Terör, neden şimdi?

01 Nisan 2015, Çarşamba 05:00
AA

Çağlayan’daki terör eylemi maalesef münferit diye geçiştirilemez. Çünkü..

İstediğiniz terör uzmanına sorun. Şöyle diyecektir: “Terör örgütleri ülkedeki yönetim zaaflarını kollar. Otoriter iktidarın kutuplaştırdığı ortamda terör filizlenir. Böylece dökecekleri kana haklı gerekçeler üretip, çıkacak kaosta iktidar kollarlar.”

Şu an hem otoriter hem bocalayan bir iktidar var. Kan bağımlısı terör için ideal ortam oluştu. Teröristlerin harekete geçmesindeki motivasyon budur. Gerisi gelecek gibi.

Teori ve pratik örtüştü

- İstediğiniz siyaset bilimciye sorun; “Otoriter iktidarlar, koltuğu kaptırmamak için iç düşman ve kontrollü kaos ortamı ister” diyecektir.

- İstediğiniz CHP’li, MHP’li, HDP’li politika yapıcısına sorun; “İç güvenlik paketi seçim öncesi otoriter devlet için hazırlanacak kaotik ortamda kullanılacak” diyorlar.

- İstediğiniz AKP’li politika yapıcısına sorun; “Adliye cinayeti iç güvenlik yasasında haklı olduğumuzu gösterir” diyecek.

- İstediğiniz sol-sağ demokrata sorun. “Savcıyı vuranlardan nefret ediyorum” der.

 -AKP’li ‘troll’eri internette takip edin. Sonuna kadar meşru olan Berkin Elvan eylemleri sabote edildi diye pek memnun görünüyorlar.

- Hayat pratiğiyle teorik siyasetin örtüştüğü ürkütücü günler bunlar.

Analiz şudur: AKP ve DHKP-C birbirinden nefret eder. Ama gerilimden beslenen politikalar, düzgün bir iktidar istemeyen örgüte fırsat yarattı. İstem dışı; zımni bir çıkar uyuşması bu. İkisi de çıkarlarına uygun davranınca huzursuzluk ortamına geldik.

“Son olayda istihbarat izi var mı?” sorusunu yanıtlayacak bilgiye ise sahip değiliz. Belki...

Halil, Sami ve Tayyip beyler

Berkin Elvan’ın cenazesinde Burakcan öldürülünce baba Halil Karamanoğlu,tüm acısına rağmen dedi ki, “Berkin de benim oğlum...”

Berkin’in babası Sami Elvan, çağlayan’daki eli silahlılara “Kan kanla yıkanmaz” diye seslendi.

Sorumluluk sahibi olması gereken Erdoğan ise 400 milletvekili verin. Bu iş huzur içinde çözülsün” diyebiliyor.

Politikacılar açıkça huzuru tehdit ederken, derin istihbarat analizine zaten gerek yok.

Rejim endişesi yok

İç barışı tehdit eden provokatif istihbarat operasyonları ile bu ülkenin rejiminin değiştirileceği endişeniz var mı? Korkmayın.

Çünkü Halil baba ve Sami baba gibiler bu ülkede hala çokça var. Yine de “Kaygılıyım” diyorsanız şu soruyu yanıtlayın:

Ülkede elektrik şebekesini düzgün yönetemeyenlerin, istihbarat şebekelerini ustaca yönetme becerisi olduğuna emin misiniz?

Hayır beceremezler.

Becerebilecekleri tek şey iktidardan gidene kadar huzuru tarumar etmektir.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.