Menopoza kadar gerileme olmuyor

13 Mayıs 2016, Cuma 16:00
AA

Tüp bebek mi yoksa aşılama mı yaptıralım?

29 yaşındayım ve 9 yaşında bir çocuğum var. Polikistik over hastasıyım. Korunmayı bıraktık ve tedaviye başladık. İlk 5 ay hap kullandım. Daha sonra iğne yapıldı. Doktorum aşılama tavsiye etti. Ama şansımın yüzde 25 olabileceğini söyledi. Biz bu aşamada çok kararsız kaldık. Acaba aşılama yerine tüp bebek tedavisi mi görsek diye? Bu konuda izlemem gereken yolu söylerseniz sevinirim. CEVAP Sevgili okuyucum, dünyanın her yerinde en mükemmel aşılamayla bile gebelik ihtimali yüzde 17-20 arasındadır. Eğer size rahim filmi çekilerek tüplerinizin açık olduğu kanıtlandıysa ve eşinizin sperm sayı ve hareketliliği iyiyse çocuğunuz olduğu için 1 ya da 2 kere aşılama deneyebilirsiniz. Ama şunu bilin ki şans her deneme için aynı oranda olacaktır. Eğer ikinci bebeği çok istiyor ve vakit kaybetmek istemiyorsanız o zaman direkt tüp bebek yaptırabilirsiniz. Bahsettiğiniz gibi sizde ve eşinizde her şey normalse, tek sorun polikistik over sendromuysa bizim sizin gibi hastalarda tüp bebekle başarı şansımız epey yüksektir.

Normal yoldan anne olabilir miyim?

10 yıllık evliyim. Çikolata kistim var. Bu yüzden 2 kere açık ve kapalı ameliyat geçirdim. Sonuç alamadım. Çocuk sahibi olmak istiyorum. Ameliyatlardan sonra da devamlı ilaçlar kullandım ama gelişme olmadı. Tüp bebek yaptırmak istemiyorum. Normal yollardan anne olma şansım yok mu? CEVAP Sevgili okuyucum, endometriozis yani sizin tabirinizle çikolata kistleriyle seyreden menopoza kadar gerilemeyen bir hastalık. Eğer tedavi edilmezse ilerlemeye meyilli. Yumurtalık ve tüpleri tutarak doğurganlığı olumsuz yönde etkileyor. Yaşınızı bilmiyorum ama 10 yıllık evli olmanız ve 2 kez bu nedenle ameliyat olmanızdan artık yaşınız kaç olursa olsun, beklememeniz gerektiğini düşünüyorum. Sizi muayene etmediğim için kendiliğinizden gebe kalma ihtimaliniz var mı? Varsa yüzde kaç ihtimal söyleyebilmem mümkün değil. Ama kanaatim bu alanda deneyimli bir uzmana başvurarak bir an önce gebe kalabilmek için tedaviye başlamanızdır.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.