Kürt devleti mi geliyor?

25 Ağustos 2016, Perşembe 16:00
AA
Cerablus operasyonu bize Suriye iç savaşında artık yeni statükoyu gösterdi. Artık birçok konuda keskin fikirli ara başlıklar atabiliriz. İşte o ara başlıklar...

IŞİD'İN SONU GELİYOR
Cerablus, IŞİD’den askeri olarak nispeten kolay bir operasyonla alındı. Çünkü IŞİD uzun süredir Suriye sahasında askeri olarak varlık gösteremiyordu. Cerablus’ta sadece 300 militanı vardı.
Türk topçusu da 4 gündür yumuşatmıştı. nitekim ÖSO grupları Cerablus’a şimendifer gibi girdi. Bundan sonra IŞİD belirlediği son direniş çizgisine kadar sert çatışmaya girmeyecek. esad ve uluslararası güçler anlaştıysa bitmeleri an meselesi. Ancak IŞİD’in dünyaya yaydığı terör sürecektir.

YALNIZLIKTAN KURTULDUK
Cerablus operasyonuna Amerika, rusya, İran Avrupa operasyona destek verdi. 2013’ten beri içine düştüğümüz ‘değerli yalnızlık’ bitti. Karşılığında ne verilerek sonuç alındığını bjrkaç günde anlarız.

ESAD OPERASYONA RAZI
Esad operasyonu dolaylı bir açıklamayla kınadı. Anlaşmanın içinde gibi.
Daha küçük bir devlete razı edilmiş olabilir. Cerablus’a giren ÖSO güçleri Halep’ten gitmiş.Esad yakında Halep’i alır.

PKK'NIN KORİDORU BİTTİ
YPG/PKK bu kuyuya sadece Amerika’nın ipiyle indi. Ortadoğu’da müttefikleri yok, sevmeyenleri çok.
Amerika koridoru artık uygun görmediğine göre Fırat’ın batısındaki izole ‘kanton’ efrin’i de elde tutmaları zor.

FIRAT'IN DOĞUSU HEVESLİ
Barzani, Kürt devletini kurmak için ezelden beri bir numaralı adaydır. Çünkü hem Amerika müttefikidir hem de Ortadoğu’da dostları var. İyice heveslendi.
Bölge güçlerine yönelik “PKK’dansa benim devlete razı olun” diye kulis yürütüyor. Artık kesin durum şudur: Akdeniz umudu biten Barzani ve YPG Fırat’ın doğusunda yoğunlaşacak.
Kürt devletinin kurulup kurulmayacağı bu son keskin dönemeçte belli olacak.
Soru şudur: Amerika o devleti kime kurdurur?
Peki Türkiye Fırat’ın doğusundaki devlete ne der?
Ölümü görüp sıtmaya razı olma misali Barzani devletine onay verir mi?

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.