Özlem Denizmen

23 Mayıs 2024, Perşembe 07:00

Mersin'den Sofya'ya girişimciler

Geçtiğimiz hafta girişimcilikle ilgili iki etkinliğe katıldım. Ne yazık ki dünyada girişimci kadınların yalnızca yüzde 3’ü girişimlerine destek olacak parayı bulabiliyor. Erkeklerin para bulması çok daha kolay. Bunu değiştirmek için herkes elinden geleni yapmalı.

KÜRESEL GİRİŞİM İNİSİYATİFİ

Amerika’nın eski First Lady’si ve 67. Dönem Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile daha önce Beyaz Saray’da Girişimcilik Zirvesi’nde tanışma şansı bulmuştum. Türkiye’de Finansal Okuryazarlık Hareketini tetikleme işlerimin başlarındaydım henüz ama 10 senelik planım vardı. Yazılı! Hillary Clinton bana “Özlem ekosistem kur, liderler yetişsin, sen hep bir sonraki adımında ol” demişti. Aynı zamanda 2015 yılında okuduğum “Hard Choices” (Zor Seçimler) kitabında “Başkalarının ne dediği önemli değil, isteyen istediği kadar kritik etsin” yazmıştı. Televizyon ve POSTA yazılarımı bu öğreti sayesinde hazırlayabildiğimi düşünüyorum. ‘Kadın Girişimciler’in önünü açmakla ilgili toplantısında yeniden buluştuk 10 sene sonra, bu kez Bulgaristan’da. Beraber bir akşam yemeği, bir öğle yemeği yedik ve bir panelde konuşma yaptık. Ona giderken minik bir ipek halı hediye aldım. Gaziantep’ten yöresel elbisemi çok beğendi, modadan da konuştuk. Sanki büyük bir abla gibi yakın davrandı. Eylül ayında tekrar buluşacağız inşallah. Ülkemi temsil etme fırsatı bulduğum için çok şanslıyım.

 

Hillary Clinton ve Kiril Domuschiev’in (sağda) düzenlediği toplantı çok verimli idi. Dünyanın en büyük veteriner ilaç şirketlerinden biri olan Huvepharma’nın Kurucu Ortağı ve CEO’su kardeşi Georgi ile birlikte, küresel gıda güvenliği konularına odaklanan ailelerinin yeni kurulan hayırseverlik kolu Domuschiev Impact’in de eş başkanı.

HERKES İÇİN İNOVASYON

Avrupa Birliği tarafından fonlanan ve Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi (ICMPD) tarafından, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonuyla yürütülen ENHANCER programı kapsamında Mersin’de katılımcılarla interaktif bir sohbet gerçekleştirdim. Onlara birkaç tavsiyem oldu:

* Kendi çabalarınızla hayatınıza yatırımlar yaparak kendinizi gösterin.

11 Nisan 2024, Perşembe 07:00

Tatil beynimize de iyi gelir

Tatiller, hem fiziksel hem de zihinsel sağlığımız için vazgeçilmez. Gelin bu güzel tatil gününün beyne faydasına bakalım...

Özellikle Ramazan Bayramı gibi özel zamanlar, yenilenmek ve sevdiklerimizle kaliteli zaman geçirmek için mükemmel bir fırsat. Zaten, günümüzün hızlı tempolu yaşamında, tatil artık sadece bir lüks değil, genel sağlığımız için adeta bir ihtiyaç. Bilim adamları da bu konuda benimle hemfikir: Tatil yapmak sadece ruhumuza değil, beynimize de iyi geliyor.

SEYAHAT ETMEK NEDEN MUTLU EDİYOR?

Öncelikle, şunu bir düşünelim; neden yeni bir yer görmek, yeni insanlarla tanışmak, belki biraz macera peşinde koşmak bizi bu kadar mutlu ediyor? Psikologlar buna ‘Easterlin paradoksu’ diyor. Yani, evet, para mutluluk getiriyor ama bir yere kadar. Sonrasında ne mi oluyor? Alışıyoruz. Benim de lisans üniversitem olan Cornell Üniversitesi’nden psikoloji profesörü Dr. Thomas Gilovich’in de yaptığı bir araştırmaya göre, insanlar başlangıçta aldıkları yeni şeyler ve yaşadıkları deneyimlerden aşağı yukarı aynı düzeyde mutluluk alıyorlar. Ama zaman geçtikçe, o yeni şeylere olan ilgi azalıyor, deneyimlerden alınan keyifse daha da artıyor.

STRES ATMADA BİR NUMARA

Günlük rutinler, iş stresi, ev işleri derken bazen kendimizi bir çarkın içinde dönüyor gibi hissedebiliriz. İşte tam bu noktada devreye tatil giriyor. Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, belki de hiç denemediğimiz bir sporu denemek bizi yeniliyor. Günlük hayatın streslerinden uzaklaşmak, zihnimizin ve bedenimizin yenilenmesini sağlıyor. Yani aslında seyahat etmek, sadece yeni yerler görmek değil, aynı zamanda kendimizi yenilemek, belki de kendimizi yeniden keşfetmek için bir fırsat. Tabii tatil demek, sadece uzak diyarlara gitmek değil. Bazen bir hafta sonu kaçamağı, hatta bir günü sadece kendimize ayırmak bile bize tatil gibi gelebilir.

BEYNİMİZİ NASIL ŞEKİLLENDİRİYOR?

Bir zamanlar bilim insanları, beynimizin sadece çocukken şekillendiğini düşünürdü. Ama artık biliyoruz ki bu doğru değil. Beynimiz, hayatımız boyunca değişebiliyor, gelişebiliyor. Bu olaya ‘nöroplastisite’ diyoruz. Alışılagelmişin dışına çıkmak, yeni yerler keşfetmek, yeni bir dil öğrenmeye çalışmak bile beynimizin daha iyi çalışmasını sağlayabilir. Yani, tatil sadece eğlenmek için değil, aynı zamanda zihinsel sağlığımız için de önemli.

04 Nisan 2024, Perşembe 07:00

Güzel bir bayram için

Bayrama sayılı gün kaldı. Ramazan Bayramı, derin manevi anlamlar taşıyan bir dönem olmasının yanı sıra, dinlenmek, sevdiklerimizle vakit geçirmek veya tatil yapmak için değerlendirdiğimiz bir zaman. Bu özel zamanı, güzel anılar bırakacak şekilde değerlendirelim ve bayramda para konuşmayalım.

AİLE GÜÇ KAYNAĞIMIZ

Aile bağları kariyerimizde, para sıkıntılarımızda, sevinçlerimizde veya hayatla mücadelede güç verir. Sevgi dolarız onlarla. Paramızı daha iyi yönetebilmemiz için sevilmek, değerli hissetmek de bize güç verir. Aile bizim destek ünitemizdir. Bir tatil ya da etkinlik planın varsa bile, değer verdiklerinle birlikte vakit geçirmek için zaman yaratmayı unutma. Çünkü ağaç köklerinden beslenir ve hepimizin bu duyguya çok ihtiyacı var.

SOFRA BÜTÇESİ

Aileyi yemeğe davet etmek, bayramın olmazsa olmazlarından ancak bu, mutlaka pahalı bir ziyafet anlamına gelmez. Bayram sofrasında misafirlerini en güzel şekilde ağırlamak istemen normal ama abartma. Hem israf olmasın hem cebin yanmasın. Önemli olan o sofralardaki hoş sohbetler ve yemeklere katılmış özen, yaratıcılık!

ÇİKOLATA UÇUŞTA

Tüm dünyada kakao fiyatları hiç olmadığı kadar artmış durumda. Bu da çikolata fiyatlarına yansıyor. İklim değişikliği sebebiyle yeteri kadar üretim olmadığı için fiyatlar tüm dünyada iki ayda iki katına çıktı (bizde enflasyon da cabası tabii). O sebeple, dikkat derim! Eğer bayram ziyareti yapacaksan, illa çikolata götürmek zorunda değilsin. Ev sahibine küçük ama anlamlı bir hediye götür. Bu, baktıkça seni hatırlayacağı bir saksı çiçek ya da onun için evde yaptığın bir tatlı da olabilir.

KREDİ KARTI LİMİTİ