Nerede bu sivil siyaset!

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Selahattin Demirtaş, PKK’nın şiddetini tasvip etmediğini söylüyor. “Yetmez” deniyor. Yetmediği doğru. Yine de tabanı PKK ile aynı zeminde olan bir lider için küçümsenmeyecek bir aşama. Ancak Demirtaş PKK’yı tasvip etmediğini söylerken, 80 kişilik HDP Meclis grubundan ses çıkmıyor. 80 kişilik HDP grubu, Altan Tan dışında Demirtaş’ı yalnız bırakıyor. O Meclis grubu ki Demirtaş’ın topladığı sempatiyle yüzde 13’e ulaşıp koltuklarına oturdu. Yoksa HDP’nin İstanbul’da ikinci sıradan vekil çıkarması hayal bile değildi. Seçimden önce “Sivil siyaset” sözü vererek oy isteyen milletvekilleri, PKK’nın vaatlerini bombalarıyla yerle bir etmesini seyrediyor. Eli silahlı PKK’yı etkileyebilecek tek sivil inisiyatif susarsa 30 yıl daha savaş talimi yaparız.

Cinayet PKK’ya hak mı?

Ama AKP ve Erdoğan, Kandil ile önce uzlaşıp seçimden önce bozmuşmuş... Ama bu durumda cinayetlere başlayan PKK haklıymış...mış...mış. Diyelim ki PKK kazık yedi. AKP’den bugüne kadar Türk’ü, Kürt’ü, Laz’ı, Çerkez’i, Alevisi, Sünnisi, emeklisi, dar gelirlisi kazık yedi. Kimse yurdu teröre boğmayı düşünmedi. İnsan öldürmek neden PKK’nın hakkı oluyormuş?

OHAL üstüne OHAL

1990’larda bölge insanı çilesini “OHAL, her an yol çevirmesi baskısı altında yaşamaktır” diye anlatırdı. Yol çevirmesi yapıp insan kaçıran, arabaları akan PKK, OHAL’i bölge halkına yaşatmaya başladı bile. Halkın düşürüldüğü bu duruma bölge milletvekilleri itiraz etmiyor. Örneğin karayolu ulaşımı durma noktasına gelen Tunceli’nin “Halkımın hayatını felç etmeye kimsenin hakkı yok” diye feryat edecek bir siyasi temsilcisi yok. Ülkenin batısında yasal kolluk gücü polisin bile yol kontrolünden rahatsızlık duyup haklı olarak itiraz diyoruz. Demokrasi deyince mangalda kül bırakmayan HDP’li hukuk aktivistleri bölge insanına yaşadıklarını reva görüyor olmalı ki ses çıkarmıyor! Yakında devletin OHAL’i de gelir. Bugün bu şiddete lanet yağdırılmalı ki o gün devlete karşı söz söylemek tutarlı olsun.

Yazarlarımızdan

25 Şubat 2021, Perşembe 07:01
25 Şubat 2021, Perşembe 07:00
Sıradaki haber yükleniyor...
holder