Merdivende karakter eğitimi

31 Ekim 2009, Cumartesi 05:00
AA

‘Çocuk bu karakteriyle doğuyor!’ Büyüklerimizden sıkça duyduğumuz bir söz bu. Doğru da! Hakikaten çocukların doğuştan gelen bazı karakter özellikleri oluyor ve siz ne yaparsanız yapın bunları değiştirmeniz pek de mümkün olmuyor. Ama bir gerçek daha var ki, çocukların karakterini eğitimle de şekillendirmek mümkün. Peki ama nasıl?

Tamamen bilimsel yöntemler ve uygulamalarla. Karakter eğitimi artık o kadar önemseniyor ki yuvalardan itibaren ilköğretim sonuna kadar, hatta lisede bile çocukların karakterlerini şekillendirilmek üzere projeler yapılıyor. Üstelik okulların rehberlik servisleri tarafından yürütülen bu çalışmaların sonuçlarını kısa sürede gözlemlemek de mümkün oluyor. İşte bunun benzeri bir çalışmayı şu sıralar biz evde yürütüyoruz.

Projemizin adı ‘Sorumluluk Merdiveni’. Uygulayan, anne-baba gözetiminde çocuklar. Amaç, çocuğun sorumluluk kavramını anlamasını sağlamak, kendi sorumlulukları konusunda farkındalık geliştirmek ve sorumluluklarını yerine getirmenin önemini hissettirmek. (Pek çok anne babanın istediği gibi!) Peki bunu nasıl yapıyoruz?

‘Sorumluluk Merdiveni’ dört hafta süreyle dört farklı sorumluluğun çocuk tarafından uygulanmasını içeriyor. Çocuk bir hafta süreyle üzerine aldığı sorumluluğu yerine getiriyor ve her gün için merdivenindeki bir basamağı boyuyor. Hafta sonunda bütün basamaklar tamamlanıyor ve çocuk merdivenin en üst noktasına geldiğinde aileden bir ödül alıyor. Bu ödülün illa maddi bir şey olması da gerekmiyor. Bir film izlemesi için ekstra zaman verilmesi, ailece Monopoly oynanması türünden bir etkinlik de olabiliyor.

Ödüller sorumluluk merdiveni projesi uygulanmaya başlamadan önce çocukla birlikte belirleniyor. Bu önemli, çünkü sisteme ortak olan çocuk sorumlulukları daha kolay sahipleniyor ve motivasyonu da yükseliyor. Proje sırasında uygulanacak sorumluluklara birkaç örnek vermek istiyorum: ‘Okuldan gelince kıyafetlerini çıkarıp asabilir’, ‘Odasını toplayabilir’, ‘Ev ödevini planladığı saatte bitirebilir’... Bunlara siz de çocuğun karakterine ve genel davranışlarına göre sorumluluklar ekleyebilirsiniz... Bakalım ne ölçüde başarılı olacağız? Bir ay sonra sizlerle paylaşırım. Herkese iyi hafta sonları...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.