Murat Gülderen

12 Ağustos 2022, Cuma 07:00

Rekorlar kıran THY yatırımcı turuna çıkıyor

Bu yılın ilk altı ayını 737 milyon dolar kâr ile kapatan THY’nin Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, “Avrupa ve ABD’de ciddi kalifiye eleman sorunu var. Bizim uçuş ve yer hizmetleri ekiplerimiz gerektiğinde izin bile kullanmadı. Bu kadar özveri ve hızla büyümeye göre hisse senetlerimiz çok düşük. Bunun en az 6 dolar olması gerektiğini düşünüyorum. Yatırımcılarla görüşeceğiz” dedi.

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Ahmet Bolat, dün düzenlediği basın toplantısında şirketin 2022 yılı ikinci üç aylık finansal sonuçlarını ve hedeflerini açıkladı. Şirketin gelirleri pandemi sürecinden önce yani 2019’un aynı dönemine göre yüzde 43 artarak 4 milyar 535 milyon dolara çıktı. Şirket bu yılın ilk 6 ayını ise 737 milyon dolar kâr ile kapattı. Bu, şirketin şu ana kadar gerçekleştirdiği en büyük altı aylık rakam olarak kayda geçti. Kargo geliri de bu yılın ilk altı ayında yine 2019’a göre 2.5 kat artarak 2 milyar dolara ulaştı.

700 PİLOT ALINACAK

THY, şu an 386 adetlik uçak filosuyla 129 ülkede 340 noktaya uçuyor. Şirket bu yıl Rize-Artvin, Cebu, Bergamo, Seattle, Juba, Buhara, Tivat’a da uçmaya başladı. Dolulukta yüzde 88’lere çıktıklarını ve global sıkıntılara rağmen çok başarılı bir performans sergilediklerini söyleyen Ahmet Bolat, kısa sürede 700’e yakın pilot alacaklarını kaydetti. Bolat ayrıca gelecek yıl da şu ana kadar ulaşamadıkları tek kıta olan Avustralya’nın Sydney ve Melbourne şehirlerine Endonezya aktarmalı olarak gideceklerini de ifade etti.

AVRUPA ZORDA

Şu an Avrupa ve ABD’de çok ciddi kalifiye eleman sıkıntısı olduğuna vurgu yapan Bolat, şöyle devam etti: “Avrupa’daki havalimanlarında iş yapış modelleri bozuldu. Pasaport polisinden tutun bagaj yükleyen kişiye kadar yeterli çalışan bulamıyorlar. Oralarda sonu gelmeyen boarding kuyruklarıyla, devasa bagaj yığınlarıyla karşılaşıyoruz.

Yolcularımız uçağa zamanında gelemediği gibi havalimanları da uçaklarımızın hızına yetişemiyor, zamanında kalkış oranlarımız düşüyor. Ayrıca uçak parça üreticilerinde de tedarik zincirlerinde de kırılmalar oldu. Normalde 55 günde yapılabilen bir dar gövde uçak motorunun tamir edilip geri gönderilmesi 180 güne çıktı. Parça üretimleri aksadı. Bizim 8 tane 787 model uçağımız bir senedir gelmedi.”

06 Ağustos 2022, Cumartesi 07:00

Hayatı kolaylaştıran sihirli dokunuşlar

Bu haftaki köşemizde günlük yaşantımızda basit gibi görünen ancak bazen saatlerimizi alan birtakım rutin işlerin dijital dünyada nasıl saniyeler içerisinde yapılabildiğini anlattık. Konuştuğumuzu anında yazıya çeviren, başka dillere tercüme eden hatta bunları kaydedip istediğimiz kişilere gönderen uygulamaları önünüze serdik. Ayrıca okunduktan sonra yok olan mesajlar gönderen platformları ve ücretsiz fotoğraf sitelerini de keşfettik.

Dictation.io

Türkçe desteği de olan bu platform, konuşmanızı anında yazılı metne çeviriyor. Sistem ayrıca metne sesli olarak paragraflar, noktalama işaretleri ve suratlar da ekleyebiliyor. Bunu aynı sayfa içerisinde istediğiniz kişiye mail de atabiliyorsunuz. Mobil uygulaması da olan platformun çıktı alma özelliği de var.

PrivNote.com

Bu site, okunduktan sonra kendi kendini yok eden notlar oluşturmayı sağlıyor. Örneğin ailenizden birine ya da yakın bir arkadaşınıza kimlik numaranızı göndermeniz gerekti. Bu platform o önemli bilgiyi aktardıktan sonra mesajı siliyor. Mobil uygulaması da olan platforma giriş için kullanıcı kaydı da gerekmiyor.

