Tiroid sorunlarına dikkat!

30 Ağustos 2015, Pazar 05:00
AA

Tiroid bezinden kaynaklanan sorunlar adet düzensizliklerine neden oluyor, yumurtlamayı da olumsuz etkiliyor. Gebe kalmak istendiğinde sıkıntı yaratabilir. En iyisi doktora gitmek, ilaç tedavisine başlamak...

[[HAFTAYA]]

Gebe kalamıyorum tiroid yüzünden mi?

29 yaşındayım, 2 yıldır tiroid sorunları yaşıyorum. Bazı ilaçlar veriyorlar. Çok istememize rağmen gebe kalamıyorum. Acaba tiroid bezleri hamile kalamamakta ne kadar etkili? Yavaş ya da hızlı çalışmaları adet düzenlisizliği ya da yumurtlamada sorun yaratır mı?

CEVAP

Sevgili okuyucum, tiroid bezi sorunlarının, kesinlikle adet düzensizliklerine sebep olarak yumurtlama üzerine olumsuz etkisi bulunmaktadır. Genellikle az çalışması halinde adetlerde gecikme, çok çalışması halinde de sık adet görme karşımıza çıkmaktadır. Adetin düzensiz olması da yumurtlamada sorun olduğunun en önemli bulgusudur. Ayrıca gebe kalmanız durumunda da tiroid bezi hastalıkları sorun çıkaracaktır. Gebeliğin erken dönemlerinde düşük, ileriki dönemlerinde ise bebeğin zekasında gerilik gibi çok ciddi sorunlar doğurabilmektedir. Günümüzde tiroid bezi problemlerinin tanısı rahatlıkla konulabilmekte ve ilaçlarla hızla kontrol altına alınabilmektedir. Tiroid sorunlarınız geçmesine rağmen halen gebe kalamamışsanız o zaman mutlaka bir uzmana başvurarak 2 yıldır niçin gebe kalamadığınızın araştırılması uygun olacaktır. Keza bu kadar zamandır hamile kalamamanızın tek sebebi tiroid hastalığınız olmayabilir.

Akıntı hastalık belirtisi midir?

24 yaşında kadınım. 2 yıldır beraberliğim var. Son zamanlarda vajinamdan her zaman gelen sıvının yanında bir de açık sarı renkte, kokusuz kurumuş jöle kıvamında parçalar geliyor. Herhangi bir ağrım yok. Partnerimle en son cinsel ilişkimde bu parçalardan geldi. Hatta partnerimin penisine bulaştı. Bunlar bir hastalık belirtisi olabilir mi? Gerçi ilişkiye girerken herhangi bir zorluk yaşamıyorum ve zevk alıyorum. Son zamanlarda aşırı stresli oluşumun bunlarla bir ilgisi olabilir mi? Ara sıra genital bölgemde kaşıntılarım oluyor. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Sevgili okuyucum, genellikle iltihabi durumlarda koyu sarı renkli ve kokulu akıntı görürüz, ilişki sırasında canınız yanar. Sizde böyle bir şikayet olmadığından bahsetmişsiniz. Bu durum tamamen normal olabileceği gibi yeni başlayan enfeksiyonlarda da görülebileceğinden öncelikle bir jinekoloji uzmanına başvurmanızı, muayene olarak enfeksiyonun olup olmadığından emin olmanızı öneririm. Nadiren ufak tefek parçalar ve genital bölgedeki kaşıntılar genital mantara da bağlı olabilir. Doktorunuz mutlaka bu yönden de inceleme yapacaktır.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.