Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, ‘Kentin Yarınını Kendin Belirle’ sloganıyla yarının Adana’sının 5 yıllık strateji planını oluşturmak için düğmeye bastı.
Kentin bütün dinamikleri ve bilim insanlarının katıldığı toplantı ve çalıştaylar ile öncelikli yapılması planlanan tüm faaliyetler, beş yıl sonrasının Adana’sına dair bir yol haritasına dönüştürülecek. Başkan Karalar bu çalışmayla ulaşacakları hedefi şöyle açıkladı: Adana’yı varlıklı, güvenli ve keyifli bir kent haline getirmek. Tüm bunlar için daha güçlü belediye olmak.
SAKARYA’YA 500 MİLYON TL’LİK YATIRIM SÖZÜ
Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, gittiği Ankara’dan 500 milyon TL’lik müjdeyi paylaştı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Başkan Alemdar’a içme suyu, asfalt, Sapanca Gölü’nün temizlenmesi ve çevresinde kentsel tasarım, üç ilçeye mavi bayrak, sıfır atık, doğalgaz dönüşüm desteğini içeren projeler için onay verdi. Paranın her kuruşunu Sakarya’da yaşayan 1 milyon vatandaşın menfaati için kullanacaklarını söyleyen Başkan Alemdar, şehrin çehresini değiştirecek projeler için yola çıkacak.
KOCAELİ OTOBÜS FİLOSUNU BÜYÜTTÜ
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın ‘Sahip çıkıyoruz, sahipsiz bırakmıyoruz’ projesiyle sokak hayvanlarını sahiplendirme seferberliği başlattı.
Can dostlara yuva olmak isteyenler candostlar.balikesir.bel. tr internet sitesi üzerinden bu işlemi yapabilecek. Projenin lansmanında eşi Arbil Akın ile birlikte bir kedi ve bir köpek sahiplenen Başkan Akın, sokak hayvanı sahiplenmek isteyenlere mamadan veterinere kadar her türlü desteği vereceklerini belirterek, “Gelin bu heyecana, bu sevgiye katılın” çağrısı yaptı.
MERSİN’DEN SÜRÜSÜNE BEREKET PROJESİ
Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin hayvancılığa destek olmak amacıyla başlattığı ‘Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim’ projesi dördüncü yılını tamamladı. 25 koyun ya da keçi verilen ve yetiştiriciden üçüncü yıldan itibaren aynı sayıda hayvan alınıp yeni üreticilere dağıtılarak projenin sürekliliği sağlanıyor. Bugüne kadar 240 yetiştiriciye 6 bin küçükbaş hayvan verilen projenin beşinci yılında 60 yetiştiriciye 1500 hayvan dağıtılacak. Bunların tamamı üreticilere daha önce verilen hayvanların kuzuları alınarak karşılanacak.
BAŞKAN FARKINDALIK İÇİN SAHAYA ÇIKTI
Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü her yıl geleneksel yaşam tarzını sürdüren turizm vizyonuna sahip köyleri seçiyor. Türkiye’den 2021’de Mustafapaşa (Nevşehir) ile Taraklı (Sakarya), 2022’de Birgi (İzmir), 2023’te Şirince (İzmir) ‘Dünyanın En İyi Turizm Köyü’ seçildi.
Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı, Bayburt’un doğal yapısı en iyi korunmuş 148 nüfuslu Dumlu Köyü’nün de bu listede yer almasını önerdi. Bu konuda yapılan çalışmada, köyün otantik yayla kültürü ve dünyanın en tehlikeli yolu olarak ün yapan Derebaşı Virajları’na yakınlığıyla listeye girebilecek potansiyele sahip olduğu vurgulandı. Ayrıca Dumlu için ‘Dünyanın En İyi Turizm Köyü’ etiketi çalışmalarının başlatılması önerildi.