Unsplash.com

Arama platformlarında istediğiniz özelliklerde resim bulmak her geçen gün zorlaşıyor. Hemen her alanda 3 milyondan fazla ücretsiz ve yüksek çözünürlüklü görselin kapılarını açan bu site, özellikle grafikçiler, gazeteciler ve halkla ilişkilerciler için önemli bir kaynak. Üstelik bu siteyi kullanmak için kayıt olmanıza gerek yok. Yine buna benzer ücretsiz güvenilir bir başka görsel platformu ise Pixabay.

Driveandlisten.herokuapp.com

30 Temmuz 2022, Cumartesi 07:00

Online alışveriş bazen çok geriyor

HER İKİ KİŞİDEN BİRİ

Oturduğunuz yerden alışveriş yapma kolaylığı sunan e-ticaret satışları pandeminin de etkisiyle her yıl katlanarak artmaya devam ediyor. An itibarıyla satış hacmi 382 milyar TL’ye ulaşırken, sipariş sayısı ise son iki yılda yaklaşık yüzde 50 artarak 3.5 milyar adede dayandı. Zaman zaman yaşanan sistemsel aksaklıklar, yanlış ürün gönderimi ya da kargo gecikmeleri gibi durumlar, tüketicinin canını sıksa da her iki kişiden biri online alışveriş yapmaya devam ediyor.

KRİTİK UYARILAR

Bu haftaki köşemizde alışveriş merkezlerine gitmeye vakit bulamayan çalışan genç kadınların online alışveriş yaparken ne gibi zorluklar yaşadıklarını ve nelere dikkat ettiklerini araştırdık. Her birinin ortak özelliği hemen her gün online alışveriş yapmaları ve bunun öncesinde aynı anda en az üç siteyi ziyaret etmeleri. Online alışverişte uzman oldukları için çeşitli taktikler de paylaşan hanımların dikkat çektiği noktalar şöyle:

ECE PULAŞ (EKONOMİST): En çok dikkat ettiğim şey, websitenin arayüzünün kolay ve anlaşılır olması. Bazen ürünü sepete eklediğimde ekran kayabiliyor, donuyor, açılmıyor veya anlamsızca kargo bilgileri isteniyor. Uzun uzun adres bilgisi vermekten ve üyelik yapmaktan da hoşlanmıyorum. Bazı markalar kargo gönderiminde aşırı başarısız. Kıyafetler tozlu ve yanlış beden gelebiliyor. Müşteri hizmetlerine hızlı ulaşım ve iade kolaylığı da çok önemli. Çoğu marka bunda da başarısız.

NAZLI KILIÇARSLAN (KOORDİNATÖR): Yoğun çalıştığımdan dolayı ben de alışverişlerimin büyük çoğunluğunu online yapıyorum. Son zamanlarda en çok kargo ücretlerine kızıyorum. Fiyatlarda ciddi artışlar yaşandı. Ayrıca aldığım ürünlerin görselde göründüğü gibi çıkmaması da büyük bir sorun haline geldi. Çünkü daha sonra bu ürünlerin iade süreçleri hem vakit kaybı oluyor hem de online alışveriş pratikliğini olumsuz etkiliyor.

16 Temmuz 2022, Cumartesi 11:05

Öğrenciye özel tekno indirim

Çip krizi etmesinin ve pandeminin yanında indirim yüksek enflasyon ve döviz kuru gibi nedenlerle elektronik fiyatları artışını sürdürüyor. Bundan en çok etkilenenlerin başında ise çocuk okutan anne ve babalar geliyor. Yeni bir bilgisayar, tablet ya da telefon almaya gücü yetmeyenlerin çoğu ya eski cihazlarını tamir ettirerek ya da ikinci el cihaz satın alarak yola devam ediyor. Bu sorunların en azından bir nebze üstesinden gelebilmek için Apple’dan Samsung’a YouTube’dan Microsoft’a kadar pek çok teknoloji devinin ürün ve hizmetlerinde öğrenciye özel fırsatlar bulunuyor.

Apple

Üniversite öğrencileri ve öğretmenler için geçerli olan kampanyası Mac bilgisayarları ve iPad’leri kapsıyor. Buna göre M1 çipli Macbook Air’in başlangıç fiyatı 20 bin 999 TL yerine 19 bin 739 TL’ye, M2 çipli Macbook Air 25 bin 999 TL yerine 23 bin 999 TL’ye, Macbook Pro 27 bin 999 TL yerine 25 bin 999 TL’ye, iPad 7 bin 199 TL yerine 6 bin 767 TL’ye sunuluyor. Ayrıca Mac veya iPad satın alanlara ikinci nesil AirPods kablosuz kulaklık hediye ediliyor. Apple Music de yine üniversite öğrencileri için aylık 9.99 TL olarak belirlendi. Normal şartlarda bireysel üyelik ücreti 19.99 TL.

