Yumurtlamayı olumsuz etkiliyor

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Tiroid bezinden kaynaklanan sorunlar adet düzensizliklerine neden oluyor, yumurtlamayı da olumsuz etkiliyor. Gebe kalmak istendiğinde sıkıntı yaratıyor. En iyisi doktora gitmek ve ilaç tedavisine başlamak.

Tiroid yüzünden mi?

34 yaşındayım, 2 yıldır tiroidim var. İlaç veriyorlar ama gebe kalamıyorum. Tiroid bezleri hamile kalamamakta ne kadar etkili? Adet düzensizliği ya da yumurtlama da sorun yaratır mı?

CEVAP

Sevgili okuyucum, tiroid bezi sorunları adet düzensizliğine sebep olarak yumurtlama üzerine olumsuz etki yapar. Az çalışması halinde adetlerde gecikme, çok çalışması halinde de sık adet görme karşımıza çıkar. Adetin düzensiz olması da yumurtlamada sorun olduğunun en önemli bulgusudur. Ayrıca gebe kalmanız durumunda da tiroid bezi hastalıkları sorun çıkaracaktır. Gebeliğin erken döneminde düşük, ileriki döneminde ise bebeğin zekasında gerilik gibi çok ciddi sorunlar doğurabilir. Tiroid sorununuz geçmesine rağmen gebe kalamamışsanız o zaman mutlaka bir uzmana gidin. 2 yıldır niçin gebe kalamadığınızın araştırılması uygun olacaktır.

Çocuk sahibi olamadık

26 yaşında, 8 aylık evli kadınım. Akıntı şikayetiyle doktora gittim. Doktor, vajinal yoldan kullanılan tablet verdi. Eşime de geçebileceğini söyledi. 3 aydır korunmuyoruz, gebe kalamadım. Akıntı yüzünden mi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, kadınlarda vajinal enfeksiyonlar en sık rastlanılan jinekolojik şikayetler arasındadır. Makat bölgesi, tuvalet, havuz gibi dış kaynaklardan enfeksiyon alabileceğiniz gibi partnerinizden de almış olabilirsiniz. Bu sebeple çoğu vajinal enfeksiyonun eşli tedavisi başarılı sonuç verir. Aksi taktirde sizi iyileştirsek bile partneriniz iyileşmediği sürece her ilişkide size aynı enfeksiyonu tekrar bulaştıracak, gereksiz yere antibiyotik kullanmak zorunda kalacaksınız. Korunmayı bırakalı sadece 3 ay olmuş, yaşınız genç. Size önerim en az 9 ay daha kendi kendinize denemeniz. Bu süre sonunda gebe kalamadıysanız o zaman bir uzmana başvurun.

Çok ağrı çekiyorum

26 yaşında kızım. Adetlerim çok ağrılı geçiyor. Kadın doğum uzmanına gittim, test ve ultrasonda bir şey çıkmadı. Bu durum ileride anne olmamı etkiler mi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, genellikle çikolata kistleri çok ağrılı adet görmenize neden olur. Ama doktora gittiğinizi ve sorun saptanmadığını ifade ettiğiniz için çikolata kisti elenmiş. Bazen yumurtlamaları çok etkili olan kadınlarda da adet sancıları yoğun olabilir. Bu durum hayat konforunuzu etkiler hale geldiyse, o zaman doktorunuza danışarak bunu kontrol altına alabilecek bazı ilaçlara başlayabilirsiniz.

Yazarlarımızdan

04 Ağustos 2020, Salı 13:36
04 Ağustos 2020, Salı 13:28
Sıradaki haber yükleniyor...
holder