Erken doğum riski yaratır

19 Kasım 2013, Salı 05:00
AA

Kadınlarda görülen myomlar doktor gözetiminde olmalı. Eğer tespit edilen myom büyükse ameliyata alınmalı. Çünkü çocuk istenildiği zaman gebeliği zorlaştırıp erken doğum ya da düşük riskine yol açabilir

Ameliyat olmalı mıyım?

30 yaşında bekar kızım. Rahim içinde 10 santim büyüklüğünde myom var, doktorum “Ameliyat” dedi ama daha öncesinde küçültmek için 3 aylık tedavi önerdi. Farklı bir doktor ise hormonlarla oynandığı için pek tavsiye etmedi. Sizce ne yapmalıyım? CEVAP: Sevgili okuyucumuz, 30 yaşında bir hanımda 10 santimlik myom varsa ameliyatla alınmalı. Çünkü bu kadar büyük bir myom ileride bebek istendiğinde sorun çıkarır. (Gebe kalamayabilir. Gebe kalırsa düşük ya da erken doğum olabilir. Doğum zamanına kadar gelinse bile doğum zor olabilir, doğumdan sonra kanamalar ortaya çıkabilir). Sonuçta ameliyat olmalısınız. Doğum yapmamış birinden böyle büyük bir myomu dikkatli ve tecrübeli bir doktor almalı.

[[HAFTAYA]]

Operasyona sıcak bakmıyorum

45 yaşındayım. Myomum var. Boyutu 9.77. Acaba kansere döner mi? Doktor, ameliyat önerdiler ama operasyona sıcak bakmıyorum. Siz ne dersiniz? CEVAP: Sevgili okuyucumuz, myom rahim adelesinden çıkan iyi huylu bir urdur. Her myomun ameliyatla tedavisi diye bir kural yok. Ameliyat, myomun rahimde yerleştiği yere ve yaptığı şikayete göre değerlendirilir. Rahim içindeki myomlar genellikle kanamanın artmasına neden olurlar. Ayrıca gebeliğe de engel olabilir. Rahim adelesinin içinde büyüyen myomlar adet kanamalarının ağrılı olması ve kanamanının uzamasına sebep olabilir. Ayrıca myom 5-6 santimden daha büyük bir kitle oluşturursa, etraf organlara bası yaparak çeşitli şikayetlere neden olabilir. Mesela idrar şikayetleri, dışkılamada sorunlar gibi. Sizin myomunuz büyük; 9-10 santim. Bence ameliyat olun, sevgiler...

Kıllarım artıyor

27 yaşındayım, düzensiz adet görüyorum, kıllarım artıyor. Hormon bozukluğu nedir? Nasıl ortaya çıkar, belirtileri nelerdir? CEVAP: Sevgili okuyucumuz, hormon salgılayan organlardan (Hipofiz, tiroid, böbreküstü ve yumurtalıklar) vücuda gerekli çeşitli hormonlar salgılanır. Hepsinin ayrı işlevleri vardır. Salgılanan bu hormonlardan birinin bir şekilde işlevinin bozulması, diğer hormonların da çalışma düzenlerini etkiler. Kadın doğumdaki hormonal bozuklukların en sık nedeni, yumurtalıklardan çıkan östrojen ve progesteron hormon düzensizliğidir ki, bunlar diğer hormonlarla etkileşebilir. Herhangi bir hormonla ilgili sorun olduğunu düşünüyorsanız ve bir sorunun varlığı belli eden belirtileriniz varsa vakit geçirmeden bir doktora başvurun.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.