O son tekmeyi niçin unutmamalıyız?

18 Mayıs 2015, Pazartesi 05:00
AA

19 yaşında gencecik bir insanın ölümü üzerine yazılmış bir kitap: Ali İsmail / Emri Kim Verdi? Türkiye tarihinde yaşanan onlarca mühim meseleyi unutturmaya ve unutmaya eğilimli bir çok insanın inadına 'unutmayın' dercesine çıkıyor karşımıza.

İsmail Saymaz bu kitabında belki de unutmayalım diye bize bir kolaylık sağlıyor; hafızamızın baş köşesinde bir yer açıyor. Hafıza mühimdir; yaşanan onca haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı dik durmak, mücadele etmek ve hesap sormak için unutmamak gerekiyor. 

Kitaba dair söylenecek her şeyi kitap zaten kendisi söylüyor ben burada farklı bir şey yapmak niyetindeyim: Ali İsmail için bir hafıza sözlüğü... 

Kitabı okurken aklımda bazı cümleler asılı kaldı, içime işledi. Benim de aklıma böyle bir yol geldi; kitabın içinden seçilmiş bazı cümleler; unutmamak için iyi bir başlangıç olur diye düşündüm. Kitapta yer alan cümlelerin kimlere ait olduğuna yer vermeyeceğim; zaten hepsini kendini belli edecektir:

"Üstümüze çekelim dalacağız... Eskişehir'e Şırnak'tan geldim... BENİ TEKMELEDİLER... Dr. Hasan Gülcü... KAYSERİ...  KENDİ ARKADAŞLARI YAPMIŞ OLABİLİR... İYİ STRES ATTIK... Beysbol sopası... Bana kimlerin neden vurduğunu bilmiyorum... İŞKENCE ÖRGÜTÜ... YAPMAYIN VURMAYIN ÖLDÜM... Fırıncı İsmail... Buraya kadar, kapat... Esnaf sanatkar gerektiğinde askerdir... KAYIP 20 DAKİKA... İLK TEKME... Yakalayın...  POLİSE YARDIMCI OLMAK KASTIYLA YAPTIM... Vali Güngör Azim Tuna... 10 YIL ON AY...  Beyin kanaması... 38 gün koma...  10 Temmuz'da kalbim durdu... Eskişehir güvenli bir kenttir. YİNE RAHAT DURMUYORSUN... Oğlum İsmail. Bilirkişi Serkan Uğurluoğlu...  VALİ HOŞ BİR ARKADAŞIMIZ... ... ALİŞİM... 3 YIL 4 AY... Katiller onu benden aldı...  Yerin altında Ali İsmail var... TALİMATI BEN VERDİM... Ben oğlumu bu temiz ellerle büyüttüm... Ayağımla dürterek... Oğlumun canı bu kadar ucuz olmamalıydı...  SUSMA HAKKINI KULLAN... ODUN...  Talimatı kim verdi?.. Devletin polisine teslim ettim... Bunu yapan insan olamaz... Ali İsmail'i hafızama kazıdım... ÇEVİRİN ÇEVİRİN... Başım, başım... KAFASINA TEKMEYLE VURDUĞUNU GÖRDÜM... Gözlerimin içine bakın... 6 YIL 8 AY... GEZİ PARKI EYLEMLERİ DARBE GİRİŞİMİ İSE BEN BU DARBENİN BASTIRILMASINDA GÖREVLENDİRİLDİM...ON AY... Lanet olsun bu adalete... Yerin altı da var unutma... KENDİ KUSURUYLA ÖLDÜ... Katillerim aranızda dolaşıyor... "

Kitabın 4 bölümünden hafızamıza dokunacak bir seçkiydi bu... Son bölümde Ali İsmail'in ailesi Ali'şlerinden sonrasını anlatıyor... Gerçek belki de hiç bu kadar yalın olmamıştır, cinayeti kör bir kayıkçı gördü... 

NEDEN ALİ İSMAİL KİTABI?

İsmail Saymaz yaptığı haberlerle ve ortaya çıkardığı görüntülerle hepimizin bir yerinden dahil olduğu gerçeği; dört polis, dört esnaf ve onlara bu cesareti veren devletin dahil olduğu  bir cinayetin işlenişini ve sonrasındaki hukuksuzlukları olanca yalınlığıyla anlatıyor kitabında... 

Devlet şiddetinin kurbanı olan onca isim varken, neden Ali İsmail kitabı yazdınız?

"Altı ölümden yalnızca ikisinin davası bitti; ikisi sürüyor; ikisi hala soruşturma aşamasında... Davalar bitmeden tümünü yazmak, eksik olacaktı. Halka eksik bilgi verilmiş olacaktı. İkinci sebep ise Eskişehir olayları, dört günü kapsayan, Ali İsmail dışında onlarca genci içeren, emniyet, bilirkişilik ve yargı bürokrasinin dahlini de yansıtan, sadece işkence ve kötü muamele değil, delilleri yok etme çabasının da açığa çıktığı; komplike bir süreçti. Ali İsmail'in ölümü, bütün Eskişehir'de olup biteni içeriyordu. o nedenle tek bir kitap olarak düşündüm..."

Bütün duruşmaları yerinde izlediniz; duruşmalarda 'yok artık, bu kadar da olmaz' dediğiniz bir an oldu mu?

Ali İsmail'le aynı saatlerde dövülen ve polis aracının bagajında gezdirilen Tevfik Caner Ertay adlı üniversiteli gencin, AKP İl Başkanlığı önünde indirilip dönemin emniyet müdür yardımcısı ve iki şube müdürü tarafından dövülmek istenmesi, bana 'yok artık' dedirtti ve işte o an, Ali İsmail'in dövülmesinin de sistematik ve hiyerarşik bir şiddetin sonucunda olduğuna kanaat getirmiştim. O bakımdan aynı gencin, duruşma salonuna çıkıp tanık olarak verdiği ifadede, 'beni de bunlar dövdü' demesi benim için unutulamayacak bir andı.

Bir çok insan hakları haberine imza attın ancak Ali İsmail'in katledilmesi ortaya çıkan görüntüler, tüm Türkiye'nin gündemi oldu. İnsanlarla sürekli iletişim halindesin; Ali İsmail'in katledilmesi, sonrası, yaptığın haberler ile farklı çevrelerden nasıl tepkiler aldın?

Değişik siyasi görüş ve inançtan birçok kesim tarafından olumlu karşılandım. Hiçbir haberimiz ve iddiamız yalanlanmadığı için muazzam bir güvenirlilik elde ettim.

*Not düşmekte fayda var; Kitabın gelirinin yarısı Ali İsmail Vakfı'na bağışlanacak.

*İsmail Saymaz, Ali İsmail / Emri Kim Verdi?, İletişim Yayınları, 2015

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.