Özgür Gökmen ÇelenkKulakta uğultu hissine dikkat
HABERİ PAYLAŞ

Kulakta uğultu hissine dikkat

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Haluk Özkarakaş, baş dönmesi, geçici işitme kaybı ve kulakta uğultuyla seyreden Meniere hastalığını anlatıyor...

Meniere nasıl bir hastalık?

Baş dönmesi yapan hastalıklardan biri. Fransız Dr. Prosper Meniere tarafından açıklanmıştır. Özgün birtakım belirtileri var: Baş dönmesi olacak, hasta olan kulakta işitme kaybı olacak, işitme kaybı dalgalanır şekilde seyredecek. Krizin başladığı evrede kulakta yüksek dozlu kaba bir uğultu olur, işitme azalır ve kulakta basınç hissi, doluluk hissi ortaya çıkar. Baş dönmesi tam bu sırada başlar. Kriz geçmeye başlayınca uğultu kaybolur, işitme eski haline doğru yaklaşır, baş dönmesi geçer ve hasta rahatlar.

Haberin Devamı

Baş dönmesi ne kadar sürer?

Meniere krizi genellikle 4 saati geçmez, 24 saati kesinlikle aşmaz. Dolayısıyla 15 gün boyunca baş dönmesi olan birinde kesinlikle Meniere’den söz edilemez. En sık migrene bağlı baş dönmesi ile karıştırılır. Belirtilerinde çok yakınlıklar olsa da migrene bağlı baş dönmesi günler, haftalar sürebiliyor. Fakat Meniere kesinlikle 24 saati geçmiyor.

Bir kulak hastalığı mı?

Evet, nasıl damarlarda kan basıncının artmasıyla tansiyon hastalığı ortaya çıkıyorsa Meniere’de de kulak içindeki basınç artıyor. Basınç artınca kulak içindeki alıcı sinir hücrelerinde fonksiyon yitimi meydana geliyor. Hatta bazen kulak içindeki zarlarda yırtılmalar oluyor. Kulak basıncı düşünce yırtılmada dahi Meniere krizi devam etmiyor. Yeniden bir tamir safhası başlıyor ve işitme eski düzeyine geliyor. Fakat tanısı konmamış olursa, hastalık aylar yıllar boyunca devam ederse zarın sürekli yırtılıp kendini tamir etmesi bir süre sonra kalıcı işitme kaybıyla sonuçlanıyor.

Sebepleri nedir?

Araştırmalar çok fazla olsa da tam nedeni belli değil. Viral etkenlerin, genetik yapının üzerinde duruluyor ama net bir şey yok.

Nasıl tedavi ediliyor?

Kulak içindeki basıncı düşüren ilaçlar kullanıyoruz. Bu ilaçların içinde tıpkı tansiyon hastalığında olduğu gibi idrar söktürücüler kullanıyoruz. Kahve ve çayı kısıtlıyoruz. Bazen kulak içine iğneyle ilaç verme gibi yöntemler kullanılıyor. İlaç tedavisinde başarılı olamadıysak ameliyata başvurabiliyoruz.

Haberin Devamı

GEÇMEYEN BAŞ DÖNMESI MİGREN HABERCİSİ

Vestübiler migren nedir?

Migreni baş ağrısı olarak biliriz. Ama migren aynı zamanda baş dönmesi de geçici felçler de yapabilen bir hastalık. Örneğin migren atağı sırasında baş ağrısı varken hasta kalemi tutamayabilir, parmaklarında geçici bir felç gelişebilir. Migren atağı sırasında hastanın başının da dönmesine vestübiler migren diyoruz.

Kimlerde risk daha yüksek?

Migreni olanlarda... Ama hastanın bilinen migreni yoksa dahi annesinde, kardeşlerinde tanı konulmuş migren varsa baş dönmesinin altında vestübiler migrenden şüphelenmek lazım. Bu arada migren bazen sadece baş dönmesi şeklinde de ortaya çıkabiliyor. Örneğin hormonal olarak aktif olan kadınlarda migren baş ağrısı belirtisiyle ön plandayken menopozdan sonra farklı bir form kazanabiliyor. Örneğin menopozdan sonra ‘Baş ağrılarım geçti, migrenim bitti ama baş dönmelerim geldi’ diyen hastalar var.

Haberin Devamı

Kulakta uğultu hissine dikkat

Neler tetikler?

Migren atağını başlatacak bazı yiyecekler olabiliyor. Örneğin fermente her türlü içecek, boza, sirke, şarap gibi. Ya da çikolata, eskitilmiş peynirler, kahve, işlenmiş sosis, sucuk gibi et ürünleri...

Nasıl teşhis ediliyor?

Migrene bağlı olan baş dönmelerinde hasta der ki ‘3 aydır başım dönüyor.’ Yani en ağır kulak hastalığında dahi baş dönmesi 10-15 günü bulmaz. Ama vestübiler migrende hastanın şikayeti 1 ayı da 2 ayı da bulabilir.

Nasıl tedavi ediliyor?

Öncelikle migren atağını tetikleyen faktörleri bulup kısıtlamaya gitmek gerekiyor. Örneğin kendisine iyi gelmeyen gıdaları sınırlamak gibi. Migren hastalarını uykusuzluk, ışık, ses rahatsız eder. Uyku düzenine dikkat etmesini, özellikle şiddetli gürültü ve parlak ışıkların olduğu alışveriş merkezlerinden uzak durmalarını öneriyoruz. Susuz ve uzun süre aç kalmamalarını tavsiye ediyoruz. Bunlar koruyucu önlemler. Bir de ilaç tedavisi var. Epilepsi, kalp ya da tansiyon hastalarında kullanılan bazı ilaçlar vestübiler migrende de faydalı. Bazen antidepresanlar da kullanabiliyoruz.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder