Termal buhar ablasyon ile daha rahat nefes

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Termal buhar ablasyon tedavisi, amfizem hastalarının akciğerlerine kirli havanın hapsolmasını engelliyor. 45 dakika kadar süren işlemle ilgili detayları Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Tıp Fakültesi Dekanı ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Erdoğan Çetinkaya anlatıyor.

HASTAYA SAĞLADIĞI FAYDALAR NELER? 

Hastanın nefes darlığı azalır, egzersiz kapasitesi artar ve yaşam kalitesi iyileşir. Akciğer fonksiyonlarında yüzde 30’a kadar iyileşme görülür. m Bu tedavi tekerlekli sandalye ve oksijen tüpüyle gelen ya da tuvalete giderken bile nefes darlığı çeken, çorabını giyemeyen, konuşurken zorlanan, evden dışarı çıkamayan, sık sık acil servise başvuran hasta grubuna uygulanır. m Efor kapasitesini hafif artırdığımızda hastanın tekerlekli sandalye ve oksijen desteği olmadan yürüyebilmesini, evden dışarı çıkmasını sağlayabiliyoruz. Bu da kişinin hayatına yeni bir yaşam katmak demek.

TERMAL BUHAR ABLASYON TEDAVİSİNİ SGK KARŞILIYOR MU? 

Henüz SGK tarafından karşılanmıyor, önümüzdeki süreçte karşılaması bekleniyor. 

BU TEKNİK KRONİK BRONŞİTTE DE KULLANİLABİLİR Mİ?

Hayır. KOAH’ın kronik bronşit formunda bu tekniği kullanmıyoruz. Sadece KOAH’ın şiddetli amfizem formundaki hastalara uygun.

TERMAL BUHAR ABLASYON TEDAVISI NEDİR?

İşlevini kaybetmiş akciğer alanlarının hacmini azaltmak için yapılan bir tedavidir. Bronşlar (akciğerdeki hava yolları) aracılığı ile işlevini kaybetmiş akciğer alanlarına yaklaşık 100 derecedeki buhar verilir. Verilen buhar, işlevini kaybetmiş akciğer alanlarında büzüşmeye neden olur. Böylece hastanın daha rahat nefes alması sağlanır.

 KİMLERE UYGULANABİLİR? 

KOAH’ın amfizem formunda akciğerlerde aşırı hava hapsi olur. Hapsolan hava yeteri kadar dışarı verilemez. Bu durumda içeriye oksijenden zengin havanının girmesine yer kalmaz. Küçük havayollarında daralmayla birlikte zamanla nefes alamama olur. Akciğer işlevini yavaş yavaş kaybeder. Sigarayı bırakmış, ilaç tedavisi ve pulmoner rehabilitasyona rağmen günlük hareketleri ciddi oranda kısıtlanmış, en hafif eforda bile nefes darlığı çeken amfizem hastalarında bu tedaviyi uyguluyoruz. Akciğerde hava hapsinin en yoğun olduğu alanların hacmi küçültüldüğünde başarılı sonuçlar alınabiliyor. 

İŞLEM NASIL YAPILIR?

Lokal anestezi ve sakinleştirici ilaç ile endoskopi odasında yapılır. İşlem öncesinde ince kesitli tomografi ve özel bir yazılım aracılığı ile en uygun akciğer alanı (segment) belirlenir. Sonra bronkoskopi ile önceden belirlenen segment girişine kateter ile yaklaşılır, yine önceden belirlenen süre ve miktarda buhar verilir. İşlem toplam 30-45 dakika kadar sürer. İşlemden sonra hasta dinlenme odasında 2 saat takip edilir. 

NASIL FAYDA SAĞLAR? 

Bu tedavi sonrasında buhar uygulanan ve zaten işlevini kaybetmiş olan akciğer alanları birkaç hafta içinde büzüşür. Bu şekilde aşırı hava hapsinin olduğu işlevini kaybetmiş akciğer alanlarının hacmi küçülür, hapsolan hava azalır. İşlem yapılan yerdeki akciğer bölgesi bir balon gibi söner. Nefesle alınan hava sağlıklı bölgelere yönelir. Böylece hasta daha rahat nefes alabilir. 

RİSKLİ BİR İŞLEM Mİ? 

Her tıbbi işlemde olduğu gibi bu yöntemde de bazı riskler olabilir. Termal buhar ablasyon sonrası KOAH alevlenmesi, işlemin yapıldığı alanda zatürre, akciğer zarında hava kaçağı gibi istenmeyen yan etkiler oluşabilir. Termal buhar ablasyon işlemi geri döndürülebilir bir işlem değil. 

HIZLI YÜRÜDÜĞÜNÜZDE NEFESİNİZ DARALIYOR MU?

HAFIF KOAH Çok fazla öksürüğünüz olabilir. Bazen balgam çıkarırsınız. Ağır bir iş yaptığınızda ya da hızlı yürüdüğünüzde nefesiniz biraz sıkışabilir.

ORTA ŞİDDETTE KOAH Daha çok öksürebilirsiniz ve balgam çıkarırsınız. Ağır bir iş yaptığınızda ya da hızlı yürüdüğünüzde genellikle nefesiniz sıkışır. Ağır bir iş yaparken veya günlük işlerinizi yaparken zorlanabilirsiniz. Bir soğuk algınlığı veya akciğer enfeksiyonu geçirdiğinizde iyileşmeniz birkaç haftayı bulur. 

AĞIR VEYA ÇOK AĞIR KOAH Çok daha fazla öksürebilir ve çok fazla balgam çıkarırsınız. Hem gündüz hem de gece nefesiniz daralır. Bir soğuk algınlığı veya akciğer enfeksiyonu geçirdiğinizde iyileşmeniz birkaç haftayı bulur. Artık işinize gidemeyebilir veya evde günlük işlerinizi yapamayabilirsiniz. Merdivenleri çıkamayabilir veya oda içinde yürüyemeyebilirsiniz. Çok çabuk yorulursunuz.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder