Oral Çalışlar

Oral Çalışlar

Alaattin Çakıcı ve karlı bir İstanbul hatırası

1987 yılının martında, İstanbul bugünküne benzer sert bir kış geçiriyordu. Her taraf buz tutmuş, “Palamutlar, lüferler karaya vurdu” haberleri, gazetelerin birinci sayfalarını kaplamıştı. Üsküdar Paşakapısı Cezaevi’ndeydim. Koğuş arkadaşım Alaattin Çakıcı haber verdi: “Ağabey seni Bursa Özel Tip Cezaevi'ne gönderecekler. En iyisi seni bir jandarma nezaretinde özel araçla Bursa’ya yollayalım. Ring arabasına binersen çok sıkıntı çekersin…”

Uğur Alacakaptan

12 Mart 1971 askeri darbesinin ateşli günlerindeyiz. Mamak Askeri Cezaevi'ne önce Mümtaz Soysal’ı getirdiler, ardından Altan Öymen’i, Uğur Mumcu’yu, Muammer Aksoy’u ve de Uğur Alacakaptan’ı… Ülkenin önde gelen aydınları cuntacıların hedefindeydi.

Bülent Ecevit ve Necmettin Erbakan’dan Hrant Dink’e…

Hrant’ı kaybedişimizin 15. yılında, onunla yaptığımız yolculukları hatırladım. Doğu Konferansı adını verdiğimiz gezilerden birindeyiz.

İSTANBUL: Arap turistler, Kapalıçarşı esnafı…

İki yıla yakın bir süredir Ada’da yaşıyoruz. İstanbul çok uzaklardaki bir şehir gibi geliyor. Bir grup gazeteci, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’le Kuledibi’nde buluştuk. Aynı şehirde büyüyüp, aynı kültürlerle yetiştiğimiz Tarsuslu hemşehrim Vahap Seçer’den Mersin’e ilişkin yeni gelişmeleri dinliyorum.

İhtiyaç militan bir muhalefet mi?

6 muhalefet partisinin 'güçlendirilmiş parlamenter rejime dönüş projesi' yürüyor.

Enes’i neden kaybettik?

28 Şubat döneminin hararetli günlerinde, Şırnak’ın İdil ilçesinde, sanırım Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, bir klasik müzik konseri düzenlemişti. Yöre insanları, “Bizi böyle mi çağdaşlaştıracaksınız?” diyerek eleştiriler yapmıştı. Bunun üzerine “İdil, İdil olalı böyle zulüm görmedi” diyen mizahi bir yazı yazmıştım.

Bölünen aydınlar güçten düştüler...

20. yüzyıla damgasını vuran ideoloji, sosyalizmdi. Dünyanın yarıya yakını, geçtiğimiz yüzyılda sosyalizme yöneldi, devrimler birbirini takip etti.

Mina Urganların sırrı neydi?

1980’lerin, 90’ların Aziz Nesinlerin, Mina Urganların, Yaşar Kemallerin, Mehmet Ali Aybarların, İlhan Selçukların, Adalet Ağaoğullarının yarattığı etkiyi yaratacak bir aydın rüzgarı esmez oldu.

Kazakistan: Astana nasıl Nur-Sultan oldu?

Türki ülkeler canımız, ciğerimiz, kardeşimiz… Onlar bizi, biz onları çok seviyoruz. Yiğit insanlar, Sovyetlerin dağılmasından bu yana, isyan üstüne isyan ettiler. Haksızlığa boyun eğmediler. Bu ülkelerin neredeyse tamamının “kader”ine çok uzun zamandan beri eski Sovyet rejiminden kalma bürokratik, despotik yöneticiler hükmediyor.

Sabih Kanadoğlu 367’yi nasıl icat etti?

'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçişin bence en önemli (dolaylı) aktörlerinden biri, Sabih Kanadoğlu’dur. Sabih Kanadoğlu, Cumhuriyet Başsavcılığı yapmış, parti kapatma davaları açmış, şu anda Türk Hukuk Kurumu Başkanı olan ünlü bir emekli hukukçu. Ona göre, 2002’de AK Parti’nin yüksek bir oranla Meclis'e gelmesinin asıl nedeni, DEHAP'ın ve Genç Parti’nin seçimlere girmesine izin verilmesi ve bu nedenle oyların bölünmüş olmasıydı.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder