Menopozda kanama oluyorsa...

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Menopoza giren yani adetten kesilen kadınlarda bırakın kanamayı lekelenme dahi olmaması gerekiyor. Eğer kan varsa mutlaka doktorunuza başvurun ki geç kalmadan gereken tedavi yapılabilsin...

Annemde lekelenme var

Annem 55 yaşında, 4 yıl önce menopoza girdi. O dönemde rahim duvarı kalınlaşma vardı ve tedavi gördü. Zaman zaman tek seferlik lekelenmeler olduğunu söylüyor. Bu lekelenmeler sorun oluşturabilir mi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, annenizin menopozdan sonra lekelenme de dahil asla kanaması olmaması gerekir. Kaldı ki geçmişte rahim duvar kalınlığı yaşamış ve bununla ilgili tedavi görmüş. Nadiren bu tür durumlar tam iyileşmemiş olabilir ya da yeni bir problem başlıyor olabilir. Menopozdaki kanamalar bizim için vakit kaybetmeden doktora gidilmesi gereken sorunların başında gelir.

[[HAFTAYA]]

Her şeyi yaptık ama çocuğumuz olmuyor

2.5 yıllık evliyim. Çocuk istiyoruz ama olmuyor. Pek çok doktora gittik, defalarca sperm testi yaptırdım. Sonuçlara göre bir sorun bulunamadı. Karım da sayısız sefer doktora başvurdu. Rahim filmi çekildi, hormon testleri yapıldı. Eşimde de sıkıntı yokmuş. Doktorun önerdiği her şeyi denedik. Acaba gözden kaçırılan test olabilir mi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, bazen çiftlerde her türlü tetkik yapılmasına rağmen hiçbir sebep bulamadığımız durumlar oluyor. Testlerinizin tümü yapılmış ve normal gelmişse sebebi açıklanamayan infertilite (kısırlık) grubuna giriyorsunuz. 2.5 yıl uzun bir süre, 2 yıl içinde çocuk olmamışsa ben bir uzmana başvurarak tüm tetkiklerinizi inceletmenizi, varsa eksikleri gidermenizi yoksa artık aşılama veya tüp bebek gibi daha ileri yöntemlere başvurmanızı öneririm.

Rahimdeki kist anne olmayı etkiler mi?

25 yaşındayım, nişanlanmak istediğim kişi de 22 yaşında. Rahminde 4 tane kist çıkmış. Lazerle ameliyat olacakmış. Acaba bu nasıl bir ameliyat? İleride anne olabilir mi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, bu sorunuza net cevap verebilmek için nişanlınızın yumurtalıklarındaki kistlerin ne olduğunu tam olarak bilmek gerekmektedir. Birçok şey olabilir. Hiçbir şekilde kısırlık yapmayacağı gibi ileride anne olmasını zorlaştıracak tipte kistler de olabilir. Ne olursa olsun, bu ameliyatı yapacak kişinin deneyimi de sonucu etkileyecektir. Ayrıca tıp çok hızlı ilerliyor, ikinizin de yaşı henüz çok genç. Nişanlınızın ameliyatı ne olursa olsun, evlenip çocuk kararı verdiğinizde mutlaka o günün teknolojisiyle size çare bulunacaktır.

Yazarlarımızdan

08 Mayıs 2021, Cumartesi 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder