Küresel kabus: Corona virüs

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Malumunuz tüm dünyanın gündemi şu an corona virüs. Çin'de başlayan kabus giderek artıyor. Salgın, dünyanın en çok turist çeken ülkelerin başında gelen İtalya'yı resmen vurdu! İtalya, şu an salgından en çok etkilenen ülke konumunda. Ölü ve vaka sayısı, virüsün çıktığı Çin'i geçti.

İtalya'nın yeri bende çok ayrıdır. Her sene muhakkak ziyaret ederim. Roma'yı, aşık olduğum İstanbul'a benzettiğim için çok severim. Instagram, bana geçen yıl bu zamanlar İtalya'yı karış karış gezdiğimi hatırlattı. Ülke olarak çok zor günler yaşıyorlar ve çok üzülüyorum. Bu bela biter bitmez ziyaret edip anılarımı tazelemek istiyorum. 


Acı bilanço giderek artıyor

İtalya'da yeni tip corona virüsten ölenlerin sayısı 23 Mart günü açıklanan rakamlara göre 601 kişi artarak 6 bin 77'ye yükseldi. Dünya genelinde ise toplam vaka sayısı 303 bin 154’e, toplam ölü sayısı 12 bin 962’ye ulaştı.

Yaklaşık iki aydır ülkede karantina var. 'Kırmızı bölge' ilan edilen yerlerde yaşayanlar, sadece market ve eczane ihtiyaçları için evden çıkabiliyorlar.

Sokağa çıkamayan halk, pencerelerde şarkı söyleyip moral bulmaya çalışıyor. 

Virüs hayatı durdurdu ama müziği durduramadı...
Salgın İtalyan ekonomisinin kalbini vurdu

İtalyan borsası salgın sonrası büyük bir düşüşe geçti. Virüsün ilk başladığı tarih olan 21 Şubat’tan bu yana borsa yüzde 16 değer kaybetti. Ekonomik kayıp tam 95 milyar euro.

Ülkenin en önemli gelir kaynaklarının başında turizm geliyor. Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) son verilerine göre, 2018 yılında İtalya'yı 62,1 milyon turist ziyaret etmişti. 


Bu virüsün şakası yok!

Corona virüs bize gelmedi diye sevinirken, maalesef kabustan biz de payımızı aldık. Ülkemizde şu an tüm imkanlar corona virüse karşı seferber edilmiş durumda.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 21, vaka sayısının 947 olduğunu bildirdi.

İçişleri Bakanlığı, 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşların ikametlerinden dışarıya çıkmalarının sınırlandırıldığını duyurdu.

Üniversiteler 3 hafta tatil edildi.

Berber, güzellik salonu ve kuaförler faaliyetlerine ara verdi.

AVM'ler peş peşe kapanma kararı aldı.

Belediyeler, corona virüse yönelik alınan tedbirler kapsamında kent merkezindeki oturma gruplarının yanı sıra bankları kaldırdı.


Bize düşen görev ne?

Salgından korunmak için bize düşen bazı görevler var. Öncelikle eğer yurt dışından geldiysek, '14 gün kuralı'na uyacağız ve evden çıkmayacağız.

 • Kalabalık ortamlarda bulunmayacağız.  
 • Bir süre öpüşüp tokalaşmayacağız.
 • Panik yapmayacağız.
 • Eve bir süre misafir kabul etmeyeceğiz.
 • Elimizi normalden daha sık yıkayacağız.

Karantina günleri başladı

Birçoğumuz için karantina süreci başladı. Evden sadece 3 günde bir market alışverişi için çıkıyorum. Sadece ihtiyacım kadarını alıp hemen dönüyorum. Fazlasını alıp stokçuluk yapmıyorum, yani başkalarının hakkını gasp etmiyorum!

Peki karantina günlerinde yaşam nasıl gidiyor? Aslında korktuğum kadar olmadı ama bir zaman sonra hafakanlar basmıyor da değil. Yollarda olmaya alışmış bünyem evde bir hayli sıkılıyor. Kendimi kapana kısılmış gibi hissediyorum. Sık sık camı açıp temiz hava almaya çalışıyorum. 


Karantinada kıymetini anladıklarım ve özlediklerim:

 • Sarılmayı, dokunmayı
 • Sevdiklerimi öpebilmeyi
 • Dışarıda özgürce yürüyebilmeyi
 • Gökyüzünün mavisine bakmayı
 • Boğaz'ın kokusunu içime çekmeyi
 • İstanbul'un karmaşık kalabalığını


Bit artık 2020Hepimizi derinden sarsan Elazığ ve Malatya depremi, canımızı yakan Van’daki çığ felaketi, İdlib’te hain pusuda şehit düşen kahraman askerlerimiz, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki uçak faciası, Manisa'da peş peşe meydana gelen depremler, Avustralya’daki orman yangınları, Ukrayna Hava Yolları uçağının İran'da düşürülmesi, Çin’de başlayan corona virüs belası, NBA’in efsane basketbolcusu Kobe Bryant'ın ani ölümü... Lütfen, bir an önce bit artık 2020!

İnsanoğlu bir süre ortada olmayınca; oksijen çoğalmaya, hava temizlenmeye, sular berraklaşmaya, balıklar artmaya başladı. Kendin için, sevdiklerin için ve dünya için lütfen #EvindeKal..

Yazarlarımızdan

13 Mayıs 2021, Perşembe 10:20
13 Mayıs 2021, Perşembe 07:01
13 Mayıs 2021, Perşembe 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder