Ağrınız bir süre sonra geçecektir

23 Temmuz 2018, Pazartesi 05:00
AA

Gebe kalmak isteyen bazı kadınlara yumurta çatlatma iğnesi yapılıyor. Bu nedenle kasık ağrısı görülebiliyor. Panik yapmaya gerek yok, bu tür ağrılar bir süre sonra kendiliğinden geçiyor...

Kaşıntı ve yanma bitmiyor, neden?

25 yaşındayım, bekarım. 2 aydır sürekli kaşıntı ve yanma var. 15 gündür kasıklarımda ağrı var. Midem bulanıyor, merhem kullanıyorum ama geçmiyor. Doktora henüz gitmedim. Ne yapabilirim?

CEVAP

Sevgili okuyucum, korkacak bir durum olduğunu düşünmüyorum. Bahsettiğiniz şikayetlere bakıldığında sanki mantar enfeksiyonu gibi duruyor. Ama yine de muayene olmadıkça kesin bir yorum yapmak doğru olmayacaktır. Kasık ağrısı ve mide bulantılarınızın mantarla ilgisi yok. Dolayısıyla vakit kaybetmeden doktora başvurup detaylı bir muayene olmanız en doğrusu olacaktır.

Rahmin içeride olması sorun yaratır mı?

33 yaşındayım. Yıllardır çocuğumuz olmuyor. Rahmim içeriydeymiş. Başka bir sorun olmadığını söylüyorlar. Ne yapmalıyız?

CEVAP

Sevgili okuyucum, ranminizin içeride olması veya arkaya dönük olmasıyla gebelik arasında ilişki yoktur. Anladığım kadarıyla her şey normal denildiği için siz doğal yollarla gebe kalmayı beklemek dışında bir şey yapmamışsınız. Size önerim daha fazla beklemeden doktora başvurmanızdır. Beklerken belki de şu anda normal olan yumurta rezervinizi gereksiz yere tüketmiş olacaksınız. Tam doktora başvurduğunuzda bu sefer olaya bir de yumurta sorunu eklenecektir. Eşinizin spermi iyiyse ya sizin yumurta kalitenizde ya da tüplerinizde sorun olma ihtimali çok yüksek. Bu sebeple bu alanda uzman bir ekibin sizi detaylı araştırması gerekir.

Ağrı çeken var mı?

16 Temmuz’da göbekten yumurta çatlatma iğnesi yapıldı. Doktorum 36 saat sonra ilişkiye girmemizi önerdi. İlişki sonrasında inanılmaz kasık ağrısı ve karın şişliği oluştu. Yaşadığım normal mi? Bu ağrının ve şişliğin sebebi ne olabilir?

CEVAP

Sevgili okuyucum, kasık ağrısının sebebi yumurtlamanız olabilir. Muhtemelen gelişmiş olan bir yumurtanız vardı ki doktorunuz bunun için çatlatma iğnesi verdi. Muhtemelen ilişkiye bağlı olarak da çatlama gerçekleşmiş ve bu da sizde ağrı yaratmış olabilir. Bu tür ağrılar bir süre sonra kendiliğinden geçer. Şişkinliğiniz ise büyük ihtimalle kullanmış olduğunuz hormonlara bağlı gelişmiş olabilir. Bu durumu birçok kadın yaşayabilir.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.