3 ay süre gerekir

03 Ağustos 2016, Çarşamba 16:00
AA

Doğum kontrol hapı kullanıyorsunuz ama gebe kalmaya karar verdiniz. Bunun için ilacı 2-3 ay önce bırakmanız gerekiyor.

Çünkü adet döngüsünün hormon etkisinden kurtulması ve yumurtlamanın normale dönmesi 3 ayı bulabiliyor

Hormon testi yaptıracaktım

1 ayda 2 defa adet gördüm. Ama kanamam az oldu ve açık kırmızı renkteydi. Doktora gittim, hormon testi yapacağını söyledi. Adetiminin ikinci günü gelmemi istedi ama adet olmadım.

Sadece kahverengi akıntı geldi. Ne yapmamı önerirsiniz?

CEVAP

Sevgili okuyucum, yaşınızı belirtmemişsiniz ama ileri yaşta değilseniz kanda gebelik hormonu baktırarak hamilelik söz konusu mu araştırılmalıdır.

Bu test normal çıkarsa o zaman lütfen önce vajinal smear aldırıp ardından ultrasona girin. Ultrasonda rahim duvar kalınlığınız uygunsa doktor size adet söktürücü bir ilaç verecektir.

Bu ilaçla birlikte gördüğünüz adetin 2’nci günü kapsamlı olarak hormonlarınıza baktırmanızı öneririm.

Erken menopoza girdim

39 yaşındayım. Yumurtalıklarımdaki kist yüzünden 5 kez ameliyat oldum. 33 yaşında erken menopaza girdim. Adet olamıyorum. Beni ne gibi hastalıklar bekliyor?

Ne kadar zamanda bir mamografi çektirmeliyim?

CEVAP

Sevgili okuyucum, ne yazık ki art arda geçirmiş olduğunuz cerrahi girişimler nedeniyle yumurtalık rezerviniz azala azala sonunda erken menopoza girmişsiniz, bu çok üzücü.

Aynı sebepten bu kadar fazla ameliyat olduğunuza göre size gereken tedavi etkili olarak ne yazık ki yapılmamış olmalı ki her seferinde hastalığınız tekrar edip ilerlemiş.

Sizde en çok dikkat edilmesi gereken nokta kemik erimesi olduğundan kalsiyum takviyesi almanızı öneririm. Ayrıca yaşınız 39 olduğuna göre artık mamografi ve eş zamanlı meme ultrasonlarıyla yıllık kontrollere başlamalısınız.

İlacı ne zaman bırakayım?

24 yaşındayım. Doktor kontrolü olmadan 6 aydır doğum kontrol hapı kullanıyorum. Yaz ayında hamile kalmak istiyorum. İlacı ne zaman bırakmalıyım?

Sizce bu ilacı uzun kullanmamın bir sakıncası olur mu?

CEVAP

Sevgili okuyucum, doğum kontrol ilacının genellikle hamile kalmayı planlamadan 2-3 ay önce bırakılmasını öneriyoruz.

Çünkü kadının adet döngüsünün hormon etkisinden kurtulup yumurtlamasının normale dönmesi bazen 3 ayı alabiliyor.

Ancak doktor kontrolü olmadan bu tür ilaçlara başlamanız ne yazık ki doğru olmamış.

En azından hamile kalmaya karar verdiğiniz zaman bir doktora başvurarak gebe kalamadan önce neler yapmanız gerektiğiyle ilgili mutlaka bilgi alın.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.