Özlem Denizmen

05 Mayıs 2022, Perşembe 07:00

Kadınlara 8 tavsiye

Kadın söz konusu olduğunda, kadına dair sorunlardan söz etmemek mümkün değil. Aslında bu sorunların temelinde ekonomik özgürlük var. Fırsatlara erişim var. Parayı kazanmak, tutmak, çoğaltmak var. Kadınlar ekonomik olarak güçlenirse dünya rahatlar.

Bir süredir tüm dünyada kadının gelişimi, kendini keşfetmesi, güçlendirilmesiyle ilgili birçok kampanya yapılmaya, oluşum kurulmaya başlandı. 10 yıldır, özellikle kadınlarımızın finansal açıdan özgür olması, para konularında bilgi ve becerilerini geliştirmeleri için çalışmalar yapıyorum. Çünkü kadınların ekonomik özgürlüğü olmadan sorunlarını çözemeyeceğini biliyorum. Kadınların ‘ben anlamam’ dediği konularda kendi kendilerine bariyer olduğunu görüyorum. Bir yanda da toplumsal önyargılar var.

YETER Kİ İSTESİN

Trabzon’dan Antalya’ya, Bursa’dan Gaziantep’e birçok bölgede, yüzlerce kadının sorularını birebir dinledim. İstanbul’da üç sene boyunca 20 bin kadına birebir ev bütçesi eğitimi verdim. Hep aynı şeyi görüyorum, kadının istediği zaman yapamayacağı, başaramayacağı hiçbir şey yok. Yeter ki fırsat verilsin ve kadın yeter ki istesin.

14 YAŞINDA BAŞLIYOR

Kız çocuğu olanlar dikkat! Araştırmalar gösteriyor ki bir genç kızın kariyeri ile ilgili karar vermeye başladığı yaş 14. Üniversite çok geç. Ayrıca kızların ekip sporu yapmaları özgüvenini artırmada önemli rol oynuyor. Bu sayede ekiple hareket etme, liderlik, hız, karar gibi becerilerini geliştiriyorlar.

BEKLEMEYİN, ÇEKİNMEYİN