Başarısız çocuklar

14 Mayıs 2016, Cumartesi 16:00
AA

Geçen hafta da bu konuyu yazmıştım. Ama nedense bu konu üzerine yazmaya doyamıyorum. Çünkü gerçekten de kız çocuklarının eğitimi, hayata katılımı çok önemli. Ama bu kez konuya başka bir açıdan yaklaşıyorum.

Neden hep başarılı çocuklar destekleniyor? Her zaman her yerde olduğu gibi başarılı kişinin peşinden gidilip ona destek veriliyor?

Başarısız çocukların durumu hiç düşünülmüyor.

Bazı okullar ortalamalarını düşürdüğü için başarısız çocukları kendi sistemlerinden çıkarmaya kadar gidecek tutumla yaklaşıyor.

Pek çok aile de başarısız değil, başarılı çocuğunu daha fazla okutmak için tüm emeğini, maddi gücünü ona harcıyor.

Hayata kazandırılmalı

Bu arada evin başarısız çocuğu bir adım daha ileriye gidemediği gibi psikolojik olarak da yıkılıyor.

Vakıflara bakarsak, onlar da sadece başarılı çocuklara destek veriyor. Başarılı çocuğa okul bursu, maddi yardım, hatta servis imkanı bile veriliyor.

Peki ya maddi gücü olmayan başarısız çocuk?

O bursun b’sini göremediği gibi kimi zaman okuyacak maddi gücü olmadığından okuldan alınıp para kazansın diye bir işe konuluyor. Bir de üstüne üstlük çocuk başarısız ve kızsa eğer, o zaman durum daha da klasik şekilde gerçekleşiyor.

“Zaten okumuyor, evlensin bu” ya da “Evde oturup dikiş nakış işlesin” deniyor. Kısacası burs verenler, vakıflar, okullar lafım sizlere de...

Başarısız olan çocukların eğitim hayatına katılması için de çaba harcamak gerekiyor.

Çocuğun başarısızlığının altındaki nedenlerin araştırılması, özel eğitim isteyen çocuklara özel eğitim verilmesi ve bu çocukların arada kaynayıp gitmemeleri, hayata katılmaları için başarısız çocuklara da bu tip eğitim bursları vermek gerekiyor.

Ve belki burada biraz da cinsiyet ayrımcılığı yapılabilir.

Çünkü okulda zorluklar yaşayan kız çocuğunu başarılı kılmak, onu hayata kazandırıp meslek sahibi yapmak, ayakları üzerinde durmasını sağlamak çok ama çok önemli. Herkese iyi hafta sonları...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.