Samsung

Öğrencilerin Samsung indirimlerinden yararlanabilmeleri için shop.samsung.com internet sitesine ‘edu’ ya da ‘k12’ uzantılı öğrenci mail adresi ile üye olup giriş yapmaları gerekiyor. Mail adresine gelen doğrulama linkini tıkladıktan sonra kampanyalı alışverişe başlanabiliyor. İndirimli cihazlar arasında telefon, tablet, TV ve ses sistemleri yer alıyor. Kampanya kapsamında ücretsiz teslimat da var.

Spotify

Müzik ve podcast dinleme platformu da öğrencilere 1 aylık ücretsiz premium üyelik hediye ediyor. 1 ay dolduktan sonra ise aylık 8.99 TL bedel alınıyor. Normalde aylık bedel öğrenci olmayanlara 17.99 TL. Platformun en önemli özelliklerinden biri ise aboneliğin istenildiği zaman iptal edilebilmesi. Kaydolmak için Spotify’da oturum açmanız, öğrenci olduğunuzu belgeleyen kimliğiniz ile doğrulama kodu uygulamasını tamamlamanız gerekiyor.

Microsoft

02 Temmuz 2022, Cumartesi 07:00

Öğrenci gözüyle dijital eksikler

Günlük yaşamda kullandığımız sosyal medya platformları ve telefon, oyun konsolu, laptop gibi cihazlar, sürekli güncellenip yenilenseler de gençler bu teknolojilerde her zaman bir eksik buluyor. Özellikle mühendislik okuyan öğrencilerle dijital dönüşümü konuştuğumuzda yaptıkları ilk açıklama, ‘şunda bu özellik de olsa çok daha rahat edeceğiz’ şeklinde... Bu haftaki köşemizde teknoloji meraklısı bazı öğrencilere eksikliği en çok hissedilen alanları sorduk.

ABDULLAH HAKAN ŞİŞİK (İTÜ Elektronik ve Haberleşme Müh. 2. Sınıf): WhatsApp’tan yüksek boyutlu veri ve fotoğraf gönderilememesi bizi çok zorluyor. Örneğin karşı tarafa gönderdiğimiz fotoğrafların çözünürlüğü çok düşüyor ve kalite kaybı yaşanıyor. Bir diğeri de Android bir cihazdan iOS tabanlı bir cihaza geçerken oluşan veri kaybı.

Burada da WhatsApp mesajlarını belge ve dosyaları olduğu gibi aktaramıyorsunuz. Sadece fotoğraflar ve kısa mesajlar gidiyor. Diğer bir eksiklik ise laptop ekranlarının monitör ya da TV ekranı gibi kullanılamaması. Yani bunlara Playstation ve Xbox gibi oyun konsolları da bağlanabilse müthiş olacak.

CEYDA ARDAL (Kültür Üniv. Endüstri Müh. 1. Sınıf): Instagram’da çoklu fotoğraf paylaşırken tüm karelerin aynı tipte yani ya yatay ya da dikey çekilmiş olması gerekiyor. Bu da istediğimiz paylaşımları yapmamızı engelliyor. Öte yandan mobil uygulamaları kullanmak için hesap oluşturma kuralı kalkmalı.

Neredeyse tüm uygulamalar, birçok kişisel bilgiyi girmedikten sonra çalışmıyor. Ayrıca ücretsiz deneme sunan birçok uygulama, süre bittiğinde size haber vermiyor ve otomatik abone yapıyor. Twitter’da da kimin hangi tarihte ne paylaştığı da tek tıkla bulunabilmeli.

SİNAN ERDEM (İTÜ Elektronik Haberleşme Müh. 2. Sınıf): YouTube, ders çalışırken bizim için olmazsa olmaz. Ama uzun videolar, ikinci ya da daha fazla kez izlemek zorunda kalınca bazen kabusa dönüşüyor. Çünkü aradığımız konuyu yeniden bulmak uzun zaman alıyor.

Bu sorunun çözümü için videoların altına arama butonu ve not sekmesi konabilir. Örneğin 38’inci dakikada yenilenebilir enerjide yeni trendlerden bahsediliyor, bunu bulmak için bir anahtar kelime yazmamız yeterli olmalı. Ayrıca Instagram’da paylaştığımız hikayelere kimin kaç kez baktığı da görülebilmeli.

28 Haziran 2022, Salı 07:00

Uyku sersemiyken 'Cep'ten soyuyorlar

Dolandırıcıların yeni yöntemi pazar sabahı saat 7’de vatandaşı cep’ten aramak... Uyku sersemi telefonunu açan kişiye alelacele ‘paralarınız çalındı, hemen hesap bilgilerinizi verin sorunu çözelim’ diyen sahtekarların son kurbanı ise Kırklareli’de yaşayan bir kamu görevlisi oldu. Vatandaşın 72 bin lirası saniyeler içinde buharlaştı.

