Mustafa Bakacak

16 Mayıs 2024, Perşembe 07:00

Muğla'da sürülmeyen tarla kalmayacak

Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla 14 Mayıs’ta çeşitli etkinlikler düzenlendi. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras, bu özel günde bir araya geldiği çiftçilerin sorunlarını dinledi.

Amaçlarının; üretimi güçlendirerek çiftçilerin yaşam kalitesini artırmak, şehri bereketin sembolü haline getirmek olduğunu ifade eden Başkan Aras, belediye bütçesinin büyük kısmını tarıma ayıracaklarını açıkladı. Üretimden depolamaya, markalaşmadan pazarlamaya kadar her aşamada çiftçinin yanında olacaklarını söyleyen Başkan Aras şu mesajı verdi: “Traktörü veya yakıtı olmadığı için tarlasını süremeyen çiftçi kalmayacak. Gerektiğinde biz gidip tarlayı süreceğiz. Muğla’da sürülmeyen tarla kalmayacak.”

OSMANCIK’IN ŞİFALI PROJESİ

Çorum’un Osmancık ilçesinde yerel ekonomiyi canlandıracak bir proje hayata geçirildi. Proje kapsamında, ilçede 200-250 yıldır yabani formda yetiştirilen zeytinlerin dikim alanı yaygınlaştırıldı. Bölgenin yüksek kesimlerinde yetişen sarı kantaronların, çiçekleriyle yaprakları toplandı. Zeytinin yağıyla doğanın şifa kaynağı sarı kantaronların yağları geleneksel yöntemlerle bir araya getirilerek ‘Osmancık Sarı Kantaron Yağı’ elde edildi. Sürdürülebilir üretim ile yerel ekonominin destekleneceğini vurgulayan Osmancık Kaymakamı Ayhan Akpay, bu özel yağın bin bir derde deva olduğunu belirtti.

DİYARBAKIR ÇİFTÇİSİNE CAN SUYU

05 Mayıs 2024, Pazar 07:00

Sokaklara çöp atma Türkiye

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un eşi Pervin Ersoy’un başkanlığını yaptığı ATMA Derneği’nin çevre temizliğinedikkat çekmek amacıyla ‘Atma Türkiye’ projesini hayata geçirdi.

Proje kapsamında sokakları temiz tutmak için başlatılan ‘Atma’ kampanyası kapsamında ilk çağrı pilot bölge seçilen Gaziantep’ten yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, şu çağrıyı yaptı: “Atılan her çöp toprağımızı, suyumuzu, havamızı kirletiyor, insanımızı hasta ediyor. O yüzden çok basit bir şey ‘atma’. Elindeki çöpü yere atma.” Pervin Ersoy da tüm Türkiye’ye “Atma” çağrısında bulundu. Kampanya süresince elindeki çöpü yere atan herkese ‘Atma’ denilerek sokakların, doğanın, denizlerinin temiz kalması sağlanacak. Türkiye, çöp atılmayan, temiz sokaklarıyla çok daha güzel olacak.

İNEGÖL’ÜN NÖBETÇİ KİTAPHANESİ

İnegöl Belediyesi’nin geçtiğimiz hafta hizmete açtığı Nöbetçi Kitaphane, gençlerin yeni adresi oldu. Toplam 20 bin kitabın yer aldığı, iki katlı 240 öğrenci kapasiteli kitaphane, haftanın 6 günü sabah 09.00’dan saat 24.00’e kadar açık. Randevu sistemiyle hizmet veren kitaphanede öğrencilere çay ve kahve ikramları da yapılıyor. İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, gençlerin gösterdiği ilginin ne kadar doğru bir yatırım yapıldığının göstergesi olduğunu ifade etti ve şöyle dedi: “Onlar geldikçe bizler de yenilerini yapmaya devam edeceğiz.”

ESENLER’DEN ÇEYİZ DESTEĞİ

28 Nisan 2024, Pazar 07:00

Bilecik'te birlik kadınlara emanet

Bilecik’te 25 Nisan’da iki birliğin başkanını belirlemek için seçim yapıldı. Bilecik Belediyeler Birliği’nin yeni başkanı seçime tek aday olarak katılan Pazaryeri Belediye Başkanı Zekiye Tekin oldu.

Tekin, 22 üyenin tamamının oyunu aldı. Karasu İçme ve Kullanma Suyu İşletme Birliği Başkanlığına Bilecik Belediye Başkanı Melek Mızrak Subaşı seçildi. AK Parti’li Tekin’i MHP’li Dodurga Belediye Başkanı Selim Tuna’nın, CHP’li Şubaşı’nı MHP’li Vezirhan Belediye Başkanı Hüseyin Ocak’ın önermeleri de örnek bir davranış oldu. İki birliğin kadınlara emanet edilmesinin ardından başkanlar “Rozetlerimizi çıkardık, Bilecik için hizmet zamanı” mesajı verdi.

HATAY DEPREMİN YARASINI PAMUK İLE SARIYOR

Asrın felaketinin yıktığı Hatay, 180 bin ton ile pamuk üretiminde Türkiye’de 4’üncü sırada yer alıyor. Hatay’da pamuk üretiminin devamlılığının sağlanması ve depremzede çiftçilerin yeniden ayağa kalkması amacıyla destekler devam ediyor. ‘Hatay Depremin Yaralarını Pamuk ile Sarıyor’ projesi çerçevesinde Antakya, Kırıkhan, Kumlu, Reyhanlı, Hassa, Belen, Altınözü ilçelerindeki 3 bin çiftçiye 21.3 milyon liralık sertifikalı pamuk tohumu dağıtıldı. Hatay Valisi Mustafa Masatlı, bu desteğin üretimin arttırmasına ve kaliteli ürün elde edilmesine ciddi katkı sunacağını dile getirdi.

MELİKGAZİ’DEN SOKAK HAYVANLARINA KÖY