AHLATLI KADINLAR KOOPERATİFE KAVUŞTU
Bitlis’in Ahlat ilçesinde kadın istihdamını artırmak amacıyla ‘Ahlat Genç Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’ kuruldu. Ahlat Kaymakamlığı, Ahlat Belediyesi ile İstanbul Ahlat Kültür Turizm Derneği işbirliğiyle kurulan kooperatif sayesinde ilçede üretilen sebze, meyve ve tahıllar katma değerli ürünlere dönüştürülerek pazarlanacak. Üreticinin gelirini artıracak projeyle kadın istihdamı da sağlanacak.
KARATAY’DAN SIFIR ATIK YAZ OKULU
Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, seçim vaatleri arasında yer alan sokak hayvanları için ‘Evcil Köy’ projesini hayata geçirmek için çalışmaları başlattı. Evcil Köy, mevcut hayvan barınağının bulunduğu 40 dönümlük arazi üzerinde kurulacak.
Kediler ve köpekler için olmak üzere iki bölümden oluşacak. Her türlü müdahalenin yapılabileceği klinik binasının olacağı köyde mama da üretilecek. “Sokak hayvanlarının toplumdan biraz uzakta ama kendi doğal ortamlarında barınmalarını sağlayacağız” diyen Başkan Arslan, Evcil Köy’ün Türkiye’ye örnek olacağı konusunda iddialı.
BURSA DENİZDEN ŞEHİRİÇİ ULAŞIMI BAŞLATTI
Muğla’dan sonra Bursa Büyükşehir Belediyesi de denizden şehiriçi ulaşımını canlandırmak amacıyla körfez seferlerini başlattı. Mudanya, Tirilye, Gemlik ve Kumla arasında 458 kişi kapasiteli teknelerle yapılacak deniz ulaşımı, konforlu seyahat etme imkanı sunacak. Şehrin deniz kimliğini de ön plana çıkaracak olan projenin Bursa’nın turizmine de büyük katkı sağlayacağını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, herkesi denizden ulaşımın keyfini çıkartmaya davet etti.
UŞAK 32 TONLUK TARHANA İLE GUINNESS’E GİRECEK
Erzincan Valiliği öncülüğünde başlatılan “Köyümde 3 Gün” projesi kapsamında şehirde büyüyen gençler, köy hayatını deneyimliyor.
AFAD, UMKE personeli ve öğretmenleriyle birlikte köylere giden öğrenciler, tandır ekmeği pişiriyor, süt sağıyor, reçel yapıp tarlada çalışıyor. Öğrenciler, proje sayesinde sorumluluk alma, ekip çalışması ve problem çözme becerilerini de geliştiriyor. Vali Hamza Aydoğdu, proje kapsamında köylerdeki öğrencileri ziyaretinde gördüğü manzarayı ‘muhteşem’ olarak nitelendirdi.
AMASYA SEMAVERİ GELECEĞE TAŞINACAK
Şehzadeler şehri Amasya için büyük öneme sahip 16’ncı coğrafi işaretli markası olan semaver için güzel bir proje başlatıldı. Amasya Belediyesi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) işbirliğiyle ‘Genç Eller İşliyor, Amasya Semaveri Tütüyor Projesi’yle geleneksel el sanatının geleceğe taşınması hedefleniyor. Bütçesinin yüzde 80’ini OKA, yüzde 20’si belediye tarafından finanse edilecek projeyle şehrin unutulmaya yüz tutan mesleklerinden semavercilikte yeni ustalar yetiştirilecek. Ayrıca gençlerin iş bulmasına ve yöresel ekonomiye katkı da sağlanacak.
TEKİRDAĞ BELEDİYESİ’NDEN ASKER PAKETİ
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Gebze Millet Bahçesi’nde engelsiz yaşam merkezi yapıyor. İnşaatın yüzde 65’i tamamlandı. Merkezdeki atölyeler sayesinde engelli bireyler kendilerini geliştirecek, ilgi duydukları ve yetenekli oldukları alanlarda eğitim alacak.
Merkez; sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerle özel bireylerin hayata katılımını sağlayacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, günde farklı engel ve yaş gruplarından 500 özel bireyin hizmet alabileceği merkezin yakın zamanda açılacağının müjdesini verdi.