Tüm uyarılara ve yaşanmış örnek olaylara rağmen vatandaş dolandırıcıların tuzağına düşmeye devam ediyor. Bunda düzenbazların sürekli taktik değiştirmeleri de etkili. Son numaraları ise vatandaşı uykulu yakalamak.

Yani sabahın erken saatlerinde arayıp vatandaşın uyku sersemliğinden faydalanmaya çalışıyorlar. O saatte gelen telefonla paniğe kapılan vatandaş, dolandırıcının alelacele sorduğu kişisel banka hesap bilgileri sorularına yanıt verebiliyor. Kendilerine geldiklerinde ise iş işten geçmiş oluyor. En son olay Kırklareli’de bir kamu görevlisinin başına geldi.

‘ÜST KURULDAN ARIYORUZ’

Olay sonrası banka hesaplarını kontrol eden ve dolandırıldığını anlayan memur İbrahim G., savcılığa suç duyurusunda bulunduktan sonra POSTA’ya ulaşarak başına gelen vahim olayı anlattı. İbrahim G, “Geçen pazar sabah 7’de yani herkesin uyuduğu saatte telefonum çaldı. Açtığımda ‘sizi Bankacılık Üst Kurulu’ndan arıyoruz.

Hesaplarınız boşaltılmış. Acil bir müdahale ile paranızı geri almamız için hesap bilgilerinizi vermeniz gerekiyor’ dediler. Ben de uyku sersemliği ile üç bankanın da hesap bilgilerini verdim. Kısa süre sonra ‘bunlar dolandırıcı olabilir’ dedim ama iş işten çoktan geçmişti. 72 bin TL param anında yok oldu” dedi.

KREDİ DE ÇEKMİŞLER

Paraların Bolu Kaynaşlı’da çekilip üç kişi arasında bölüşüldüğünün anlaşıldığını da söyleyen İbrahim G., “Adıma kredi bile çekmişler. Paraların daha sonra kimlere aktarıldıkları da belli oldu. Birtakım ödemeler yapılmış. Bankalarımla da anında iletişime geçtim.

25 Haziran 2022, Cumartesi 09:39

Yaşlılara tekno fırsatlar

Teknoloji şirketlerinden üniversitelere, belediyelerden gönüllü eğitmenlere kadar pek çok kişi, kurum ve kuruluş, emeklilerin dijital dönüşümden A’dan Z’ye faydalanabilmeleri için kapsamlı çalışmalar yapıyor. Fırsatlar arasında avantajlı iletişim tarifeleri, ücretsiz dijital okuryazarlık, e-Devlet kullanımı, sağlıklı bir sanal alışveriş yapmanın incelikleri gibi pek çok program yer alıyor. Teknolojiden kopmak istemiyorsanız bunları incelemenizde fayda var.

PAKET AŞIMI YOK

Türk Telekom, faturalı hat sahibi emekli müşterilerine, ayda 37 TL’ye 1 GB internet ve 500 dakika konuşma fırsatı sunuyor. Ayrıca emekli maaşını Ziraat Bankası’ndan alan Türk Telekom aboneleri, ayda 45 TL’ye 5 GB internet, 750 SMS ve 750 dakika konuşma tarifesinden de yararlanabiliyor. 50 yaş ve üzerine uygulanan sistem paket aşımına da otomatik engel oluyor.

ZİHİN AÇICI OYUNLAR

60 yaş ve üzeri kişiler için beyin egzersizleri yaptırarak hafıza ve konsantrasyon becerilerini geliştiren ücretsiz mobil mantık oyunları da hızla geliştirilmeye devam ediyor. Bunlar arasında ‘Hafıza Oyunu-Yetişkinler İçin’, ‘TRT Bil Bakalım’, ‘Differences’, ‘Yetişkinler İçin Yapboz’, ‘Zeka Oyunları- Büyükler İçin’, ‘Eşleşme Oyunu’, ‘Yetişkinler İçin Mantık’ tercih edilebilir.

ALTIN YAŞLAR STAR

Turkcell’in geliştirdiği ‘Altın Yaşlar Star Paketi’, 65 yaş üstü müşterilere özel sunuluyor. Paket içeriğinde 1.5 GB internet, 1100 dakika konuşma ve her yöne 1.100 SMS bulunuyor. Paket dahilinde yer alan faydalar yurtiçi kullanım için geçerli olurken, yıllık abonelik ayda 65 liradan sunuluyor. Tarifeden bireysel faturalı hat sahipleri faydalanabiliyor.

İBB'DEN 6 EĞİTİM