Yaşınız gençse biraz daha deneyin

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Doğum kontrol hapıyla korunan kadın ilacı bırakınca gebe kalmayı istiyor. Yumurtlamanın başlaması 2-3 ay sürüyor. Yaşınız gençse 6-9 ay kadar kendi kendinize deneyebilirsiniz.

Yumurtlama olmuyormuş

13 yıldır adet düzensizliğim var. Doktor yumurtlama olmadığını söyledi ve doğum kontrol hapı verdi. Bu adet düzensizliği devam ederse ileride anne olamama gibi bir ihtimal olabilir mi? Nasıl tedavi olmam gerekiyor?

CEVAP

Sevgili okuyucum, sizde muhtemelen polikistik over sendromu var, yumurtlamalarınız düzensiz gerçekleşiyor. Bunu en kolay doğum kontrol ilaçlarıyla kontrol altına alabildiğimiz için size bu önerilmiş. Adetleriniz düzene girmediği sürece yumurtlama olmadığı için gebe kalabilmek için bize ihtiyaç duyabilirsiniz. Ama yumurta rezervi polikistik over sendromlu hastalarda iyi olduğu için yardımlarımızla gebe kalabilme ihtimaliniz epey yüksek.

Bebek istiyorum

Bir yıl önce kürtaj oldum, ilk hamileliğimdi. Şimdi tekrar hamile kalmak istiyorum. İlacı bir ay önce bıraktım. Bir daha hamile kalamaz mıyım? Bir bebeğimin olmasını çok istiyorum.

CEVAP

Sevgili okuyucum, doğum kontrol ilaçlarını bıraktıktan sonra yumurtlamaların tekrar başlaması 2-3 ayı alabilir. Gereksiz yere endişelenmeyin. Yaşınız gençse 6-9 ay beklemenizi, bu sürede gebe kalamadıysanız doktora başvurmanızı öneririm.

Hamile kalır mıyım?

27 yaşındayım. Adet düzensizliğim var, 7 aylık evliyim. Doktora gittim, adet görmem için ilaç verdi. İlişkiye girdiğimde hamile kalır mıyım?

CEVAP

Sevgili okuyucum, adet söktürücü ilaçlar sizi gebelikten korumaz. Bu sebeple eğer çocuk istemiyorsanız yine korunmaya devam etmeniz gerekir. Adetiniz geciktiğinde ilk zaten gebelik durumu ekarte edilmeli. Eğer yoksa ve adet düzensizliğiniz hep oluyorsa mutlaka size bir kadın doğum uzmanı tarafından ultrason yapılmalı ve gerekirse hormon düzeyleriniz kontrol edilmeli.

Gebeliğe engel mi?

36 yaşındayım ve ikinci kez anne olmak istiyorum. Bir yıldır uğraşıyoruz. Doktorum “Endometriozisin var” dedi. Bu hamile kalmamı engeller mi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, endometriozis çikolata kistleriyle seyreden ve ilerleyici bir hastalıktır. 36 yaşındasınız ve 1 yıldır hamile kalamamışsınız. Endometriozisiniz olmasa dahi size artık beklemeden üreme tıbbıyla uğraşan bir uzmana başvurmanızı önerirdim. Kaldı ki endometriozisiniz de var. Artık daha fazla beklemeden gerekli tahlilleri başlatmanızı ve hangi tedavi uygunsa bir sonraki adıma geçmenizi öneririm.

Yazarlarımızdan

18 Ocak 2021, Pazartesi 09:49
18 Ocak 2021, Pazartesi 09:47
18 Ocak 2021, Pazartesi 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder