Hamilelik devam ediyorsa...

10 Haziran 2015, Çarşamba 05:00
AA

Gebelik sırasında ilk 4 hafta önemli. Çünkü bu dönemde annenin aldığı zararlı madde bebeği etkilerse o gebelik sona erer. Eğer hamilelik devam ediyorsa büyük olasılıkla bebek etkilenmemiştir. Buna hep veya hiç kanunu denir

[[HAFTAYA]]

Kaşıntım sürüyor

58 yaşındayım, uzun zamandır dış genital organlarda kaşıntım var. Doktor krem verdi. Şikayetim bir süre azaldı ama yine başladı. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, menopozdan sonra dış genital organlarda (vulvada) ortaya çıkan kaşıntı önemsenmeli ve mutlaka araştırılmalıdır. Dış genital organların tümörlerinde ilk belirtilerden biri bu kaşıntıdır.

İleri yaştaki hastalar çoğu kere utanma duygusu ile bu şikayeti saklar ve hastalık ilerledikten, o bölgede yara oluştuktan sonra hekime müracaat ederler.

Vulva kanserini erken yakalayabilmek için bu konuda eğitimli birinin kolposkopla o bölgeyi değerlendirmesi, gerek görürse şüpheli yerlerden biyopsi alması şarttır.

Erken dönemde lokal olarak hastalıklı kısmın çıkarılması yeterli olurken, hastalığın ilerlediği durumlarda tüm dış genital organını ve kasıklardaki lenf bezlerini çıkarmak gerekebilir.

Aslında tedavi edilebilir bir hastalığı biz doktora geç müracaat ederek işi zorlaştırıyoruz. Sizin de en kısa zamanda bu konuda uzman bir kadın doğum hekimine müracaat etmenizi öneririm.

Bebeğe zararı olur mu?

31 yaşında, 2 haftalık hamileyim. Yumurtalılklarda iltihap vardı, ilaç kullandım. Ama gebe olduğumu bilmiyordum. İlacın bebeğe bir zararı olmuş mudur? Acaba kürtaj olmam mı gerekir?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, gebelikte kullanılan ilaçların bebeğe etkisi ile ilgili pek çok çalışma vardır. Bunların detaylarına burada gerek yok. Ama içlerinden biri çok önemli...

Gebeliğin ilk 4 haftasında anne eğer zararlı bir etki ile karşılaşırsa, bebek de bu zararlı maddeden etkilenirse gebelik sona erer (Yani düşük olur)... Buna hep veya hiç kanunu deniyor.

Eğer gebelik devam ediyorsa, bebeğin bu kötü etkiden etkilenmediğini söyleyebiliriz. Bu genel kural ama siz doktorunuza başvurup gebeliğin tam yaşını hesaplatmanız, kullandığınız ilacı ne zaman ve ne kadar süre aldığınızı bildirmeniz gerekiyor.

Çok stres yapıyor

Eşim gebe kalamıyor. Birlikte bazı testlerden geçtik. Her şeyin normalmiş. Eşime bazı ilaçlar verdiler, ilişki için gün önerdiler. Dediklerini yaptık ama olmadı.

Bir de eşim çok stres yapıyor ve hamile kalmayınca da daha çok üzülüyor. Aynı ilaçları yeniden kullansak olur mu? Ne yapacağım?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, yumurtlatmak için verilen ilaçlar (Ovulasyon olması için) mutlaka doktor kontrolünde uygulanmalı. Nadir de olsa bu ilaçlar yumurtalıklarda aşırı gelişme sonucu kistler oluşabilir.

Yumurtlama olmasına yardımcı olabilmek için ayrıca başka bir ilaç kullanmak da gerekebilir. Sonuçta bu işleri bir doktor kontrolü altında yapmak en doğru yol.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.