SAKARYA’DA YAŞLILARA HUZUR DOLU BİR YAŞAM
Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar’ın seçim vaatleri arasında yer alan, Yaşlı Yaşam Merkezi Projesi için Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı’na (SOGEP) başvuru yapıldı. Projeyle yaşlıların profesyonel bakım ve destek hizmetine erişimi kolaylaşacak. Yapılacak merkezde yaşlıların evlat şefkatiyle hizmet göreceğini, sosyal yaşamdan kopmayacaklarını söyleyen Başkan Alemdar, proje sayesinde işsiz kadın ve gençlerin de istihdam edileceğini açıkladı.
FATİH’İN GÖNÜLLÜ TURİZM ELÇİLERİ
Konya Büyükşehir Belediyesi, Karatay Belediyesi’yle birlikte hayata geçirdiği örnek tarım projesinde ilk hasat yüzleri güldürdü. Saraçoğlu Tarımsal Üretim ve Ar-Ge Kampüsü’nde üretime kazandırılan 14 milyon metrekarelik arazinin bu yıl 10 milyon metrekaresinde üretim gerçekleştirildi.
Arazinin 6 milyon metrekaresinde susuz tarım modeliyle ekilen yerli sertifikalı ‘Bayraktar’ çeşidi buğdayın hasadı yapıldı. Tarımın başkenti Konya’da susuz tarım modelinin büyük önem arz ettiğini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, hasat edilen buğdayın belediye bünyesindeki Fenni Fırın’da ekmek üretiminde kullanılacağını açıkladı.
ÖDÜLLÜ TESİS GAZİANTEP’E ENERJİ VERECEK
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin ödüllü ‘Mekanik Biyolojik Ayrıştırma Tesisi’ yılda 100 bin ton atık işleyerek 9 bin 300 ton sera gazı salınımını engelleyecek. Tam kapasite olarak devreye alındığında yıllık 17 bin ton geri dönüştürülebilir atık kazanımı hedeflenen tesiste 22 bin ton biyobozunur atık işlenecek. Elde edilen biyogaz da ko-jeneratör ünitelerine aktarılarak enerji üretilecek. Sınıfında Avrupa’nın en büyükleri arasında yer alan tesis sayesinde kentin atıkları hem çevreye zarar vermeyecek hem de temiz enerji sağlanacak.
OSMANGAZİLİ KADINLARLA OKUMA SEFERBERLİĞİ
Sokak hayvanlarıyla ilgili gündemden düşmeyen düzenlemede ‘uyutma’ya alternatif arayışlarında en çok öne çıkan ‘yakala-kısırlaştırsahiplendir’ modeli oldu.
Konya’da Akşehir Belediyesi’nin sokak hayvanlarının yaşam koşullarını iyileştirmek ve kalıcı yuva bulmak amacıyla ‘Bir Can Bir Yuva’ adıyla örnek olacak bir proje başlattı. Bu projeyle ilçede 18 yaşını tamamlayanlar köpek sahiplenebilecek. Sahiplenmeyi teşvik etmek amacıyla her köpek için aylık 400 TL destek verilecek. Sahiplenilen hayvanların yaşam koşulları düzenli olarak kontrol edilecek. Belediye Başkanı Dr. Ahmet Nuri Köksal, hem can dostları sahiplendirmeyi hem de sosyal sorumluluk bilincini artırmayı hedeflediklerini dile getirdi.
MUĞLA’DA DENİZDEN ULAŞIM BAŞLIYOR
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın seçim öncesi söz verdiği deniz yolu toplu taşıma hizmetinin ilk hattı yarın Didim D-Marin yolcu iskelesinden başlayacak. Bodrum-Turgutreis-Didim hattında ilk deniz otobüsü seferi yapılacak. Karayollarındaki trafik yoğunluğuna çözüm olacak deniz yolu toplu taşıma hatlarından Fethiye-Marmaris seferleri ise 2 Temmuz’da başlayacak. Projenin hayata geçmesiyle artık herkes, mavi yolculuğun adresi Muğla’nın eşsiz kıyılarının tadını çıkarabilecek.
ŞANLIURFA’DA TARIM PROJELERİ TAM GAZ