Ajandakolik'te bu hafta (18 Ağustos 2018)

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Festival için üç günlüğüne Çanakkale’ye gittiğimde bana yol boyunca eşlik eden ‘Ağustosta Kocam Donuyor’ kitabına ba-yıl-dım! Bir kere kapak, sevimliliğiyle “Al beni oku Nilüfer!” diye bağırıyordu. Kapak önemli tabii! Uzun zamandan beri hiçbir kitabı böyle kahkaha atarak okumadım. Çocukluğumun en tatlı dizisi ‘Perihan Abla’nın yazarı Kandemir Konduk’un imzasını taşıyan ve birçok hikayeden oluşan bu yaz kitabı, Kırmızı Kedi Yayınevi’nden çıktı. Okuyun, bana hak vereceksiniz. 

Ezhel aşağı, Ezhel yukarı!

Ezhel’i sevmeyen kaldı mı? Asıl ismini şuraya yazsam ve fotoğrafını koymasam tanır mısınız acaba? Ömer Sercan İpekçioğlu olarak da bilin siz onu. Türkiye’nin ilk trap/hip hop türünde albümlerinden Müptezel’le ismini duyuran Ezhel, 25 Ağustos Cumartesi günü Jolly Joker Vadistanbul’da saat 22.00’daki konseriyle yine sahneyi yerinden oynatacak. Benden söylemesi!

ARA GÜLER’İN 90. YAŞI ŞEREFİNE

Bundan yıllar önce Ankara’da yaşarken bir kitabevinde cebimdeki son parayı benim için o dönem epey pahalı olan bir koleksiyon kitabına yatırmıştım. İsmi ‘Aradan Yetmiş Yedi Yıl Geçti’ydi. Fotoğrafçı Ara Güler’in arşiv niteliğindeki fotoğraflarından oluşan bir kitaptı bu. O zamandan bu yana aradan 13 yıl geçti. Ara Güler’in 90. yaşını kutladığı bugünlerde, üstadın şerefine İstanbul’da Bomontiada’da Ara Güler Müzesi açıldı. Serginin ismi de ‘Islık Çalan Adam.’

İyi ki doğdun Ara usta!

AH BU ŞARKILARIN GÖZÜ KÖR OLSUN!

Ne zaman bir Zeki Müren şarkısı dinlesem içim sızlar, gözlerim dolar. Sebepsiz yere üstelik! Eğitim alanında gösterdiği faaliyetler bir yana kültür ve sanat hayatını da zenginleştirmeyi hedefleyen Limak Vakfı, Limak Filarmoni Orkestrası ile Anadolu’da çıktığı ilk müzik yolculuğunda Zeki Müren’in unutulmaz şarkılarını Murat Karahan’ın sesiyle huzurlara getiriyor. 27 Ağustos 2018 günü Bodrum Antik Tiyatro’da, 28 Ağustos 2018’de de Çeşme Açıkhava Tiyatrosu’nda seyirciyle buluşacak konserde efkarın dibine vurabilirsiniz.

USLA’DA TUTKULARINIZI GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRÜN

Yemek yapmayı seviyor musunuz? Evet’leri duyar gibiyim. Peki seçeceğiniz bir workshop’la yemek tutkunuzu ateşlemeye ne dersiniz? USLA Yemek Akademisi’nde her zaman size göre bir workshop var. Bunun için yapmanız gereken size uygun tarihi belirleyip USLA’nın internet sitesini ziyare etmek. uslaakademi.com/workshop/ Tatlıdan balığa mezeden kahve demleme metodlarına pek çok atölyeye katılıp yeteneğinizi keşfedebilirsiniz. 

OYUN VE EĞİTİM BİR ARADA

“Oyun ve hareket her çocuğun hakkıdır’’ sloganıyla yola çıkan Türkiye’nin ilk çocuk hareket üssü Muzipo Kids’te çocuklar için yaz tatili hem eğlenceyle hem de bilgiyle geçiyor. Muzipo Kids’te geliştirilen programlar; toplumsal cinsiyet eşitliği, olumlu sorgulama, bilimsel yaklaşım, problem çözme, yaratıcılık ve çocuk hakları olmak üzere altı ana evrensel konunun süzgecinden geçirilerek tasarlanmış. 

Etkinlikler, 3 -12 yaş arasındaki çocuklara özel yarım gün olarak uygulanıyor. 1 Eylül’e kadar vakit var.

TÜRKLER YEMEK FOTOĞRAFI ÇEKMEYİ DE BİLİYOR  

Asın bayrakları asın! Kaybolup gitmesin sakın bu haber! Gururumuz çünkü o... Yemek dünyasının Oscar’ı olarak bilinen gastronomi ödülü 'Gourmand Dünya Yemek Kitapları Ödülleri’nde bu yıl ‘En İyi Fotoğraf’ kategorisinde dünyanın en iyi üç yemek fotoğrafçısı arasında bir Türk yerini aldı. Yemek stilisti, yemek yazarı ve fotoğraf sanatçısı Aydan Üstkanat, buğdayın hikayesini anlattığı ‘UN’ kitabı ile bu ödülün sahibi oldu. Ama sıkı durun, aslında bu, Üstkanat’ın üçüncü yemek Oscar’ı. Daha önce de 'Şekeriz' kitabıyla iki ödülün sahibi olmuştu. Bu kadar çok başarıyla şapka çıkarırız biz!

EVİNİZDE FONDA ÇALMASI İÇİN İKİ ÖNERİ

İster plaktan ister CD’den ister YouTube’dan ister Spotify’dan dinleyin. Evinizde yankılanması için önereceğim bu iki müzisyene kulak verin. Çıtır çerez değiller, yeni hiç değiller. Geçtiğimiz hafta katıldığım 55. Uluslararası Troia Festivali kapsamında canlı olarak dinlemeye nail olduğum Yunan besteci Eleni Karaindrou ve Fransız şarkıcı Dany Brillant, farklı hislerle yalnızca konser boyunca değil, konser sonrasında da beni benden aldı. Karaindrou’nu bir hayli hüzünlü şarkıları, izlediğim tüm Angelopulos filmlerini gözlerimin önüne getirirken Savina Yannatou’nun büyülü sesi, bir kez daha bana Yunanca’nın şarkılara nasıl yaraştığını hatırlattı. Festivalin son günü sahneye çıkan Dany Brillant’sa hepimizle flört eder gibiydi. Tam bir şov adamı! İnsana enerji veren bir gırtlak ve hafiften Elvis tavırlı...

Biraz melankoli için dinleyin: Eleni Karandrou The Weeping Meadow

Dans etmek için dinleyin: Dany Brillant - Tu Vuo Fa l'Americano

SİMGENİN TATİL SEÇKİSİ

Şarkıcı Simge Sağın, tatil seçkilerini D&R’la paylaştı. Tatilde ‘Tanrılar Okulu’nu okuyorum. Bu kitap bittikten sonra ise Homo Deus'un ‘Yarının Kısa Bir Tarihi’ni okuyacağım. Evrencan Gündüz'ün; ‘Evrencan ve Uzaylılar’, yeni çıkan ‘Mevsim Çiçekleri’ albümünü, Kenan Doğulu'nun ‘Vay Be’ albümünü dinliyorum. 

Yazarlarımızdan

23 Haziran 2021, Çarşamba 14:42
23 Haziran 2021, Çarşamba 07:01
23 Haziran 2021, Çarşamba 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder