Araştırma ile gençlerin çoğunun sosyal medyada pasif değil, aktif olduğu da tespit edildi.

Sosyal medya mecraları arasında Facebook, gençlerin en çok kullandığı sosyal ağ oldu. Onu Youtube ve Instagram gibi görsel paylaşım siteleri takip ediyor. 15-29 yaş grubundaki gençlerin yüzde 45’i Twitter kullanıcısı. Gençlerin yüzde 76’sı takip edecekleri kişilere karar verirken en çok o kişinin profilini inceleyerek karar veriyor.

Gençler sadece kendileriyle benzer düşüncelere sahip olan kişileri değil farklı düşüncelere sahip olanları da takip ediyor. Yaş ilerledikçe takip edeceği kişinin arkadaşı olması kriteri daha da önem kazanıyor. Takip edilecek kişinin ünlü olması kararda etkili olan unsurlardan birisi, bu unsur ise 15-24 yaş grubundaki gençlerin ve öğrencilerin yarısı üzerinde etkili.

Araştırma sonunda gençler için sosyal medyada en önemli olan konunun yüzde 37 oranla özgürlük olduğu tespit edildi. Sosyal medya gençler arasında toplumsal bir platform’ olarak görülüyor. Gençlerle ilgili alınacak kararlarda bu verilerden yararlanılması gerektiğini, ancak onları anlayarak doğru adımlar atılacağına inanıyorum.

Sıradaki haber yükleniyor...